5 Acțiuni prin care stingem spiritul sfântului

5 Acțiuni prin care stingem spiritul sfântului

Ce am spune astăzi dacă Dumnezeu dorea să repete miracolul Cincizecimii la una dintre întâlnirile noastre duminicale atent pregătite? Mă întreb cum am reacționa?







Rusalii au fost o invazie bruscă ceresc. Acest lucru nu a fost planificat la întâlnirea personalului; El a venit "brusc" în conformitate cu Faptele Apostolilor. 2: 2. Nici flacăra focului sacru, nici sunetul vântului nu au fost incluse în program.

Nimeni din întâlnirea de rugăciune din camera de sus din Ierusalim nu se aștepta să vorbească într-o limbă supranaturală în curând. Desigur, Petru nu sa așteptat să spună o astfel de predică dată de Dumnezeu și sunt sigur că a fost surprins când 3 000 de oameni s-au întors spre Hristos. Biserica sa născut în momentul unui miracol neînsuflețit, de neimaginat.

Apostolul Pavel ne-a avertizat să nu "stingem" Duhul în 1 Tesaloniceni 5:19. "Extincție" înseamnă stingerea unui incendiu. Mi-e teamă că astăzi bisericile noastre de modă sunt echipate cu stingătoare de incendiu moderne, care fac muncă profesională pentru a elimina orice risc de aprindere sacră. Să urmărim cele mai frecvente căi prin care vom suprima Duhul Sfânt.

5 Acțiuni prin care stingem spiritul sfântului

2. Limităm darurile Duhului Sfânt. Mii de biserici învață că darurile Duhului nu mai funcționează. În ciuda faptului că apostolul Pavel a spus: „Nu interzice vorbirea în limbi“ (1 Corinteni 14:39) și „Profețiile nu disprețuiești“ (1 Tesaloniceni 5:20), vorbirea în limbi și profeția nu sunt permise, precum și vindecare și minuni.







Lipsa de credință a creat doctrina cunoscută sub numele de "Kessationism". Dragi învățători biblici au convins întreaga sectă a Bisericii că Dumnezeu nu mai acționează supranatural. Creștinismul a fost redus la un argument intelectual, lipsit de putere.

3. Noi abuzez sau folosim necorespunzător darurile Duhului Sfânt. Penticostalii și carismații au stins uneori Duhul mai mult decât creștinii evanghelici care ne-au negat puterea. Am aruncat oamenii pe podea sau ondularea jachete noastre în aer pentru a dovedi noastre „ungere“ manipulat publicul, folosind nume de pretențioasă pentru falsificarea autorității apostolice și a făcut minuni false pentru a face pe oameni să prezinte oferte.

Dumnezeu ne iartă. Nu putem folosi Duhul sau darurile Lui pentru a ne atinge scopurile egoiste. Fie că ascultăm de planul Său, fie că El ne lasă și ne permite să ne jucăm jocurile noastre stupide.

4. Noi reprezentăm în mod greșit Duhul Sfânt. Cât de des am auzit: "Așa spune Domnul" sau "Dumnezeu mi-a spus acest lucru", când Duhul nu avea nimic de-a face cu mesajul pe care ne-am pregătit noi. Când recitesc Duhului acele mărturii care nu vin de la El, vom menționa în zadar numele Domnului. Astăzi există mulți "profeți" populari cărora li se dau platforme, dar unii dintre ei aduc cuvinte false și viziuni false.

5. Împărtășim Duhul Sfânt. Când Apostolul Pavel a apelat la corinteni despre dispariția Duhului, el a vorbit despre păcatul sexual și despre abuzul de daruri spirituale. Dar mai întâi ia contestat de modul în care s-au tratat reciproc. "A fost divizat Hristosul?" El a întrebat în 1 Corinteni 1:13. Suntem plini de Duhul când ne judecăm unii pe alții, construim ziduri, ne împărțim după rasă, urmăm persoane individuale sau creăm lagăre doctrinare.

Portalul nostru Facebook:

Secretul Cincizecimii se găsește în Faptele Apostolilor 2: 1: "Toți au fost unanimi într-un singur loc". Se poate spune despre noi azi? Suntem împărțite în alb-negru și alb, și hispanici, republicani și democrați, protestanți și catolici, evanghelici și penticostali. Suntem fragmentați și slabi. Stingem Duhul prin dezbinarea noastră.

Vă rog să mă alături rugăciunii pentru noua Cincizecime. Să ne aruncăm stingătoarele și să invităm incendiul ceresc să umple Biserica.

Noi, la Telegram, abonați:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: