Cele mai lungi lupte sportive

Nu cu mult timp în urmă, furorul a produs un meci de tenis epic la Wimbledon între John Isner și Nicolas Mahut. Maratonul de 11 ore a intrat deja în istoria sportului. Între timp, nu este pentru prima oară o astfel de rivalitate lungă. Pentru toți anii competiției au existat câteva meciuri cu adevărat obositoare în diferite sporturi, care au durat câteva ore sau zile. Să vorbim despre cei mai renumiți dintre ei.

Ivan Nikolic vs. Goran Arshovits. Nimeni nu va fi surprins de lungimea celui mai lung meci din istorie, unde s-au efectuat 5949 de miscari, dar acest meci de sah a durat pana la 20 de ore si 15 minute si a fost "total" 949 de miscari. Meciul a avut loc la Belgrad în 1989 între Ivan Nikolic și Goran Arshovits. Aproape o zi a durat jocul, iar pe tablă erau doar cinci figuri. Nikolic are un rege și un vârf lângă un rege, iar regele Arsovitz are un rege și un vârf. Tragerea la sorți a fost anunțată doar după o mie de mișcări, care nu au schimbat alinierea. O astfel de meci indefinit de lung a forțat Federația Mondială de Șah să introducă o regulă de 50 de mișcări. Se spune că jocul poate fi declarat jocul nimănui dacă fiecare dintre adversari a făcut 50 de mișcări fără a captura nici o figură a adversarului său. Această regulă înseamnă că setul de înregistrare din acest meci este puțin probabil să fie vreodată bătut.

Meciul de box dintre Harry Sharpe și Frank Crosby. Astăzi, sportivii de box suferă cu greu 12 runde, surprinzătoare în această privință, faptele din primele ore ale orelor de luptă. Una dintre cele mai cunoscute povești a avut loc în 1892 într-un duel între Harry Sharp și Frank Crosby. Meciul a durat 5 ore și 3 minute și a constat din 76 runde, această înregistrare nu poate fi bătută în cadrul normelor moderne. Lupta a avut loc în orașul Nomeoki, Illinois. Sa calculat că moartea meciului este posibilă, chiar și unele tehnici de lupte au fost permise. Lupta a durat până la runda 76 și sa încheiat cu un atac simultan al luptătorilor împotriva celuilalt. Crosby și-a lovit anterior capul, dar a reușit să continue lupta. Sharpe a reușit să-i omoare adversarul la câteva minute după aceea. Acest meci a fost unul dintre cele mai lungi meciuri de box, chiar dacă judecătorul a oprit măsurarea lungimii rundei. Ei spun că în timpul luptei a fost destul de rece, astfel încât boxerii au fost încălziți periodic de gogoși din balon cu alcool. În plus, după ce etapa a 65-a de arbitraj practic nu mai exista, rivalii s-au lăsat unul altuia.

Joc de hochei între Detroit Red Wings și Montreal Maruns. De obicei nu există maraton în hochei, deoarece diferite ligi își găsesc soluțiile pentru a rezolva astfel de probleme. Poate fi doar o remiză, sau poate un schimb de focuri. O situație similară în NHL, cu excepția playoff-urilor din Cupa Stanley. În cazul unei cravate în timpul regulamentar, se atribuie ore suplimentare de 20 de minute, care merg la primul puc abandonat. Această regulă a permis nașterea mai multor meciuri legendare de mai mulți ani. Cel mai faimos dintre ei a fost un duel din 1936 între echipele din Detroit și Montreal. Trei perioade de 20 de minute nu au dezvăluit câștigătorul, iar meciul a intrat în timp suplimentar. Cu toate acestea, jucătorii s-au concentrat pe apărarea propriului gol, astfel încât 5 ore suplimentare nu au dezvăluit câștigătorul. Ambele echipe au fost abia în picioare, situația a fost rezolvată de începutul lui Detroit Mood Bronetau, un începător care era doar un profesionist la acea vreme timp de doar două săptămâni. Scopul de salvare a fost marcat în minutul 16 al celei de-a 6-a ore suplimentare, astfel încât durata totală a meciului a fost de 176 minute și 30 de secunde. În acest caz, 116 minute ale echipei au jucat în orele suplimentare, aproape dublu față de timpul normal.

Baschet: Rochester Royals vs Jocurile Olimpice de la Indianapolis, Syracuse vs UConn. Astăzi, în meciurile NBA, este comun, atunci când echipele scor mai mult de 100 de puncte. Este cu atât mai surprinzător să auzim că cel mai lung joc din istoria ligii sa încheiat cu un scor de 75-73. Dar tocmai asta sa întâmplat în 1951, când o echipă din Indianapolis a reușit să-și învingă rivalii după șase ore suplimentare. Cu acest cont, nu e de mirare că jocul nu arăta interesant. Pentru cât mai multe șase ore suplimentare, au fost doar 26 de lovituri, majoritatea fanilor și-au părăsit locurile înainte de sfârșitul jocului. Meciul a durat 3 ore și 46 minute. Un maraton de baschet mai modern a avut loc în zilele noastre, când în campionatul de Est echipele din Syracuse și UConn au avut și alte șase runde. Jocul a durat aproape 4 ore, terminând la jumătatea a două. Echipa de la Syracuse a câștigat cu un scor de 127-117. Evident, în ultima prelungiri adversarii lor erau pur și simplu obosiți de lupte. Statisticile meciului au fost incredibile. Niciodată înainte, echipele nu au obținut mai mult de 100 de puncte în plus, din totalul de 244 în acel meci. Șase jucători au reușit să facă dublu. Surprinzător, acest joc nu este cel mai lung din istoria confruntării cu colegii. Chiar mai renumit este meciul dintre Cincinnati și Bradley în 1981, când au fost șapte ore suplimentare! Acest joc a avut loc înainte de introducerea regulilor de mantie împușcat în baschet student. Dar, în ciuda acestui fapt, meciul de la Siracuza a fost mai dificil și mai obositor pentru jucători. Până la sfârșitul jocului, ei au susținut că pur și simplu nu au simțit picioarele.