8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

Ce asociați cu Turcia? Lasă-mă să ghicesc? Plaje, hoteluri și vacanțe "sigilii"? Dar, la urma urmei, Turcia este și Istanbulul. Pamukkale, amfiteatre vechi, apeducte și, bineînțeles, Capadocia.







Regiunea Turciei este atât de neobișnuită și atipică încât călătorii au o pauză în model. Și unde sunt plajele și comercianții enervanți ai magneților? Și nu). În acest loc uimitor trebuie să vizitați cel puțin o dată pentru a vedea peisajele "marțiene" cu ochii voștri.

Adorc diverse selecții, cum ar fi "788 de locuri care trebuie văzute, în timp ce încă vă mișcați fără ajutor" sau "ciocniți, dar încercați" și pe Drepturile "celor experimentați" îmi propun ratingul personal al acțiunilor necesare în Cappadocia.

1. Situat într-un hotel din peșteră

În Cappadocia, oamenii din vechime trăiau în case sculptate în tuf (stâncă de origine vulcanică). Opțiunile nu erau în mod special acolo, care erau la îndemână de la acestea și au construit case. O persoană modernă are întotdeauna o alegere. Dar sunteți de acord, într-un fel nesportiv, să veniți într-un loc neobișnuit și să vă stabiliți în cel mai obișnuit hotel? Cum vă place să trăiți într-o peșteră modernă?

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

Peștera hoteluri arăta și miroase într-un mod ciudat, dar nu trebuie să renunți la exotica turcă. Dimpotrivă, călătoria dobândește o întorsătură. În afară, camera nu este diferită de o cameră de hotel obișnuită. Numai pereții naturali de tufe sunt confuzi cu alte materiale de construcție dificile. Camera are tot ce aveți nevoie: pat, duș și toaletă.

2. Treziți-vă devreme dimineața pentru a vedea baloanele

Baloane în Cappadocia este un local "trebuie să vezi". Pentru zbor, turistul va trebui să plătească 150 - 170 de euro, dar absența acestei sume de bani nu vă împiedică să vă treziti devreme dimineața și să vedeți acest miracol de la sol. Aproape fiecare hotel are o terasă, din care puteți observa baloane plutitoare. Dacă sunteți vesel și vesel la ora 5 dimineața, apucați camera și mergeți direct la locul de plecare. În același timp, veți observa pregătirile finale.

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

3. Du-te singur în Valea Iubirii

Cartea de vizită a Capadociei este Valea Iubirii. este situat la o distanță de mers pe jos de satul Goreme. Dacă sunteți un fan al traseelor ​​de drumeții, atunci uitați de excursii organizate. Este mult mai interesant să vă rătăciți singur cu suprafața "marțiană". Cel mai important lucru de-a lungul drumului nu este să vă abateți de pe traseu, altfel puteți să vă îndepărtați cu peisaje pe care niciodată nu veți ajunge în vale. Nu voi explica de unde a venit numele).

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia






Numele oficial al acestor oameni cu zgarieturi este peri-abadienii. Baza rămășițelor este tuf și capul este bazalt. Din cauza intemperiilor și a expunerii la apă, "piciorul" ciupercii se prăbușește mai repede decât capacul. Structurile naturale sunt surprinzător de diverse. Toți ca în viață. Ne pare rău pentru detaliile fiziologice).

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

4. Vizitați muzeul în aer liber

Muzeul în aer liber al Goreme este "evidenția" programului de excursii organizate. De ce ar trebui să urmăriți grupul, dacă puteți să vă plimbați singuri în jurul mănăstirii din peșteră fără grabă? Accesul la muzeu nu este dificil, la 20 de minute de mers pe jos de centrul orașului Goreme.

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

5. Vizitarea orașului subteran

În Cappadocia există mai multe orașe subterane. Asigurați-vă că vizitați cel puțin una dintre ele.

Oraș subteran Derinkuyu Am vizitat în cadrul turneului Green tour. Senzațiile se amestecă. Ideea că a existat un întreg oraș sub pământ, cu infrastructura, sistemul de ventilație, grajduri și o biserică, nu este bine formată în cap. În prezent, doar 20% din oraș este explorat și deschis pentru vizitare.

Dacă suferiți de claustrofobie sau de boli de inimă, trageți cu îndrăzneală acest punct. Transportul către iubitorii de vârf al problemelor extreme este destul de problematic.

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

6. Du-te până la puntea de observare seara

Goreme este un sat turistic minunat. Dacă sunteți în Cappadocia pentru prima dată, este bine să rezervați cazare aici. Nu există distracții speciale în Gorem, cu excepția peisajelor naturale incredibile, care sunt răspândite pe toate cele patru laturi. Și totuși, pot să sfătuiesc o divertisment - seara, chiar înainte de apusul soarelui, mergeți la puntea de observare. Orașul arată incredibil de frumos .... Romantic!

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

7. Încercați kebabul

Nu știu despre tine, dar sunt întotdeauna interesat să încerc bucătăria națională. Cum ar fi, să vizitați altă țară și să nu gustați mâncăruri de peste mări? În general, cred că călătoria a fost de 5 puncte, dacă ați putea să vă scufundați în atmosfera țării, să încercați bucătăria locală, să discutați cu localnicii și să intrați întotdeauna într-o poveste.

În Cappadocia, peste tot mănâncă fierbinte, în Kappadok "kebab". Kebabii sunt diferiți, alegeți la gustul dvs. - cu pui, carne de vită sau vegetariană. Felina este servită cu orez și prăjituri. Ei spun că cel mai corect kebab, este când ai lovit un capac de pe o oală de lut.

Într-o zi mi-au adus un astfel de kebab. Afișează și mănâncă o sticlă. Inutil să spun că în timpul îndepărtării cursului principal, toate cafenelele așteptau, cu o întrebare prostă în ochii lor: "Cum o va mânca?".

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

Nu uitați să comandați ceai turcesc kebab! Nu știu ce adaugă turcii la o băutură fierbinte, dar ei sunt de neegalat. Un singur "trebuie să bea".

8. Găsiți "crocodil" în Valea roz

Ultimul paragraf pare mai mult ca o glumă de căutare, și nu ca o ofertă serioasă. Nu departe de Goreme se află Valea Roză și în această Valea Roză am văzut un astfel de crocodil.

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia

Punctul de reper este o biserică veche. Du-te pentru ea!

8 Lucruri care trebuie făcute în Cappadocia







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: