10 Sfaturi pentru îngrijirea pielii în timpul radioterapiei

10 Sfaturi pentru îngrijirea pielii în timpul radioterapiei
Nu este un secret de radioterapie. care este adesea prescris pacienților pentru tratamentul cancerului, nu are un efect deosebit de favorabil asupra corpului uman, forțând-o să treacă prin anumite schimbări.





La numai câteva săptămâni după inițierea radioterapiei, apar modificări pe pielea pacientului, acestea putând include peeling, roșeață, pigmentare. Majoritatea simptomelor dispar după terminarea tratamentului, însă îngrijirea adecvată a pielii în timpul terapiei este foarte importantă, pentru a nu-i face rău și mai mult.







Cu toate acestea, cele mai importante și eficiente recomandări pentru protejarea pielii în timpul radioterapiei singure - dacă este posibil, pentru a alege un centru de oncologie modern, în care echipamentul permite să socotească doza de radiatii la tumora cu cel mai mare număr posibil de posturi, iar fizicienii medicali stiu si pot face, de a crea planul de piele cel mai blând tratament. În acest caz, reacțiile de radiații apar la 2-3 sute de pacienți și sunt asociate, în cele mai multe cazuri, caracteristicile individuale ale fiecărui pacient.

Acei pacienți care nu au fost capabili de a obține un tratament, sa concentrat nu numai pe tratamentul tumorilor, dar, de asemenea, în conservarea pielii, nu din auzite stiu ca de îngrijire a pielii în timpul radioterapiei - nu este o sarcină ușoară. Acesta poate fi un sentiment că pielea este pe cale de a „dezlipirea“, dar pe partea de sus a acesteia aveți nevoie pentru a pune pe haine. Ai disconfort la duș, dar spălare este încă necesară. Vrei să zero, dar zgârierea pielii, în orice caz imposibil.

Prin urmare, am colectat din diferite surse, inclusiv un studiu de practica medic oncolog radiatii, pentru a da unele dintre cele mai eficiente recomandări pentru îngrijirea pielii în timpul radioterapiei, care, sigur, pacienții aud de la medicul lor:

Și în cele din urmă, cel mai important - dacă reacția cutanată la radiații este extrem de inconfortabilă, nu ezitați să vă informați medicul despre acest lucru.

Boli pe tema:

10 Sfaturi pentru îngrijirea pielii în timpul radioterapiei







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: