1 martie 1564 g

1 martie 1564 g

În 1565 Fedorov și Mstislavets publică "Capela" - o colecție de rugăciuni, care a fost folosită în timpul închinării; De asemenea, în Rusia au învățat copiii să citească și să scrie. Curând, imprimanții părăsesc granițele statului Moscova. Fedorov a înființat tipografii în Marele Ducat al Lituaniei și pe teritoriul Ucrainei. În 1574, în Lviv, el produce "Apostolul", deja cu ștampila proprie de publicare, și "Azbuku" - primul manual rus tipărit. Singurul specimen supraviețuitor este în prezent în biblioteca Universității Harvard din SUA.







1 martie 1564 g

1 martie 1564 g

Următoarea fabrică de tipărire Fedorov a fondat la Ostroh - proprietatea de familie a domnitorului Kiev Konstantin Ostrozhsky. „ABC“ (1578), „Noul Testament“ și „Psaltirea“ (1580g.), Un indice de subiect alfabetică, la Noul Testament - - „Colecția de carte din lucrurile de care aveți nevoie pentru o scurtă rapidă de a găsi cartea Noului Testament, cinci cărți în care au fost publicate cuvintele alfabetului „(1580), împreună cu Gerasim Smotritskaya - prima completa slavonă Biblie, numit“ „(1580-1581 gg.) și primul calendar fluturaș imprimat pe două pagini“ Ostroh Biblia Cronologie „(1581).







1 martie 1564 g

Cărțile de Ivan Feodorov perfecțiune uimitor artistice, multe dintre ele sunt acum păstrate în muzee și colecții particulare din Moscova, Sankt-Petersburg, Kiev și Lvov, precum și - în Polonia (Varșovia și Cracovia), Iugoslavia, Marea Britanie, Bulgaria și Statele Unite ale Americii. Ivan Fedorov a murit în Lviv în 1583. Pe placa de piatră a cimitirului mănăstirii, sub care a fost îngropat, a fost inscripționată o inscripție: "Bețărul cărților, înainte de nevăzut". Deschiderea monumentului lui Ivan Fedorov la Moscova a avut loc în 1909, alături de fosta curte de imprimare din Moscova.
Prima imprimanta rusa si-a vazut destinul: ". nu mă befit nici arătură, nici semănat semințele pentru a reduce timpul vieții mele, pentru că în loc de un plug, eu cunosc arta de scule de mână de afaceri, și în loc de pâine ar trebui să fie însămânțate semințe spirituale în univers și toate în ordinea de înmânare hrana duhovnicească. "

1 martie 1564 g







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: