15 Fapte interesante despre inima ta pe care nu le cunoști

Tristețea îi poate face rău, iar imprimarea 3D poate ajuta.

15 Fapte interesante despre inima ta pe care nu le cunoști

Știi că fără sunetul inimii tale nu vei trăi. Dar ați știut că în timpul zilei inima ta face aproximativ 100.000 de tăieri, iar în cursul vieții - mai mult de 2,5 miliarde?





În același timp, pompează aproximativ 160 de milioane de litri de sânge. Iată 15 fapte uimitoare despre motorul tău:

1. Inima ta cântărește mai puține cutii cu sifon

Mărimea inimii tale este de aproximativ două pumni și greutatea este de aproximativ 280 g. Fiecare supapă care se deschide și se închide pentru a permite și a elibera sânge are o dimensiune de aproximativ 2 cm.







2. Formarea nereușită poate vorbi despre o problemă cu inima

Dacă mai multe traininguri la rând nu puteți obține rezultatele obișnuite, consultați un medic. Acest lucru poate fi un semn al problemelor cu mușchiul inimii.

3. Cancerul cardiac este rar

4. Problemele legate de sex pot vorbi despre o problemă cu inima

Dacă aveți probleme cu erecția, este foarte probabil că va trebui să mergeți la un cardiolog. Disfuncția erectilă este adesea un semn al problemelor cardiace, deoarece vasele mici din colaps se prăbușesc mai repede decât venele și arterele mari.

5. Sexul este bun pentru inima

Conform Jurnalului American de Cardiologie, bărbații care fac sex cel puțin de două ori pe săptămână au un risc mai scăzut de boli de inimă decât cei care o fac o dată pe lună și mai puțin frecvent.

6. De asemenea, râsul este util

Reduce nivelul de hormon de stres cortizol, care reduce inflamația în artere și crește nivelul de "bun" colesterol HDL.

7. Inima - pentru Merlot!

Vinul roșu conține antioxidanți utili și resveratrol. Trei pahare pe săptămână - și arterele dvs. sunt în plus protejate de distrugere.

8. Dar excesul de alcool este dăunător

Abuzul de alcool dăunează sistemului cardiovascular. După cum se menționează în Jurnalul Colegiului American de Cardiologie, acesta poate duce cu ușurință la un atac de cord.

9. Inima își amintește totul

Trauma psihologică a copilăriei poate duce la probleme cardiace în viitor. De exemplu, oamenii de știință de la Virginia Tech și de la Universitatea din Toronto au descoperit că copiii ale căror rude au fost încarcerați au avut un risc mai ridicat de atac de cord.

10. Inima poate fi tristă

Orice eveniment emoțional brusc poate provoca sindromul cardiac rupt sau cardiomiopatia indusă de stres. În acest caz, medicul poate prescrie beta-blocante.

11. Cicatricile inimii nu trec

Spre deosebire de alte organe, inima nu se poate vindeca. Acesta este motivul pentru care este atât de important să se efectueze tratamentul în timp util pentru atacurile de cord. Cu fiecare minut, deteriorarea inimii devine din ce în ce mai mult.

12. Noi modalități de tratament

Oamenii de știință de la Universitatea din Carnegie Mellon au tipărit pe arterele imprimantei 3D și pe inimile întregi embrionare. Alți oameni de știință au reușit să tipărească celule stem ale unui adult. Este posibil ca astfel de substituții să fie implantate la pacienți.

13. Mai mult - nu înseamnă întotdeauna mai bine

Creșterea inimii nu înseamnă întotdeauna că poate pompa mai mult sânge. Cardiomiopatia hipertrofică este principala cauză a morții subite a sportivilor din cauza problemelor cardiace.

14. Excesul de greutate afectează inima la orice vârstă

Semnele bolilor cardiace, inclusiv îngroșarea pereților, sunt observate chiar și la copiii supraponderali în vârstă de 8 ani. Ce putem spune despre adulți?

15. După tratament, se poate câștiga cu vigoare revigorată

Boala cardiacă și chiar intervenția chirurgicală asupra acesteia nu înseamnă sfârșitul unei vieți sănătoase. Doctorii raportează pacienții care, după un tratament de succes, sunt implicați în triatlon, iar maratonii se întâlnesc împreună cu oamenii obișnuiți.

Da, până se blochează motorul nostru, nici măcar nu te gândești la asta. Și el continuă să conducă cu încăpățânare de sânge prin vene și să răspundă la toate obiceiurile și ciudățenii noastre (pe care l-am lovit acum de faptul că inima este în măsură să și „trist“ și „se bucură“). Un alt lucru a fost lovit de momentul în care chiar și după tratamentul pe care îl poate câștiga cu vigoare revigorată. Mi se părea că intervenția chirurgicală serioasă în corpul pur și simplu nu trece și că omul va fi obligat să se limiteze în multe „normale“ pentru bucuria unui subiect sanatos. Mă bucur că m-am înșelat :)))

Fapte foarte interesante sunt date în articol. Unele dintre ele sunt cunoscute de mult timp, dar unele le-am văzut pentru prima dată.
După ce am citit articolul, mi-am amintit că și eu nu m-am deranjat să-mi dau atenție inimii. În timpul sarcinii, doctorii nu mi-au plăcut cardiograma și mi-au sfătuit să fac ECG holter. Deci, în zbor, trebuie să mă ocup de această problemă. Cumva nu vreau de ani până la 35 "să se prăbușească piese de schimb." -)))

inima este motorul nostru! și asta spune totul! motor dereglat și se oprește totul să fie trist mehanizm.kak orice caz, dar în țara noastră, există statistici foarte negative asupra bolilor de inima, si este vasele de presiune cu probleme și așa mai departe. toate aceste boli nu sunt doar uimite de atâția oameni, astfel încât în ​​fiecare an bolile de inimă devin mai mici. Ce înseamnă asta? dar faptul că tinerii, că există tineri, chiar și copii de vârstă școlară, nou-născuți care suferă de insuficiență cardiacă. lista și transferul! Prietenul meu a dat naștere unei fete cu o boală de inimă. Ea însăși nu a fost diferită în ceea ce privește hrana potrivită și berea iubită pentru a bea înainte de sarcină și acesta este rezultatul real. O altă întrebare este modul în care părinții responsabili pot suferi copii. nu este clar. Acum am o fată nu bea sau fuma, și, în principiu, chiar și în zilele de sărbători dacă ați luat o înghițitură de vin, aceasta este maximă ea și eu sunt fericit, cred că este un mare plus, este acum după-amiază cu focul nu se va găsi. Pentru marele meu regret. Nu știu, aici sunt câțiva oameni care sunt bolnavi sau se plâng de eșecurile pe care inima nu pare rau pentru tine, iar unitatea face numai de prevenire. Desigur, mult din cauza faptului că oamenii pur și simplu nu își pot permite să se odihnească de la locul de muncă - pentru că este necesar ca ceva să trăiască, cu ajutorul - copii, chiar dacă acestea au crescut și ei au propriile lor copii (dabltrabl). atunci, asta. și suntem ca niște câini, fugim la lanț într-un cerc, ne-am așezat, am urcat din nou fugit. și astfel fără odihnă. Este corect acest lucru, probabil nu destul. În opinia mea, în budism, ei spun că trupul este templul nostru, care ne este dat ca dar pentru viața pământească. Trebuie să fie protejată. dar foarte puțini oameni o fac. Un păcat, ai grijă de tine! Ai nevoie de cineva pe acest pământ și mulți au nevoie de tine, așa că nu fi leneș să rămâi cu ei mai mult.

problemele cu orice pot însemna probleme cu inima - este după toată inima!

15 Fapte interesante despre inima ta pe care nu le cunoști

Prezentarea mărcii Tumi și Public Talk Tumi în conacul lui Smirnov

15 Fapte interesante despre inima ta pe care nu le cunoști

Prezentarea noii colecții Rendez-Vous sezonul SS 18

15 Fapte interesante despre inima ta pe care nu le cunoști

Noul dvs. obiectiv: 8 motive pentru a merge la o gamă de fotografiere

15 Fapte interesante despre inima ta pe care nu le cunoști

National Geographic Traveler invită la expoziția din centrul comercial "Metropolis"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: