11 Motivele lipsei progresului în limba engleză

11 Motivele lipsei progresului în limba engleză
"Nu am abilități speciale, sunt doar curios curios".

Care sunt motivele lipsei de progres în învățarea unei limbi străine?

1. Lipsa de motivație Ca și realizarea importanței învățării limbii engleze și a înțelegerii beneficiilor, dar atunci vă este plictisit, atunci trebuie să faceți alte lucruri.





Întrebați-vă întrebarea: "De ce învăț limba engleză?" Cu cât este mai clar obiectivul pe care l-ați stabilit, cu atât mai mult vă veți strădui și veți obține rezultatul mai repede. Poate fi stăpânirea unui anumit nivel înaintea oricărei perioade specifice, sau promovarea unui examen sau trecerea unui interviu. munca sau studiile în străinătate, imigrația - aceștia sunt cei mai puternici factori motivanți. Dacă nu aveți o perioadă de timp clară, atunci nu aveți unde să vă grăbiți - ca urmare a căreia nu avansați. În mod ideal, procesul de învățare a limbii ar trebui să fie continuu (și nu doar în timpul lecțiilor), ar trebui să vă atrageți cât mai des pe ideea că sunteți interesat să aflați cum este exprimat acest concept în limba engleză. Și, desigur, însăși procesul de învățare ar trebui să aducă și bucurie.







De exemplu, la nivel primar (începător) să abandoneze complet limba rusă nu este posibil - este mult mai ușor de înțeles semnificația cuvântului, dacă știți traducerea decât explicația sensului glosarul în limba engleză (care este binevenită, deoarece nivelul de pre-intermediar). Dar după ce nivelul de realizare a nivelului elementar despre orele de limbă engleză în limba engleză nu poate fi o întrebare. De asemenea, fără exerciții de comunicare, menite să creeze o situație similară cu comunicarea reală - de exemplu, dialoguri spontane (nu pre-pregătit și vyzubrennye) nu pot învăța să comunice în mod liber. Din păcate, în timpul nostru, manualele școlare „suferă“ în planul metodic - în manuale, o mulțime de imagini luminoase colorate și puțin text. O temele în nici un fel de legătură cu materialul studiat, așa cum este necesar de copil pentru a găsi undeva (alta decât un manual!) La cuvintele care apar în imagine. Temele nu sunt legate în nici un fel, ele sunt împrăștiate. Ea nu ia în considerare gradul de dificultate - de exemplu, la începutul tutorial discută despre profesia de timp, și un 98 pagina subiect pronumele personale (eu, tu, noi, etc.)

Este necesar să analizați cu atenție manualul înainte de a începe să învățați de la acesta. Ea trebuie să fie autentică (scrisă de transportator), însușită din punct de vedere metodologic, să aibă un sistem, exerciții pentru toate domeniile de vorbire, acompaniamentul audio etc. Cele mai bune exemple sunt manualele editori Oxford, Cambridge, Longman și Macmilan.

4. „Eu însumi voi învăța totul“ - polnyyotkaz de la a ajuta profesori, tutori, cursuri și difuzoare. Se întâmplă atât cu studenți avansați, cât și cu începători (ceea ce este mult mai periculos). Inutil să spun că, în absența controlului extern, nu toată lumea se poate forța să se angajeze zilnic în engleză. Cu un test de cunoștințele lor prea, nu va fi ușor - unele chei pentru exercițiile de aici nu este de ajuns - pentru că gramatica, citire si ascultare, puteți verifica-te, dar, pentru a evalua în mod obiectiv fonetica, cuvântul vorbit, utilizarea corectă a frazei în contextul și a limbii scrise în sine este pur și simplu nerealist.

11 Motivele lipsei progresului în limba engleză
Și dacă totuși ați decis să învățați limba engleză pe cont propriu, amintiți-vă că, fără ajutorul ajutoarelor, va fi foarte dificil să o învățați. Încercați cel puțin să găsiți prieteni printre vorbitorii de limbă engleză cu care puteți comunica. Există posibilitatea ca aceștia (dacă au o dorință și o educație suficient de înaltă) să vă poată oferi sfaturi pentru îmbunătățirea vorbirii, pronunției și gramaticii. Cu toate acestea, nu orice vorbitor nativ de limba engleză este bun în limba engleză, deoarece nu orice autohton rus poate scrie competent fără erori și să explice semnificațiile cuvintelor sau regulile gramaticii și foneticii rusești.

5. Neregularitatea clasei. „Eu fac o dată pe săptămână, dar la ora trei!“ „Aici odihnesc luna, iar apoi el va avea grijă de limba engleză.“ „Gândește-te, azi nu merge ...“ Ai avut o pauză lungă în clasă? Deseori anulezi lecțiile? Și studiile tale independente? Petreceți timp în limba engleză în fiecare zi? Câte ore pe zi îl dedici? Este un păcat, dar mulți nu știu că face o pauză lungă în clasă, ele pot fi atât de mult să uite că trebuie să stăpânească din nou nivelurile. Un pauze lungi între clase, cum ar fi clasele de la fiecare două săptămâni, nu permite nici un progres, acestea sunt, în cel mai bun, ajuta să stea în continuare și nu uita ceea ce stăpânești la un moment dat.

6. Imposibilitatea de a face temele. „Nu am teme, pentru că am deja foarte ocupat la locul de muncă și chiar și la gătit acasă / curățare / copii“, „Am o memorie bună, am înțeles și amintit,“ „Sincer, uitam de meciul direct împreună cu prietenii și nu am avut timp să fac DZ „sunt profund convins că, fără exercitarea nu poate fi bun pentru a învăța gramatica regula, și fără repetarea specială de formare a răpăit vorbitorul nu pune pronunția corectă. Oh, cât de des se confruntă cu elevii care sunt literalmente ștampilate pe un singur nivel și cu adevărat surprins de faptul că (din moment ce acestea sunt angajate în mod regulat cu un profesor bun! Și fixat mari speranțe în el), dar cu aceeași regularitate nu este de a face temele și să vină la clasă complet nepregătită.

7. Lipsa controlului asupra progresului. "Ei bine, stiu asta, mi-am amintit si deja a fost citit undeva - nu o voi face". Ar trebui să fiți întotdeauna conștienți de faptul dacă ați învățat sau nu acest subiect. Nu puteți citi doar regula, faceți exercițiul pe pagina opusă (ca în tutorialul lui Murphy) și mergeți mai departe. Atât materialul gramatic cât și cel lexical ar trebui aprofundat și verificat în mod sistematic. Și regulile gramaticale sau noile cuvinte și expresii ar trebui să se aplice corect nu numai în exerciții, ci și în vorbire orală, care, din păcate, este atât de rar acordată atenție atunci când studiază independent.

9. Puține practici de comunicare.

11 Motivele lipsei progresului în limba engleză
Numai comunicarea în limba engleză vă puteți simți beneficiul real de formare, a evalua nivelul de cunoștințe, înțelegerea în cazul în care aveți lacune în cunoștințele lor de vocabular, traduce vocabularul pasiv într-un activ. Faceți cunoștință cu străinii - discutați cu ei în camere de chat, Skype, forumuri, în vacanță în străinătate - cred că sunt mult mai prietenoși decât rușii și vor fi bucuroși doar să vă cunoască. Mai mult decât atât, nu vă fie teamă să vorbiți cu greșeli - sunt foarte toleranți și simpatici cu ei și nu vă vor face niciodată comentarii, astfel încât să nu vă simțiți incomod. Într-o măsură mai mare, avem nevoie de o limbă pentru comunicare, deci hai să vorbim despre asta!

10. Evaluarea necorespunzătoare a nivelului de competență lingvistică. "Știu deja bine limba engleză", "Am trecut deja pe Murphy", "Vorbesc perfect limba engleză". Trebuie doar să recunoașteți ideea că ați ajuns la un anumit vârf al cunoașterii, deoarece învățarea devine inutilă. Din păcate, o astfel de stima de sine este găsit și modul în care este trist, dar în această situație, oamenii tind să fie mai mult pentru a îmbunătăți abilitățile lor și în curând începe să uite trecutul și să piardă abilități. Și marele înțelept Socrate a spus opusul: "Știu că nu știu nimic". Da, mai mare nivelul, cu atât mai clar ideea că procesul de învățare este limba fără sfârșit: limba este actualizată constant cu noi cuvinte și termeni, și, desigur, știu toate dintre ele este pur și simplu imposibil, la fel ca orice știință, dar urmărirea acest lucru va duce la o notabilă măriți vocabularul activ și pasiv.

11. Evaluarea scăzută a abilităților lor față de limbi. "Nu am capacitatea - judecător pentru tine - predat la școală, institut, dar nu pot vorbi". "Nu am obținut niciodată note bune în limba engleză". Vorbiți fluent limba rusă în discurs și în scris? Înțelegi că vorbesc și scriu în limba rusă? Dacă ați răspuns "da" la aceste două întrebări, atunci aveți abilități lingvistice. Toți oamenii au abilități înnăscute pentru limbi. Deci, de ce atât de mulți ani învață limba engleză, dar nu se poate vorbi? Răspunsul la această întrebare sunt toate punctele de mai sus ... și gânduri negative despre abilitățile lor.

Poate că ultimul punct este motivul cel mai grav pentru lipsa progresului, deoarece conduce toate celelalte. Dar, inspirându-te cu gânduri pozitive despre abilitățile tale, vei obține un succes extraordinar. E

11 Motivele lipsei progresului în limba engleză
poetul roman antic Publius Virgil a remarcat corect: "Sunt capabili, pentru că așa cred". De mai multe ori am văzut acest lucru în exemplul meu, când profesorul și-a deschis ochii la elevi pentru ceea ce sunt capabili să facă.

Ne-am angajat un număr mare de studenți care combină ocuparea forței de muncă cu profesorii și purtători de limbă rusă, precum și cei care preferă să se angajeze cu mai mulți profesori. Deci, după multe comentarii pozitive studenți despre unii dintre profesorii noștri pentru performanțele sale ridicate în testele (IELTS, TOEFL, FCE / CAE), după câteva lecții cu ei, am fost curios să știu „secretele“ ale profesorilor - modul în care gestionează o astfel de perioadă scurtă de timp atât de mult pentru a ridica nivelul elevi. S-ar putea fi surprins de acest lucru, dar am ajuns la această concluzie - toate „profesori de aur“ noastre în Elf-Engleză un lucru în comun - acestea sunt lăudat în mod constant studenți și niciodată abuzat. Da, da chiar așa. Ei au încurajat puternic elevii, susținute de o atmosferă prietenoasă și credință studenților prin faptul că toți obține și va primi chiar mai bine. Cred că este în mare parte datorită acestui elevii lor au fost mai interesați și, prin urmare, sunt motivați să se angajeze în mod regulat, gospodărie, și de a face o mulțime în afară de setul - asculta radio, citind ziarele, făcut testele, vorbeau limba engleză, și așa mai departe, și, ca urmare a primit .. scoruri mai mari pe examene.

Vă doresc lecții interesante și eficiente!

Mulțumesc mult lui Catherine pentru ajutorul ei, sprijinul și bineînțeles, super pregătirea pentru IELTS. De obicei, ei spun că o persoană bună nu este o profesie)). Dar nu este vorba despre Katya. Se combină ...

Vreau să-i mulțumesc Mary Chernoff pentru lecții cu fiica mea Aney.U Ani a avut probleme cu vorbind, a fost prins, nesigur sebe.Marii a reușit să rezolve acest rezultat problemu.V locul 4 în competiție ...

Excelent minunat profesor și o persoană! Nu m-am gândit că timp de 8 luni voi avea timp să studiez volumul planificat, dar datorită lui Marina sa dovedit tot mai mult și mai calitativ. Multe mulțumiri!

Vreau să vorbesc engleza

Vreau să spun câteva cuvinte despre profesorul meu englez Ewa Lockard și despre cursurile noastre. O mică poveste înainte: Acum doi ani am decis să iau limba engleză ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: