25 Cântecele cele mai faimoase ale muzicienilor din Sverdlovsk

  • Yana Belotserkovskaya. Eugene Yachmenov. Natalia Shadrina. Sofya Zyryanova
    25 Cântecele cele mai faimoase ale muzicienilor din Sverdlovsk

    Anul celei de-a 25-a aniversări a "Ziarului regional" a venit. În ajunul jubileului, OG împreună cu cititorii au rezumat rezultatele votării, care au durat două luni. Înainte de tine - cele 25 de cântece cele mai bune ale cântăreților din Sverdlovsk - de la testări în timp la compoziții moderne.







    1055 de persoane au fost intervievate de corespondenții ziarului regional pentru a selecta cele mai faimoase cântece ale cântăreților din Sverdlovsk.

    1953. "Ural ryabinushka" (Corul popular din Ural)

    Muzica - Yevgeny Rodygin, cuvintele - Mikhail Pilipenko

    Mulți ruși sunt siguri că acesta este un cântec popular. Dar Urali știu cumva că, în 1953 muzica pentru această melodie compusă de un vorbitor nativ de Jos Salda Rodygin Eugene și poezii rezident al Sverdlovsk Mihail Pilipenko, care a condus apoi editorul ziarului de tineret „înlocuit“.

    Într-o zi, Yevgeny Rodygin a spus OG. el compune muzica: „În primele două linii ale unui poem deja am înțeles - a mea sau nu a mea, - spune Evgeny Pavlovich. - De asemenea, sa întâmplat și cu "Ural Rowanberry". Accidental ochii a căzut pe liniile de „Oh, Rowan-RYABINUSHKA ...“, și conștiința literalmente agățat de aceste versete. Câteva minute mai târziu, simțeam melodia.

    • Pavel Krekov, ministrul culturii regiunii Sverdlovsk:
    • - Desigur, voi numi mai întâi "Ural Rowanberry" de Yevgeny Rodygin. Și din moment ce m-am născut în nordul Kazahstanului în zonele virgine, nu pot să spun că vine piesa "Noi veniți" - televiziunea Zelenograd a fost difuzată zilnic de la ea. Doar recent, am aflat că una dintre piesele mele preferate - „A terminat romanul școală“ scrisă de Alexander Novikov, a fost foarte placut surprins.

    1954. "Noii veniți pleacă" (grupul masculin al corului ural)

    Muzica - Yevgeny Rodygin, cuvinte - Nina Solokhina

    1953 - începutul dezvoltării terenurilor virgine. Compozitorul Rodygin vine la Sverdlovsk din scrisoarea lui Nizhnyaya Salda cu poeme despre pământul virgin. Refrenul piesei „Oh, tu, iarna este geroasă,“ a apărut sub influența compozitorului în patruzeci de ani de cântece populare din repertoriul lui Leonid Utesov „Rândunica-kasatochka“.

    • Evgeny Artyukh, deputat în Adunarea Legislativă a Regiunii Sverdlovsk:
    • - în primul rând vine în minte Eugene Rodygin, pentru că a fost cel care în istoria muzicii de Urali, Urali cu mult înainte de stâncă, pe care o iubesc și respect, regiunea glorificat în cântece. Aș dori să evidențiez trei compoziții preferate: "Ural Rowanberry" - o dată. Sa spus că ea a fost una dintre melodiile lui Yeltsin preferate. "Veniți noi" - două. Pentru ea, Rodygin a primit de la Hrușciov un apartament în care mai trăiește. Valsul din Sverdlovsk este de trei.
    • Evgenia Pavlovich Știu personal. Ne-am intalnit acum douazeci de ani, cand am inceput sa organizam anual festivalul de creativitate al "farmeului de toamna" al bătrânilor. A devenit o tradiție să ieși cu el în fiecare an la festivitatea festivalului și să interpretezi "Ural Rowanberry". Apropo, acum cinci ani, am pus o tradiție în cadrul mișcării de artă „Bătrânul Bukashkin“ adună cu artiști în fiecare 31 mai, în curtea casei de pe Lenin, 5 din înflorește cenușă de munte și să cânte „Ural RYABINUSHKA“ cu Eugene Rodygin acordeon.

    Muzica - Yevgeny Rodygin, cuvintele - Grigory Varshavsky

    • Oleg Rakovich, producător TV, director al GTRK-Ural:
    • - Până acum, cea mai puternică impresie despre mine este produsă de piesa "Sverdlovsky waltz" de Yevgeny Rodygin. Timp de douăzeci de ani, ea a început din dimineața mea, pentru că acest cântec deschide zilnic un post de știri la radio și televiziune al Uralilor. Și nu a fost plictisitor! "Sverdlovsk Waltz" nu este doar o compoziție foarte frumoasă, ci și una puternică din punct de vedere al lumii.

    1984. "Orașul antic" (Alexander Novikov)

    Muzică și cuvinte - Alexander Novikov

    Pentru mulți, nu foarte interesat de istorie, dar familiarizat cu activitatea bardului Ural, acest cântec rămâne principala sursă de cunoștințe despre istoria Ekaterinburg, un fel de curs scurt pe etape majore. La nivelul citatelor obișnuite vi se va spune că "Nicholas au fost cusute aici", iar Demidov a lovit undeva despre "monedele falsificate aici". Deși orașul în general nu este atât de vechi și nu foarte lung, cât și de monedele contrafăcute, istoricii au îndoieli mari. Cu toate acestea, nu puteți șterge cuvinte dintr-o melodie.

    1984. "Carry me, cabman" (Alexander Novikov)

    Muzică și cuvinte - Alexander Novikov

    În mod ironic, piesa „Ia-mă, Trooper“ a fost amintirea viitorului - statului „a fost distins cu“ Bard zece ani de închisoare, din care a servit șase ani, a fost eliberat prematur, iar mai târziu, Curtea Supremă a Rusiei disculpat de lipsă de probe.

    1985. "La revedere, America!" ("Nautilus Pompilius")

    Muzica - Vyacheslav Butusov, cuvintele - Dmitry Umetsky, Vyacheslav Butusov

    Pentru cântecul celebru, creatorii lui la început nu erau deloc serioși - a fost făcut pur și simplu ca un "finisaj" pentru album. Butusov a avut până atunci o schiță a unui cântec în stilul reggae. Dar rumba a apărut și vocea a fost înregistrată: "Nici măcar nu am înțeles despre ce scriu", își amintește Vyacheslav. - În acele zile am perceput America ca o legendă, un mit. asocierea mea cu Statele Unite ale Americii au fost: Gojko Mitic ca un indian, Fenimore Cooper și așa mai departe ... Și am scris pe fața unei persoane, care a spus la revedere de la copilărie, el a mers într-o călătorie independentă. Eu însumi mi-am părăsit părinții. Aveam 20 de ani ... "

    • Alexander Pantykin, președintele Uniunii compozitorilor din regiunea Sverdlovsk:
    • - Am trei astfel de cântece. Prima - „Ultima scrisoare“, mai bine cunoscut sub numele grupului „Nautilus Pompilius“ „La revedere, America!“. Această compoziție a devenit cu adevărat un manifest al unei întregi generații, combinând în mod surprinzător starea emoțională din anii '80 și '90: durere, tragedie și auto-ironie. Al doilea este "Ural Rowanberry" de Yevgeny Rodygin. În ea, întreaga Urală în forma ei pură. În al treilea apel piesa „Sonia iubește Petia,“ scris de Egor Belkin - Old New Rock imnului și imnul neoficial al clubului de rock Sverdlovsk.






    1986. "Legat cu un lanț" ("Nautilus Pompilius")

    Muzica - Vyacheslav Butusov, cuvintele - Ilya Kormiltsev

    Textul uneia dintre cărțile de vizită ale „Nautilus Pompilius“ a fost scris în 1986, la începutul „perestroikăi“, în timpul așa-numitei tranziția la o economie de piață și începutul liberalizării societății sovietice.

    În forma originală a cântecului, sună linia "În spatele răsăritului roșu - apusul maro". Acesta a fost un indiciu al rudeniei regimului politic al URSS și Germaniei naziste. Dar, la insistența conducerii clubului de rock din Sverdlovsk, culoarea a fost transformată într-un "roz" poetic - nu colorat politic. Contrar temerilor, piesa nu a ridicat obiecții din partea conducerii partidului.

    1987. "Vreau să fiu cu voi" (Nautilus Pompilius)

    Muzica - Vyacheslav Butusov, cuvintele - Ilya Kormiltsev

    Cu cât a crescut popularitatea cântecului, cu atât mai multe povestiri, legende și zvonuri a crescut. Potrivit uneia dintre versiuni, textul sa bazat pe povestea reală care sa întâmplat cu Butusov. Fata iubită sa sinucis din cauza faptului că Vyacheslav nu a răspuns la scrisori în timpul pregătirii militare. Conform unei alte versiuni, Butusov a scris un cântec în 1986 în apartamentul lui Alexei Balabanov, când regizorul novice a filmat un episod pentru teza sa de student. Egor Belkin, care a fost prezent acolo, a vorbit cu impresie despre piesa lui Butusov. Vyacheslav supărat, iar un an mai târziu, a introdus piesa publicului la festivalul din Tallinn, iar melodia, contrar predicțiile Belkin, a fost un succes. Conform celei de-a treia versiuni, Butusov a "lipit" versurile unui cântec din două poeme diferite de Kormiltsev.

    1989. "Dance on tiptoe" ("Nastya")

    Muzica si versurile - Nastya Poleva

    "Dance on tiptoe" a fost prima melodie din opera lui Nastya Polevaya, textul și muzica la care ea a scris singură. Înainte de aceasta, versurile cântecelor ei erau împăturite în melodii deja pregătite.

    • Yaroslav Pulinovich, dramaturg:
    • - Intai veni in minte melodiile "Nautilus Pompilius" - aici nu poti sa alegi ce piesa este mai simpatica. Și melodiile lui Nastya Field sunt încă foarte populare cu mine de la adolescență - mai ales "Dance on tiptoe".

    1989. "Nimeni nu va auzi" (Chaif)

    Muzica și versurile - Vladimir Shahrin

    Cântecul a fost scris de Vladimir Shakhrin în timpul verii, în timpul unei excursii de pescuit de două săptămâni pe Lacul Balkhash. Shahrin a împlinit vârsta de 30 de ani, iar entuziasmul tineresc a fost înlocuit de reflecția unui bărbat adult. „Am fost acoperit cu ea sentimentul că nu mai ești un băiat - este deja doi copii, prieteni, mulți au confundat undeva, - Vladimir amintește. - Și pentru "Chaif" 1989 este un moment dificil. Pentru a juca a devenit oarecum vâscoasă, ușurința, ironia a dispărut, și nu a existat nici un zgomot. În cântec am transmis cumva toate aceste experiențe. "

    În „Nimeni nu va auzi“ reflectă realitățile și sentimentele din ultimele luni ale Uniunii Sovietice, dar, în ciuda acestui fapt, piesa nu a devenit efemere - chiar și cei care, din cauza vârstei tinere nu se poate simți ceea ce „materia ceai - a existat un pachet de“ toate în mod egal, va ridica acest "ispitit" plin de isterie, punând ceva "personal" în "oy-yo" (al doilea titlu al cântecului).

    Muzica - Vyacheslav Butusov, cuvintele - Ilya Kormiltsev

    Muzica și versurile - Gleb Samoylov

    Samoilov Jr. a vrut să părăsească melodia pentru performanța sa solo, așa că nu a mai arătat-o ​​trupei de mult timp. După ce melodia a fost inclusă în album, Alexander Kozlov, compozitorul "Agatha Christie", a prezis compoziția unui viitor minunat. Și sa întâmplat - "Ca și în război" a adus popularitate nu numai albumului, ci întregului colectiv.

    Muzica și versurile - Vladimir Shahrin

    • Viktor Shepti, deputat în Adunarea Legislativă a Regiunii Sverdlovsk:
    • - Îmi place piesa "Starea de spirit Orange" a grupului "Chaif", pentru că este pozitivă și foarte urală. În plus, eu personal cunosc cu Vladimir Shakhrin și am fost la concertele sale de mai multe ori. Muzica lor este într-adevăr un nivel profesional. Și chiar îmi place. Dacă Shahrin este de acord, voi cânta împreună cu el "spiritul Orange"!

    Muzica și versurile - Vladimir Shahrin

    Shahrin a scris această melodie pentru soția sa Elena după șaptesprezece ani de căsătorie. grup „CHajf“ lider întâlnit soția sa în 1976, când a studiat la Colegiul de construcție. După cum spune muzicianul, sa întâmplat în timpul sala de sport: „Am văzut dansând, efectuarea unor exerciții de gimnastică de pe barna. A fost lovit de harul și farmecul, și a început să se uite după aceea, am avut o poveste de dragoste vârtej de vânt, care a fost urmărit cu atenție întreaga pensiune ". După ceva timp, cuplul sa căsătorit, aveau două fiice.

    Muzica - Alexander Kozlov, cuvintele - Gleb Samoilov

    Muzică și cuvinte - Olga Arefieva

    Cântecul-manifest de la Pacifist se referă la sloganul războiului din Vietnam "Fă dragoste nu război". Veteranii experimentați și experimentați - soldații și marinarii - la bătrânețe decid să înceapă o viață normală. Dar totul se dovedește a fi nu atât de simplu, deoarece "infecția stă în noi" - adică, războiul trebuie eradicat mai întâi de la noi înșine ...

    Muzica și versurile - Vladimir Shahrin

    Muzica și versurile - Alexander Makhonin

    Alexander Mahoning - alias Dl. Credo - sa născut în Ucraina, dar la o vârstă fragedă și părinții săi mutat la Ekaterinburg. Vârful carierei acestui artist este piesa „Medlyak“ sau cum este numit „White Dance“, fără de care la momentul respectiv nu a primit nici o de-a lungul cluburi disco în toate țările.

    Nu se știe care de fapt MAHONING dedicat acest cântec, dar, spune cantaretul, creativitatea lui a inspirat întotdeauna soția lui Natalia. Datorită ei, nu a existat, de asemenea, acest pseudonim neobișnuit „Dl Credo“: „La începutul anilor '90 nu am avut nici o“ Chanel «sau» Paco Rabanne «si bune maniere ar avea mirosuri de la compania letonă» Dzintars ". Prietena mea sa bucurat spiritele ale firmei numite „Credo“. Și odată ce mi-a numit în glumă „meu preferat dl Credo“. Mi-a plăcut. M-am numit domnul Credo și m-am căsătorit cu o fată.

    Muzică și cuvinte - Alexander Alexandrov

    "Heat" a fost scrisă de chitaristul și vocalistul echipei "Chicherina". În anul în care a fost scris "Căldura", vara în Ural a fost foarte aridă și anormal de fierbinte. Aleksandrov, așezat în cameră, a scris un text simplu despre eroina, care a întârziat la o întâlnire din cauza căldurii.

    Muzica - Serghei Bobunets, cuvintele - Sergey Bobunets, Oleg Genenfeld

    Apropo, am scris „de evacuare“, care a fost cu acest cântec merge la inelul de unul dintre cei mai buni boxeri, campion mondial Serghei Kovalev. „Odata ce am auzit piesa“ halucinații semantice „și a decis că o să meargă sub el.“

    Muzica - Serghei Bobunets, cuvinte - Oleg Genenfeld

    Cuvinte la multe cântece „halucinații semantice“ Oleg și Sergey Genenfeld Bobunets a scris împreună. Așa cum ei se spune, în primul rând a încercat să scrie pe linia fiecare - aceasta a fost piesa „elicopter“, apoi „ochelari roz“ și „Forever Young“ ... Dar versurile pentru „Stars de 3000“, pentru prima dată, compus în întregime el însuși Oleg: „atunci am suferit de insomnie . La ora patru dimineața am decis să beau cafea - așezat în bucătărie și a scris „Stars“, dintr-o dată, fără un proiect, text gol ".

    Apropo, cosmonauții ruși au o tradiție înainte de zbor pentru a viziona filmul "Soarele alb al deșertului". După lansarea melodiei, a mai existat și un altul - este necesar să ascultați "Stelele 3000". Au dat chiar Oleg un farmec cu un astronaut, îl poartă într-un rucsac, ca un talisman.

    Muzica si versurile - Olga Marquez

    Alai Oli (Alai Oli) este un grup reggae-ska creat de Olga Marquez și Alexander Shapovsky. Cântecul "Macarale" este cartea de vizită a colectivului. Cântecul a fost scris în Yekaterinburg și este dedicat unui prieten solist.

    Muzică și versuri - Alexander Gagarin

    Muzica - Yuri Obleukhov, cuvinte - Oleg Yagodin

    • Serghei Netievsky, participant la spectacolul "Ural pel'meni":
    • - Starea de spirit a Anului Nou, astfel încât prima noastră retragerea „Găluște“ cântec (nimic care eu sunt un pic indecentă?). „Ajunul Anului Nou -! Tangerine in gura“ Acum câțiva ani, băieții a scris-o pentru concertul de Anul Nou, și chiar a cântat împreună cu „CHAIF“.

    Ați găsit o greșeală? Selectați-l și apăsați pe Ctrl + Enter.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: