5 motive biblice pentru care creștinii ar trebui să caute modestie

5 motive biblice pentru care creștinii ar trebui să caute modestie

Nu știu dacă să fie umil rece, dar eu știu că, potrivit Bibliei, trebuie să fii umil. Un semn al confuziei care rezultă din această lume poate fi considerată ca fiind faptul că mulți adolescenți și adulți tineri, uneori, rușine să rămânem la modestia în îmbrăcăminte, în acest caz, aproape complet dezbrăcat ei pot, fără nici o remușcare. Chiar și atunci când ne vestim cu voce tare aceste avertismente, care să fie frumos - nu este un păcat pentru a lucra la aspectul lor nu este întotdeauna să fie considerată vanitatea, că linia de demarcație dintre modestie și indecență nu poate fi negru sau alb, că ea nuanțe neclare de gri, nu putem pentru a scăpa de simplul fapt biblic: Dumnezeu consideră modestia o virtute, iar opusul ei este viciul.







Vrei 5 motive biblice pentru care creștinii ar trebui să caute modestie, așa cum virtutea concepută și dorită a lui Dumnezeu? Aici sunt ...

1. Modesty protejează cea mai interioară.

Printre feministele se crede că femeile ar trebui să fie mândri de sexualitatea lor, precum și orice sugestie să-l ascundă, să consolideze numai concepte patriarhale în care bărbații dicteze femeilor ce să facă cu corpurile lor. Dar chemarea biblică de a fi modestă nu se bazează în niciun caz pe potențialul de pătrundere a rotunței formelor de sex feminin. Porunca lui Dumnezeu de a fi acoperită nu era o pedeapsă, ci o protecție. Wendy Shalit scrie: „Motivul pentru care fetele moderne fac sexuale“ selfie „este în cultura modernă, care echivalează modestia de rușine în respingerea că modestia - este dorința instinctivă de a proteja valoroase și confidențiale a acestora.“ Cântarea lui Solomon se repetă în mod constant refren: „Nu treaz și nu treziți dragostea până când dorește.“ Este un apel la o femeie sau un grup de femei pentru a rezerva excitatia sexuala si sexul in sine pentru momentul în care este momentul potrivit pentru aceasta - cu persoana potrivită la locul potrivit.

5 motive biblice pentru care creștinii ar trebui să caute modestie






2. Modestitatea acceptă faptul că și corpurile noastre trăiesc în comunitatea înconjurătoare.

Ce înseamnă asta? Acest lucru înseamnă că indiferent de cum ne place să spunem: "Acesta este trupul meu, dacă vreau ca toată lumea să o vadă, este propria mea afacere". nu trebuie să uităm că trupurile noastre există într-un mediu mai larg de relații, la fel ca și cuvintele noastre, faptele noastre, voința noastră, dorințele noastre. Felul în care ne hotărâm să ne îmbrăcăm nu este determinat de oamenii din jurul nostru. Cu toate acestea, nu ar fi creștin, dacă am crede că starea spirituală a poporului din jurul nostru este un detaliu nesemnificativ.

3. Modestatea este răspunsul evaluării negative biblice a goliciunii în public după cădere.

De la Adam și Eva (. Geneza 3:10), frunze de smochin pentru a acoperi până la goliciunea rușinoasă a lui Noe (Geneza 9:21). Backsides Bare pentru slujitorii lui David (2 Samuel 10: 4) Biblia implică faptul că noi am moștenit această lume căzută , în care părțile individuale ale corpului nostru trebuie să rămână ascunse. Este vorba de ei, Pavel în 1 Corinteni spune el, ca părți „mai puțin nobile“ ale corpului, dintre care avem mai mult decât alții „onoare abundente.“ Nu-i de mirare că le numim locuri intime.

5 motive biblice pentru care creștinii ar trebui să caute modestie

4. Modestul joacă în armonie cu instruirea biblică de a se abține de la senzualitate.

5. Modesty arată alții că le puteți oferi lucruri mai importante decât un aspect plăcut sau atractivitate sexuală.

Sensul cuvintelor apostolilor Pavel (1 Timotei 2: 9) și Petru (1 Petru 3: 3-4.) Nu este o interdicție totală privind încercările de a arata frumos. Interdicția se referă la încercări disperate de a arăta frumos, ca și când totul este mai puțin important. Întrebarea care se acordă femeilor și bărbaților, de asemenea, în aceste versete: dacă vă va atrage atenția oamenilor coafura, bijuterii și costum sexy, sau prezența în cameră nu va trece neobservat, din cauza caracterului tău creștinească? Tricourile roșii indiscretice către întreaga lume: "Nu sunt sigur că am altceva ce ți-aș putea oferi. Tot ce am este pe mine.

Portalul nostru Facebook:

Permiteți-mi să spun lucrul evident: Biblia nu are poze. Nu arată ca o revistă în care modelele de modă vă inspiră să alegeți tinuta potrivită pe care ar trebui să o purtați mâine dimineață. Desigur, există probleme de cultură, conștiință și context care joacă un rol important sau nu foarte important. Nu am o listă de care trebuie să treci înainte să ieși.

Dar dacă credeți în Biblie, întreaga problemă a modestiei nu poate fi eliminată din contextul creșterii creștine. Corpurile noastre au fost cumpărate la un preț ridicat. Lăudați-L pe Dumnezeu cu trupurile voastre (1 Corinteni 6:20). Aceasta înseamnă că nu îi arătăm pe toți ceea ce dorim uneori să arătăm tuturor. Rușinea este un cuvânt puternic. În Biblie și în viețile noastre. Principalul lucru este să înveți să înțelegi de ce ar trebui să ne fie rușine.

Noi, la Telegram, abonați:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: