10 Atribute ale modului în care respectul este arătat în relații

Respect pentru nevoi și dorințe

Nevoia este nevoie de ceva foarte bun pentru tine. Nevoia pentru un bun exterior. Toată lumea are nevoie de hrană, securitate, recreere, comunicare, acceptare, iubire.





Nevoile sunt întotdeauna bune și naturale. Nu este nimic rușinos în nevoie, de exemplu, în sprijin. Sau în recunoaștere. Să se simtă bine și necesar. Și să fiți în tăcere și singuri.

Nevoile nu pot fi evaluate în mod critic, nu se poate presupune că cealaltă persoană (sau) acestea sunt „greșite“ sau prost. Ele sunt întotdeauna corecte! Și trebuie să le tratezi cu atenție și îngrijire. Din cauza nevoilor realizate există o satisfacție generală cu viața și cu un sentiment de fericire.







10 Atribute ale modului în care respectul este arătat în relații

"Sunt foarte obosit, am nevoie de o jumătate de oră pentru odihnă".

Ce vrei să răspunzi la asta?

- De ce a fost obosit acolo? N-am încărcat saculetele!

În această expresie nu există respect pentru nevoile unei alte persoane.

"Desigur, odihniți, trebuie să vă recuperați."

Și în asta există. Acum, despre dorința.

- Chiar vreau pizza cu șuncă!

- Unde e pizza ta cu greutatea ta?

Oamenii care se respectă reciproc nu vor lua niciodată o poziție "peste" în comunicare. Respectul este în primul rând o recunoaștere a faptului că valoarea umană este egală.

- Chiar vreau pizza cu șuncă! - Și vreau înghețată! Deși foarte dăunătoare. Să mergem în serios sau vom arăta voință? - așa că seamănă cu o conversație între doi oameni care nu se supun mai mult sau mai jos.

Respectarea caracteristicilor

Viața ta împreună va fi chiar mai confortabil și fericit, cu atât mai bine va fi capabil de a vedea și să ia în considerare ceea ce, ceea ce poate face persoana de lângă tine, care sunt caracteristicile psihologice și personalitatea, și care sunt limitele sale.

- Nu pot să fac asta / să rezolv atât de repede, am nevoie de mai mult timp!

"Întotdeauna încetinești!" Trebuie să ne gândim mai repede!

Aici vedem iritarea și respingerea faptului că cealaltă persoană este mai puțin rapidă și mai inteligentă.

- Bine, astept sa termini. Și spune-mi, dacă te pot ajuta în ceva? - o expresie calmă și respectuoasă în care nu există o confruntare, dar există o propunere de cooperare.

Continuați pe pagina următoare:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: