5 Cărți despre dragoste care vă vor apropia de copil

Ce să citiți cu copiii, pentru a menține o relație de încredere și călduroasă cu ei conform teoriei atașamentului.

Am colectat cărți care spun o poveste sinceră și fraged despre familie, despre capacitatea de a fi un părinte al unui prieten copil, să înțeleagă, să accepte și el să meargă (dar nu în ultimul rând!) În lumea adulților.





Simona Chiraolo "Ridurile pe fata bunicii"

5 Cărți despre dragoste care vă vor apropia de copil

O poveste emoționantă despre conexiunea dintre generații.

O fetiță vine în bunică la ziua ei. În timpul conversației, se întreba cum bunicul devine trist, surprins și fericit în același timp. Și ea spune că e vorba de riduri.







degetele mici Nepoata ating fiecare linie pe fața bunicii mele și învață că ei se ascund amintiri: o întâlnire cu bunicul, a separării de familia sa, pe drumul mare și multe altele. Aceste momente fericite și triste din viața ei lungă se împleteau într-o păianjen fin de riduri.

Textul (apropo, destul de puțin) este însoțit de imagini confortabile și calde - amintiri din viața bunicii mele. Puteți discuta ilustrațiile pentru o lungă perioadă de timp, gândiți detaliile.

Și ce bunica la tras pe Simon Chiraolo! O față groasă, dulce și strălucitoare.

După ce ați citit cartea, veți dori cu siguranță să vizitați bunicile, bunicii și să le îmbrățișați strâns!

Ruse Lagerkrantz și Eva Erickson "Viața mea fericită"

5 Cărți despre dragoste care vă vor apropia de copil

Pe coperta cărții se află două fete care se plimbă în ploaie, ascunzându-se cu o umbrelă uriașă. În afara, umbrela este negru, iar în interior este decorată cu un model de flori. În această imagine - întreaga esență a acestei mici, dar adevărate povestiri.

Viața este foarte complexă și alegem cum o vedem.

Împreună cu micul Dune, eroina principală a cărții, cititorul va învăța să vadă totul bine și să se bucure de lucrurile mici. Fă-ți trei lovituri în apă și nu te îneca, nu-ți dai un broască viu sau nu-ți petrece noaptea cu o prietena - asta e fericirea adevărată.

Desigur, Dune este capabilă să fie tristă: uneori își amintește cum mama "plecată" sau ca prietena a fost dusă într-un alt oraș. Dar viața continuă și trebuie să ne bucurăm astăzi. Și când lângă tine există un tată bun și înțelept, care tot timpul îl salvează pe Dunnu și pe pisica mea prietenă, atunci toate necazurile sunt inutile.

Pentru a citi această carte este ca și cum ați mânca o bucată mare de plăcintă de fericire. La urma urmei, există atât de multă bucurie în ea, răutate, care este suficientă pentru întreaga familie.

5 Cărți despre dragoste care vă vor apropia de copil

Dacă puteți explica care este dragostea necondiționată a mamei față de copil, este mai bine să faceți acest lucru cu ajutorul cărții Astrid Debord.

Înainte de a merge la culcare, micuțul îi întreabă pe mamă: "Mamă, mă vei iubi multă vreme?". Și apoi mama începe să enumără toate situațiile în care îi iubește copilul. Se pare că îl iubește nu numai atunci când face ceva bun atunci când este îndrăzneț sau calm.

Îl iubește mereu, indiferent de ce se întâmplă și indiferent de modul în care se comportă.

Cartea are doar 50 de pagini - dar există atât de multe subiecte de discuție. Și principalul lucru - despre a învăța să ne acceptăm reciproc ca și noi.

Pentru copii, această carte - să înțeleagă că „mama mă iubesc orice“ adult - pentru a vedea că iubirea dintre mamă și fiu nu este numai despre bucuria momentelor comune, dar, de asemenea, despre capacitatea de a da drumul și să ia copilul o alegere.

Suzanne Weber "Pasha și tata"

5 Cărți despre dragoste care vă vor apropia de copil

O poveste despre un tata care este mereu pe partea fiului sau. Poate fi numit ideal, pentru că are întotdeauna timp pentru copil.

A fi perfectă, nu înseamnă tot timpul să faci fețe (deși, admitem, este acolo!) Și dansați la pipa copilului. Nu, nu este.

Pasha și tata lucrează împreună, pregătesc un cupcake, merg să se uite la dinozauri și să meargă într-o excursie. Tatăl lui Pasha este un visător real și știe să-i convingă pe fiul său să facă ceva chiar foarte neplăcut. De exemplu, pentru a vă spăla părul. Sau pentru a colecta jucării. La urma urmei, toate aceste activități se transformă ușor într-un joc.

Cartea este plină de mici povestiri din viața de zi cu zi a acestui cuplu frumos, precum și de schițe frumoase colorate despre dragostea tatălui.

Aceste povestiri reprezintă o ocazie excelentă de a vă uita la viața dvs. din afară și de a gândi la ceea ce putem schimba, cel puțin ușor devenind ideal pentru copiii noștri.

Apropo, din carte puteți învăța câteva idei valoroase pentru educație.

Și gândiți-vă la rolurile de șablon ale mamei și tatălui din familie. De aici, nu este așa, așa cum am venit: Tata este pe deplin inclus în viața fiului său, iar mama a lucrat toată ziua și doar uneori puțin morocănos în fundal ...

Felicity Brooks "Masha, Misa și copilul"

5 Cărți despre dragoste care vă vor apropia de copil

Din gelozie dintre frați și surori nu poate scăpa. Iar atunci când un copil apare în familie, prima dată când cea mai mare parte a atenției îi revine, celălalt copil se simte lipsit. Una dintre cărțile remarcabile, Felicity Brooks din seria despre Masha și Misa, va ajuta la ruperea acestei situații.

Aceasta va ajuta să înțelegeți de ce a fost acordată atenția copilului și ce trebuie făcut pentru a face copilul mai mare cu copilul. Și cum să-i facem pe toți fericiți și fericiți.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: