5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Pe mărul tău, ramurile întregi au început să se usuce? Acesta este un semnal de alarmă. Dar, pentru a ajuta mărul, trebuie să determinați mai întâi motivul pentru care pomul a început să se usuce. În acest articol vă vom spune despre cele patru cauze cele mai probabile.






5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Rădăcinile mărului sunt "scăldate" în apele subterane
Deshidratarea ramurilor poate apărea deoarece rădăcinile mărului dvs. au ajuns în apele subterane apropiate. Acest lucru se întâmplă cu copaci în vârstă de 5 până la 15 ani.
De asemenea, copacii pot suferi de inundații temporare în primăvară. Un semn sigur de moarte a rădăcinilor este uscarea lăstarilor. Ce ar trebui să fac? Cel mai probabil, copacul tău este condamnat la distrugere, deoarece nu poate fi salvat din apele subterane. Pentru viitor, rețineți că, în zonele cu o masă de apă subterană apropiată, puteți planta copaci numai pe portaltoi pitic, rădăcinile cărora nu intră adânc în pământ. Sau arbori de plante pe munți construiți de om.

Rădăcinile au suferit de înghețuri
Acest fenomen se întâmplă destul de des. De multe ori nu observăm acest lucru. Se întâmplă dacă înghețurile au lovit toamna înainte de căderea zăpezii. Și în primăvară copacii încep să crească, ceea ce face grădinarii fericiți. Chiar și înflorit, dar apoi ramurile încep să se usuce rapid. Toate pentru că rădăcinile sunt înghețate. Și restul nu este în măsură să furnizeze întregul copac cu hrană și apă. Dacă rădăcinile sunt înghețate puternic din îngheț, copacul nu va fi salvat. Dacă daunele sunt medii, încercați să udați copacii cu o soluție de heteroauxină sau Kornevin (conform instrucțiunilor) și presărați coroana cu zircon.

Arborele este deteriorat de ciuperci
boli fungice pot cauza uscarea ramurilor. moniliosis Deosebit de periculos - o boala care cauzeaza ramuri extinse de uscare. ramuri bolnave ar trebui să fie tăiate și arde, spray copacii cu o soluție de Horus, puteți chiar și copaci cu flori. albine rău de droguri nu va cauza. Pentru a compensa pierderea de copaci mai repede, Feeduri îngrășământul de azot, cum ar fi nitrat de amoniu (1 lingura. Linguriță pe 1 m2) sau uree, în cazul în care gradina ta este pe bună dreptate de gazon.

Grădina de pe fostul șantier de construcții nu este cea mai bună soluție
În cazul în care în sol există clădiri "comori" - plăci de beton și alte gunoaie - rădăcinile copacului nu le pot depăși, rezultatul poate fi un reper prematur. Pentru a corecta o situație este posibilă numai fertilizarea regulată suplimentară cu îngrășăminte minerale și organice.

Majoritatea chasesc după noutățile de selecție a strugurilor, pentru banii incredibili care cumpără răsaduri și chiar.

Legendele de struguri: 5 cele mai bune soiuri de reproducție vechi

Bine ai venit! Fotografia pe care ați trimis-o arată ideală, după părerea mea, un instrument pentru "vystrugivaniya".

Inoculări de plante pe care le fac cu un bisturiu medical

Desigur, puteți planta varza și semințele direct pe grădină. De obicei se face cu întârziere și uneori.

8 secrete de cultivare varza super varza

Vremea de primăvară este foarte înșelătoare. Deci, nu vă grăbiți să deschideți arborii de struguri. Mai bine l-ai lăsat încă.

În ciuda tuturor eforturilor mele, răsadurile sunt adesea întinse. Motivul pentru aceasta este încălzirea centrală.

Fac tot ce pot pentru a crește răsadurile puternice și ciudate

Cel mai bun moment pentru transplantarea și împărțirea pionilor este în toamnă. Bujorul în primăvară nu este recomandat.

Piele în primăvară: nu, dar foarte necesară.

PEOPLE REPORTER

Nou de la utilizatori

Americanii bucuroși au pus un monument. mult timp.

Acest lucru pare a fi ridicol, dar chiar dăunători au ceva de a pune un monument. De exemplu, în America există un monument nu Abu kom.

Anul trecut, am purtat cu succes trandafiri

In toamna anului trecut, după tăierea trandafiri, am lignificate tulpini de roz (le-am primit 16 bucăți) eliminate în tsellof.

Secretele mele speciale de plantare morcovi

Dacă grădina este aproape, atunci totul este dat simplu: plantare, udare, plecare. Și am o dachă la trei ore distanță de casă.

popular

Cele mai populare pe site

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină






Șase rețete pentru varză delicioasă

Varza acru este o farfurie delicioasa si sanatoasa. Conținut în.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Calendarul lunar și însămânțarea unui horticulturist.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Cei mai șicani castraveți primesc.

Am două gropi de compost pe complot. Le înlocuiesc: un an de depozitare.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

5 greșeli tipice la tăierea vinului.

Strugurii sunt o cultură foarte fructuoasă și nu este deloc capricioasă.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Chinchilla este un animal super-profit

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Plante care sperie afidele și furnicile.

Desigur, aceste plante nu sunt un panaceu pentru afide și furnici, dar în n.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Norme de amestecare a îngrășămintelor

Foarte des trebuie să aplicați mai multe îngrășăminte pe sol. Pentru.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Cum de a limita un Wireworm

"Bună ziua, draga colegiu de redacție al Departamentului Economic!" Va descrie.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Pe pesmet, roșiile mele cresc ca o supă.

Vreau să vorbesc despre modul în care am reușit să măresc randamentul într-un mod simplu.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Secretele de usturoi foarte mare

Creșteți usturoiul a trebuit să încercați și să erați. Această cultură sa îndrăgostit.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

De ce trebuie să îndepărtați frunzele de roșii

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

De ce este util să dormi fără chilotei

Dacă comparați persoanele care dorm complet dezbrăcate sub pătura și cele.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Secretele mele speciale de plantare morcovi

Dacă grădina este aproape, atunci totul este dat simplu: plantare, udare, plecare. Și u.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Brânza brută și dovleacul sunt produse a căror utilizare este dificil de exagerat. E.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Ce varietăți nu pot fi recoltate pentru iarnă

Strugurii sunt mai bine să crească în zone în care nu ar trebui să fie adăpostiți. Este el.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

O casă practică pentru un mic parcel.

Acest proiect este ideal pentru o familie de trei sau patru persoane, care doresc.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

- Bună ziua, dragi creatori ai ziarului "Economie.

5 Motive pentru moartea copacilor în grădină

Anul trecut am reușit să năvălesc cu succes râul.

Toamna trecută după tăierea trandafirilor, sunt toate tulpini de lignit roz (.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: