9 modalități de a părăsi locul de joacă fără lacrimi

Scoateți copilul la plimbare - este jumătate din bătălie, este mult mai greu să-l scoateți de la plimbare. Nu există isterie, nici lacrimi, nici țipete. Totuși, aceasta este o sarcină realizabilă, dacă adoptăm mai multe tehnici.







1. Pregătiți modalități de retragere în avans

Avertiți copilului că este timpul să plece și spune-mi cât timp a mai rămas o plimbare. Luați în considerare vârsta. De exemplu, fraza „Fiodor, ascultă-mă, trebuie să plecăm în 10 minute, atunci mâna ceasul va fi aici în curând, o să te sun“ este potrivit pentru un copil de 4-5 ani, iar 2-3 ani copilul este mai bine să spun în mod specific că va avea timp să facă înainte de a pleca: "În curând vom fi pregătiți să mergem acasă și veți avea timp să răsturnați dealul de trei ori."

2. Lăsați copilul să termine jocul

Acest lucru este foarte important! Amintiți-vă sentimentele când brusc ați fost rupte de o afacere interesantă și importantă, fără a vă permite să terminați ceea ce ați început. Și pentru un copil jocul este, fără îndoială, o chestiune importantă. Apropo, capacitatea de a termina ceea ce a început, ca și în viață, va fi utilă.

3. Includeți elementul de concurs

De exemplu, dacă aveți nevoie să colectați mucegaiuri și sovochki din cutia de nisip. "Kulichiki a construit, și acum - cine va pune repede în formă de pachet? Aici iau unul ... "Începeți să vă jucați cu copilul, se va conecta și poate alți copii din spațiul de nisip vă vor ajuta. Indiferent cât de multe și cât de repede au fost asamblate jucăriile, asigurați-vă că ați lăudat toți participanții!

4. Întoarceți o revenire plictisitoare la joc

Mulți copii nu doresc să părăsească site-ul, deoarece în acest moment jocul se termină, distracția și bucuria și începe o întoarcere acasă tristă. Prin urmare, drumul acasă ar trebui să fie o continuare a jocului sau o aventură independentă. Declarați copilul: "Sunt un tren, asta este! Locomotiva este trimisă, mai degrabă, remorci, agățat ".

Dacă copilul este mic și a ajuns pe o platformă într-un scaun cu rotile, acesta se întoarce cu ușurință pe o mașină de mare viteză, un avion, un cal, un tractor - da la nimic! Nu limitați imaginația ta și nu uitați să fixați vă centurile de siguranță ( „Uite cât de repede vom merge, ca pe un avion, haide voi fixa, și zbura! Stai!“).







5. Folosiți spiritul de controversă dacă aveți o încăpățânare de 3 ani

Aceasta este o vârstă specială, când totul se face invers, așa că strategia noastră va fi, de asemenea, "în afară". "Nu vrei să mergi acasă? Da, nu te mai întoarce, nu! Rideți dintr-un deal fără să vă opriți, dar nu ne vom întoarce acasă și nu ne pregătim, nici măcar nu mergem pe cale. Matrițe? Nu, nu colectați deloc! »Citiți" inspirația "lui Grigory Oster" Sfaturi rău ".

6. Stabiliți obiective noi

Aceasta poate fi o chestiune importantă. De exemplu, mergând la magazin pentru mâncare pentru cină, în cazul în care copilul va ajuta să aleagă.

7. Promite recompensa

De exemplu, în drum spre casă, mergeți la magazin și cumpărați suc. Și, în același timp, și alte produse pe care deja ați intenționat să le cumpărați.

8. Amintiți-vă cine vă așteaptă acasă

„Papusa ta Anya deja dor de tine, de așteptare, când vei veni acasă cu ea pentru a juca“ sau „bunica într-adevăr de așteptare pentru apelul nostru, să mergem acasă, și îi spui tu, spune-mi ce ai văzut pe trotuar.“

9. Căutați oameni cu minte asemănătoare

Dacă observați că unul dintre părinți încearcă, de asemenea, să se retragă de pe site-ul puilor, să vă unească eforturile. Spuneți: "Iată și Petya, mergând acasă, să mergem împreună."

Fiecare persoană este unică, ceea ce înseamnă că este necesară o abordare individuală. Dacă niciuna dintre metodele nu a ajutat-o ​​și bătăile copiilor să vă însoțească încă pe drum, contactați un psiholog. Împreună vom găsi o modalitate de a părăsi site-ul fără durere, potrivit pentru copilul dumneavoastră.

Eu, dimpotrivă, împotriva premii, cum ar fi „o vom cumpăra.“ Copilul a fost în curând fără ei nu merge nicăieri, iar apoi începe complet comerțului, în special pentru a cumpăra ceva mai scumpe și suc mai interesant. E bine că am găsit puterea de a opri asta. Am petrecut o perioadă scurtă de timp, dar dureros, cu isterie. La noi, în general, acum o astfel de perioadă, că este complex sau dificil pentru copil să convingă, deși undeva să meargă - este necesar să facem în sfidare și să spunem sau să spunem - nu voi merge! Chiar dacă nu există nimic de făcut acasă.

Și nu este vorba despre recompense, ci despre obiective noi. Cumpărați produsele care nu sunt destinate în mod specific copilului, ci tuturor. Fiica mea de trei ani este bucuroasă să participe la acest lucru.

Înscrieți-vă la newsletterul Lifehacker

Obțineți cele mai bune articole în corespondență

Făcând clic pe buton, sunteți de acord cu prelucrarea datelor dvs. personale.

9 modalități de a părăsi locul de joacă fără lacrimi







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: