35 de ani îmi doresc un copil

Pregătit de Ksenia Medvedeva

35 de ani îmi doresc un copil

Adesea ne spunem că avem o viață întreagă înainte de noi. Deci, copiii pot astepta. Dar, la vârsta de 35-40 de ani, începem să auzim în mod clar tactul ceasului biologic și apar întrebări. "Într-o seară, m-am întors acasă și mi-am dat seama că am rămas fără pastile. Am fugit la farmacie, apoi celălalt, lung aruncat în districtul ... Și în acel moment, când am plăti pentru cumpărăturile la casă, m-am întrebat: cu cât mai mult o voi face? Și de ce? Cum va merge viața mea? Și dacă atunci îmi pare rău? "- își amintește Galina de 39 de ani.







Te temi că timpul se scurge

"Nu m-am gândit niciodată la copii", recunoaște Anastasia de 36 de ani. - Am avut multe romane și acum locuiesc cu un bărbat și ne descurcăm bine. Întotdeauna am crezut că pentru familie încă mai am timp. Acum un an am citit că, după patruzeci de ani, devine mai greu să concepem un copil. Și apoi m-am speriat. La urma urmei, patru ani vor trece repede. " Potrivit obstetrician-ginecologului Marina Shalimova, "la 35 de ani, oportunitatea de a concepe este mult redusă comparativ cu 20 de ani. Și în 40 de șanse sunt și mai puține, în ciuda tuturor promisiunilor științei moderne ".

Pe plan intern, femeile sunt conștiente de abordarea vârstei atunci când este necesar să se ia o decizie. De regulă, ei au multe întrebări: despre sensul vieții, despre ce alegere să facă, de dragul a ceea ce ... Orice alegere implică anumite consecințe care ne vor schimba oricum. În plus, de multe ori din adâncul inconștientului apare o anumită idee că, dacă nu dăm naștere unui copil - nu vom fi considerați ca fiind femei în întregime. Deci, de ce ne-am pierdut înainte de această alegere?

Blocuri de conștiință

A da naștere unui copil înseamnă o mare responsabilitate, o schimbare care afectează întreaga ta viață. De asemenea, poate însemna pierderea libertății, o pauză în carieră, o scădere drastică a veniturilor, deoarece, așa cum spunem noi, "știi cât costă să dai naștere unui copil?". Răspunsuri raționale și bine fundamentate. "Să încercăm să le descifrăm", sugerează Marguerite Tosi. - Dacă toată această "amânare pentru mai târziu" poate servi drept pretext pentru a-ți ascunde propriile "dorințe sănătoase" și nimic altceva, este vorba despre copilul râvnit. Principala problemă este să vă recunoaștem că acest lucru nu este întotdeauna ușor, deoarece această mărturisire se confruntă cu istoria lungă, nesfârșită a femeilor care s-au născut să fie mame. De aici conflictul și sentimentele de vinovăție. " În același timp, copilul satisface și alte nevoi - deci, dăm o continuare familiei noastre, transferăm experiența, cunoașterea, sensul existenței noastre prin copiii care ne vor reprezenta după moartea noastră, ceea ce ne va prelungi memoria.







Schimbarea percepției despre sine

Desigur, este dificil, deși nu la fel de vizibil la început, gândul la schimbările inevitabile ale corpului. Gândul de a schimba corpul în sensul estetic are un efect foarte puternic asupra noastră. Există un sentiment de pierdere a sine, o teamă de capacitatea ta de a seduce, care pentru un timp va dispărea (și mulți cred că pentru totdeauna). Adăugat la acest lucru este frica de naștere, dureri, în general, tot ce ține de fizic, lipsit de emoție la început, care este în conflict cu percepția de sine ca o femeie care, până în acest moment, nu se percep ca o mamă potențială. Principala temere este că, prin naștere, putem deveni pentru totdeauna mama, dizolvăm într-un copil, ne pierdem ca persoană.

Căutați un partener

Da sau nu. deseori decide

A plăti un partener este ceea ce stă la baza numeroaselor povestiri despre maternitate nereușită sau abandonarea deliberată a copiilor. "Nu am avut nici o drama în legătură cu" cuibul gol ". Dar el a insistat. În cele din urmă, am renunțat. Îmi iubesc copilul, dar câteodată nu pot să mă gândesc la lucrarea pe care trebuia să o părăsesc și la vechea mea viață - strălucitoare și plină. Și nici eu nu o pot cruța ", spune Valentina, 45 de ani. Dar o altă poveste a lui Oksana, de 41 de ani: "La 37 de ani, l-am cerut literalmente. Nimic nu sa întâmplat, nu a văzut nevoia copiilor. Motivul este simplu - avea și un copil de la prima sa soție. M-am resemnat. Dar apoi am început să regret, și ne-am despărțit. De atunci, inima mea este melancolică și goală. " Asta e în duș. Acesta este un cuvânt foarte bun. Răspunsul este în noi înșine, în sufletul nostru. Este suficient să fii sigur că decizia este corectă, în ciuda convențiilor externe, în ciuda dualității alegerii făcute și a faptului dacă simți că ești capabil sau nu. Indiferent de rezultatul final.

Copiii iau totul și nu dau nimic în schimb. În plus față de fericire

Chat cu prietenii si petreceri la un bar cu prietenii, spectacole de teatru și meciuri de fotbal, mese în restaurante gourmet și un antrenament în cluburile de fitness, un alt învățământ superior și o carieră incredibilă ... Ai copii? Atunci uitați-vă la toate cele de mai sus.

Pentru a da naștere unui copil în 20, 30 sau 40 de ani. Ce se schimba?

Cum s-ar dezvolta viata daca ar fi aparut copilul tau. cu zece ani mai devreme? Și dacă mult mai târziu? Ai fi mai lipsit de griji, mai calmi sau, dimpotrivă, ar fi mai greu pentru tine? Explicațiile experților și povestea lui Olga au trecut prin trei vârste de maternitate.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: