5771 An

Potrivit legendei, Curtea Supremă creează această instanță în această sărbătoare și determină destinul fiecărei persoane pentru un an înainte. Prin urmare, este mai bine să nu fiți nepoliticoși, să nu faceți rău și să nu faceți rău în tot anul, amintiți-vă Ziua Judecății - este dificil să vă rugați pentru păcate. Evreii seculari glumeaza adesea si spun: "Ei bine, el v-a scris frumos acolo!"; cu adevărat religioși se roagă la Zidul de Vest. Dar pentru toată lumea această sărbătoare este foarte emoționantă, caldă și familială. Toată lumea se întreabă un an dulce și pun mere și miere pe masă.







Încercăm, de asemenea, în fiecare an să le spunem copiilor despre tradițiile și sărbătorim Rosh Hashanah. Este trist că, dincolo de ocean, familiile noastre astăzi celebrează fără noi. Am încercat chiar să facă gefilte-pește, dar a ajuns la concluzia că această agitație teribilă cu pește ar trebui să fie un privilegiu solemn bunică.

În fiecare an, salutăm familia și prietenii, mereu cu mere sau miere. În acest an, copiii erau mândri de costumele lor de cowboy, pe care le-am cumpărat pentru filmarea unui film de felicitare pentru vărul meu. Merele, apropo, după cinci, aproape toate au fost roșii de actori pentru ambele obraji din natură.

Shana Tov totul aproape și departe! Și un excelent "record" pentru noul an.







5771 An

Îți place acest post? Aboneaza-te la blogul meu.

Legate de povesti:

Ira, vă mulțumesc foarte mult pentru felicitările și cărțile poștale originale cu minunatele cowboy. Încă o dată vă felicit pe toți în această sărbătoare. Irochka, ești un om - o sărbătoare. Cu tine
ușor, plăcut și distractiv de a comunica. Sănătate și bunăstare
pentru tine și familia ta.
Eu despre ce mai bine să nu păcătuiți este greu să te rogi pentru păcate.
Tocmai ne-am întors din Eilat, unde am vizionat o astfel de fotografie în restaurantul hotelului. Foarte frumos cuplu de tineri religioase la micul dejun câștigat iaurt, smântână, gem, fructe, ulei, pungi de cafea. ceai, zahăr și așa mai departe. ambalare, atât de mult încât o geantă destul de mare, abia închisă. Nu-i voi condamna - în sănătate, hotelul nu va deveni sărac. Nu le-aș fi acordat niciodată atenție, dacă după ce punga era aproape închisă, ei se ridicau și plecau.
Dar tinerii a primit o carte de rugăciuni, rugați-vă, și doar apoi a mers la vyhodu.Interesno, s-au pocăit și a mulțumit Gd pentru finalizarea cu succes a „operațiunii“?

Dragă Margarita, încă odată cu vacanța și cu tine.
DA, povestea este tristă. Am fost în vacanță, pentru care a plătit o mulțime de bani, este posibil pe ieftine și gem penny saci de cafea pentru a economisi bani? Cred că acei domni s-au rugat absolut cu un suflet pur, deoarece nu văd nimic în fapta lor. Și apoi suntem foarte rușinați de rea reputație a israelienilor în hotelurile lumii. Nu mă îndoiesc că pachetele mici de șampoane vor corecta serios și situația financiară a acestei familii. Dumnezeu este judecătorul lor.

Ce crezi? Aici vei deveni o bunică, și încă mai trebuie să faci pește gefilte!







Trimiteți-le prietenilor: