3 Povești scurte instructive - atât de pozitive

3 Povești scurte instructive - atât de pozitive
Trei bărbați purtau pietre. O persoană a întrebat fiecare dintre ei o întrebare: ce faci?

"Fac o treabă grea", a răspuns primul, ștergând sudoarea de pe față.

"Câștig bani", a spus cel de-al doilea om, ridicându-și mânecile.





Oa treia persoană, privind spre cer, a răspuns: "Construiesc un templu."

După cum spun ei, simți diferența.

3 Povești scurte instructive - atât de pozitive
Odată, un om a decis să instaleze o casă de șoareci în casa lui. Șoarecele a văzut-o și sa grăbit să avertizeze alte animale despre pericol. Dar toate animalele au spus același lucru cu mouse-ul: "Un tip de șoareci este problema ta, nu a noastră."







După un timp, șarpele a prins un șoarece de șoareci și ia mușcat pe soția proprietarului casei în frică. Femeia este grav bolnavă. Încercând să-i ușureze starea, omul a omorât puiul și făina de pui fiartă. Apoi o oaie a fost ucisă pentru a alimenta vizitatorii care au venit să viziteze femeia bolnavă. Din păcate, femeia a murit, iar proprietarul a decis să omoare vaca pentru a trata pe cei care au venit la înmormântare.

În tot acest timp, șoarecele, uitându-se la ceea ce se întâmpla dintr-o mică gaură în perete, se gândea la un șoarece de șoareci, care nu avea nimic de-a face cu toate aceste animale.

Taxi Driver și milionar

3 Povești scurte instructive - atât de pozitive
Un șofer de taxi a condus un milionar. Când au ajuns la locul potrivit, milionarul a plătit strict pe un taximetru.

"Ieri, i-am condus pe fiul tău și mi-a dat un sfat de 100 de dolari", a spus șoferul, sugerând-o transparent.

- Ce vrei? Tatăl lui este milionar și eu sunt orfan ", a spus bărbatul și a părăsit mașina.

Veți dori, de asemenea







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: