7 Interesante despre Borneo

Oamenii au adesea o impresie falsă despre Borneo, pentru că mulți dintre ei nu au nicio idee despre ce înseamnă insula asta. Pe această bază, misiunea mea este să spun oamenilor despre casa mea frumoasă.







7 Interesante despre Borneo

M-am săturat de declarații stupide pe care le-am auzit despre Borneo. De fapt, acesta este un loc foarte interesant. Să vedem cum pot descoperi adevărul despre Borneo. Din nou, nu voi reuși ...

1. Insula este împărțită între trei state

7 Interesante despre Borneo

Iar aceste trei țări sunt Brunei, Malaezia și Indonezia. Da, există o civilizație aici, nu doar vânători de recompense. Sunt mai mult decât sigur că au dispărut aproape toți. Mulți dintre oameni nu știu acest lucru și aceasta este cea mai comună concepție greșită despre Borneo.

2. Aceasta este a treia insulă din lume

7 Interesante despre Borneo

În fața lui, numai Groenlanda și Noua Guinee, și apoi - Madagascar. Este trist să spun, dar am studiat încă jumătate din teritoriul său până acum. Ca o scuză pentru mine, aceasta este cea mai mare insulă din Asia. De asemenea, aria teritoriului său este egală cu două teritorii din Germania.

3. Aici este Muntele Kinabalu







7 Interesante despre Borneo

Muntele Kinabalu este cel mai înalt munte din Asia de Sud-Est. Anterior a fost un vulcan activ, dar acum nu mai funcționează, în măsura în care știu. Cel puțin, sperăm pentru asta, pentru că acesta este un loc foarte popular printre turiști. Călătorii trebuie să se ridice în zadar, pentru a avea timp să urce la summitul înainte de răsăritul soarelui, și de acolo se uită la acest spectacol cu ​​adevărat frumos. De asemenea, pe munte puteți găsi o mulțime de specii rare de plante și animale. Se referă, de asemenea, la realizările mondiale ale UNESCO.

4. Aici puteți vedea o floare foarte mare

7 Interesante despre Borneo

Acest lucru este pentru cei care iubesc flori gigant care miros ca cadavre. Rafflesia este cea mai mare floare din lume. Este ușor să găsiți, urcând pe versanții muntelui Kinabalu, prin duhoarea cărnii decăzute. Dar această descriere nu este întotdeauna posibilă să o găsim. Aerul rece și solul pământ bogat fac acest loc ideal pentru creșterea acestor specii rare de flori.

5. Brunei ocupă doar 1% din zona insulei

7 Interesante despre Borneo

Asta-i tot ce au. Din nou, acest lucru dovedește că insula este foarte mare, și în plus, este foarte bogat. După cum știm cu toții, Brunei este o țară foarte bogată. Prin urmare, dacă ar putea lua atât de mult cu doar 1% din teritoriu, merită să ne gândim la ce bogății au restul de 99%.

6. Pădurea tropicală din Borneo pentru mai mult de 130 de milioane de ani

7 Interesante despre Borneo

Este unul dintre cele mai vechi păduri tropicale din lume, în care există multe specii de animale care sunt pe punctul de a dispărea. Printre aceștia se numără rhinocerii sumatrani, elefantul asiatic și leopardul fumător Bornean. Acesta este unul dintre cele mai populare fapte despre Borneo, care a dat naștere la cea mai ridicolă iluzie. Nu trăim în copaci. Trăim printre ei, în anturajul lor.

7. Populația locală din Dayak

Există, de asemenea, mai mult de 200 de subgrupuri etnice. Este suficient pentru o insulă de dimensiuni mari?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: