9 Cele mai importante sarcini care sunt rezolvate de grupul vkontakte, afaceri on-line

9 Cele mai importante sarcini care sunt rezolvate de grupul vkontakte, afaceri on-line

Obiective și obiective. Care este diferența?

Cineva se va gândi acum: "Ce naștere. Unele scopuri, sarcini ... E plictisitor și neinteresant. "

De fapt, începând o afacere, inclusiv VKontakte, aveți nevoie exact de acest lucru. Mulți oameni nu văd diferența dintre obiectiv și sarcină. Și eu am văzut această diferență destul de recent.







Care este diferența dintre un obiectiv și un obiectiv? Iată ce spune Wikipedia despre acest lucru:

Scopul este rezultatul final, la care procesul este direcționat intenționat.

Sarcina este o situație problematică, cu un obiectiv clar definit, care trebuie atins.

Ei bine, este clar acum sau nu? Acum voi încerca să vă explic prin exemple cum se deosebește obiectivul de sarcină.

Să presupunem că ați stabilit un scop pentru a afla cum să brodați o cruce.

Sarcini. cumpărați o carte de auto-studiu sau înscrieți-vă în cursuri, aflați ce materiale sunt necesare pentru un începător (panza, fir, ace, broderie), achiziționați-le, începeți să faceți brodarea.

Scop. face reparații în apartament.

Sarcini. înregistrați-vă "Produsele dorite" și calculați bugetul, determinați locul unde veți trăi în timpul reparației, găsiți o echipă de constructori, stabiliți cantitatea de muncă și plata, cumpărați materialele de construcție necesare, aranjați livrarea, monitorizați performanța lucrărilor și calitatea acestora.

Cred că acum a devenit clar care este obiectivul diferit de sarcină.

Obiectivele grupului VK

Deci, am decis să creăm o afacere de succes VKontakte. Care sunt obiectivele principale pe care le-am stabilit pentru grup?

De obicei, scopul principal al oricărui proiect comercial este de a realiza un profit. Deci suntem interesați, în primul rând, de vânzări. Astfel, obiectivul principal al creării unui grup VKontakte va fi creșterea vânzărilor.

Și aici apare întrebarea - unde vom vinde? În grupul dvs. VKontakte sau pe o resursă Internet externă?

Formate de muncă VKontakte

În primul caz, toate lucrările cu utilizatorii apar în grupul dvs. VKontakte. În ea comunicați cu publicul țintă, construiți încredere cu el, vindeți.







În al doilea rând, traduceți utilizatorii pe site, unde vă citesc materialele și cumpărați bunuri. În acest caz, grupul VKontakte devine o sursă suplimentară de trafic.

În funcție de formatul pe care îl alegeți și de sarcinile pe care comunitatea dvs. le va rezolva, acestea vor fi diferite.

Care sunt sarcinile comunității VKontakte:

2. Creșteți gradul de cunoaștere a mărcii

Aceasta poate fi atât o marcă a companiei dvs., cât și o marcă personală. Dacă sunteți psiholog, antrenor. stilist, profesor, instructor de internet - trebuie să vă promovați.

De mult timp a fost cunoscut faptul că oamenii nu cumpără atât de mult informații, servicii ... cât de multe, dacă aș putea spune așa, despre persoana în sine. Mulți oameni nu plătesc pentru informații (sunt disponibili pe Internet și în acces liber), ci pentru posibilitatea de a învăța și de a primi feedback de la dvs.

3. Formarea unui grup de utilizatori fideli

Vreau să vă întreb, dragi cititori, întrebarea: cum de obicei facem o achiziție? Găsiți produsul de interes pentru noi în Google sau Yandex, mergeți la rezultatele de căutare de top din mai multe magazine, alegeți produsul care ne interesează, faceți o comandă și ... uitați în siguranță pentru acest magazin.

Apropo, utilizatorii loiali devin cei mai arzători avocați ai brandului dvs. Și chiar dacă cineva începe să te critică într-un grup, utilizatorii loiali ai tăi vor fi primii care te vor apăra pentru protecția ta.

4. Realizarea de știri către publicul țintă

5. Testarea de noi produse și idei

Aveți o idee interesantă? Creați un subiect în blocul de discuții și solicitați opinia abonaților. Anchetați-l și fixați-l pe cel principal. Doriți să completați sortimentul de bunuri? Înainte de a cumpăra un lot mare, testați vânzările din grup.

6. Nivelarea negativă

Negativ este întotdeauna. Aceasta ar trebui tratată în mod filosofic. Principalul lucru este să separăm criticile constructive de trolling. Este mai bine să colectați toate negative pe site-ul dvs. și să-l rambursați cu ușurință, decât să așteptați să se disperseze pe Internet.

Atunci va fi foarte dificil să o rezolvi și să încercați să contactați persoana nemulțumită cât mai curând posibil și să rezolvați problema. Și, în orice caz, nu elimina negativ! Cu el trebuie să lucrați cu înțelepciune. În caz contrar, negativul din instanță va deveni și mai mare.

Dacă sarcina principală pusă în fața grupului este de a furniza trafic site-ului, atunci toate elementele comunității ar trebui să fie ascuțite pentru această sarcină. Eu, de exemplu, dau periodic în grupul meu Afaceri on-line de afaceri cu trecerea la site-ul și participarea site-ului, într-adevăr, crește.

8. Creșterea bazei de subscriere

Comunitatea VKontakte se poate descurca perfect cu această sarcină. De exemplu, periodic post un post cu o propunere de a primi de la mine ca un cadou o carte electronică "5 moduri reale de a face o VKontakte". Oamenii cu bucurie se abonează și primesc acest cadou de la mine.

Prieteni, amintiți-vă că rezultatele grave sunt realizate numai de cei care știu să stabilească obiective și să-și atingă obiectivele, îndeplinind sarcini pas cu pas. Nu există altă cale spre succes.

Dacă aveți întrebări, adresați-vă, nu ezitați! Voi răspunde cu bucurie.







Trimiteți-le prietenilor: