3 fraze care vor face ca băiatul să fie un cârpit

Părinții îi învață pe fiii lor că "fetele nu pot fi ofensate". Apoi trebuie să îi înveți pe fete că "băieții nu pot fi negați". Pentru simetrie. Potențialul distructiv al ambelor fraze este același.







Dar glume deoparte! Trebuie să fim complet orbi pentru a nu observa degenerarea aparentă a bărbaților în societatea noastră. Tot ce avem nevoie sunt trei fraze, astfel încât acest proces continuă să ne îngroape rândurile în generațiile viitoare.

Stăm împreună cu prietenul meu într-o cafenea și după ce am vorbit despre lucruri despre care am început să vorbim despre copii, avem băieți.
- Mi-am dat seama de mult timp că este dificil să ridici un bărbat adevărat, când un tip nu vede exemple de comportament masculin.
- Și ce credeți că este un exemplu de comportament masculin?
"Ei bine, îi spun că nu poți ofensa fete ..."
"Poți să-i duci pe băieți?" Și câinele? Și bătrânile doamne? Înțelegeți că prin astfel de fraze vă garantați problemele fiului dvs. în viața adultă?

Nu am avut un holivar pe acest subiect, obișnuiam să comunicăm în mod vechi, nu în VKontakte. În plus, prietenul meu este destul de adecvat, astfel încât într-o problemă atât de importantă ca educația unui om, ascultați încă un bărbat.

Apropo, am observat de mult că femeile, descriind omul ideal într-un vid, dau o anumită listă de formulări. Dar, dacă complicați experimentul și traduceți atenția fiului său, formularea se modifică. Să spunem așa: de la consumator la universal. De exemplu, apare cuvântul "liber".

Deci, cred că există 3 fraze care, cu repetiție regulată, vor face din băiat un om problematic, dacă nu un cârpaciu.

1. Nu poți ofensa fetele.

În această formă pură, fraza îl pune pe băiat într-o poziție subordonată și oferă fetelor îngăduința de manipulare a vieții. Fetele ascultă toate aceste atitudini, știu despre existența lor și, bineînțeles, le folosesc. Din momentul în care fata a înțeles această poziție slabă de sex masculin, este suficient ca ea să descrie insultarea în orice moment ca să-i determine pe băiat să se simtă vinovată. Astfel, insultele feminine sunt imprevizibile pentru bărbați, dar nu pentru că suntem groși, dar sunt misterioși. Deloc. Majoritatea infracțiunilor feminine nu apar atunci când am făcut rău, dar când este necesar pentru fată. Asta e toată imprevizibilitatea.

Băieții își ascund nemulțumirile, iar fetele demonstrează. Doar băieții nu sunt învățați să profite de infracțiuni. Lacrimile femeilor - deci, în general, o bomba nucleară, este bine cunoscută de toți. Nu am planificat nimic rău și nu am făcut nimic rău; sau au făcut-o, dar nu au planificat; sau au planificat unul bun, dar nu au ghicit, și aici - BAC! - suntem deja răi, atunci trebuie să corectăm. Lacrimile se vor usca foarte repede, dar inelul va ramane.

Și toate acestea sunt doar pentru că setarea "nu poți ofensa fetele" este prea generală și difuză pentru a servi cu adevărat educației și formării valorilor vieții conștiente. Un om nu va putea să învețe să acționeze în propriile interese, dacă se uită înapoi: îi jignește pe oricare dintre femeile din gama sa de 50 de metri prin acțiunile sale? Cineva va jigni întotdeauna, în 146%.

Orice om va găsi în istoria sa cazurile când a acționat în detrimentul intereselor sale, pentru a nu ofensa o femeie. Aceasta se numește "libertate"? Dacă nu putem nici chiar să anticipăm exact ce ar putea fi supărată. Nu puteți ține o persoană responsabilă de sentimentele altora. "Resentimente" - din această serie.

Voi explica: este necesar să spunem în mod specific ce înseamnă "a ofensa". De exemplu, "nu poți bate fetele dacă nu te bat", iar sensul verbului "ofense" este specificat, mai degrabă decât transferat la întregul set ipotetic de acțiuni. Sau "nu puteți sublinia în mod deliberat neajunsurile pe care o persoană nu le poate remedia". Aceasta este pentru copiii mai mari, da. Și, apropo, a observat că aceste reguli nu se aplică doar fetelor? Deci, sunt corecte.







Apoi tipul va crește cu o reacție normală adecvată la manipulări evidente printr-un sentiment de vinovăție: "Dacă doriți să suferiți, aceasta este alegerea voastră. Ceva nu îți convine - să discutăm despre asta. Cel puțin va exista o prezumție de nevinovăție în dezasamblare și nu pentru a fi vina doar pentru că are ochi într-un loc umed.

Păi, doar pentru simetrie. Ai auzit vreodată că părinții spun fetei atât de strict: "Nu poți ofensa băieții"? Cu greu. Deci poți! Societatea normală?

2. Fetele trebuie să renunțe.

- Mamă, tată! Și el împinge! Fetele trebuie să concedieze!
- Da, fetele trebuie să concedieze! Ce faci?

Tipul are lacrimi în ochi: a suferit de o sora mai dezvoltată fizic, și el încă mai e vina. Și nu puteți să recunoașteți că este mai slab și că nu puteți plânge, pentru că "nu ca un om". Copiii din această scenă sunt doar copii, iar întreaga strategie a vieții lor viitoare este pusă de părinți în situații similare. Părinții, cum ar fi roboții, au murmurat fraza memorată, fără a intra în situație.

Un băiat a crescut, încrezător că "fetele trebuie să renunțe". Ce conteaza concret - un loc in troleibuz sau un proiect profitabil la locul de munca? Și toate: atât atât, cât și altele. Și acum este un domn, dă fetelor, vine acasă și ce aud acolo? Că el este un ratat și un ratat. Este vinovat? A fost atât de răsfățat de părinții iubitori. Și spune-i că el este un fraier și un ratat - nu este această insultă? Resentiment, dar poți ofensa băieții.

Se pare că exagerez culorile. Nu, nu exagerez. Ele sunt valori de bază, acționează fără să ne uităm la conștiința noastră: ceea ce este pus literalmente de părinți în copilărie, atunci ei vor rupe atunci când va veni timpul. Acesta este, uneori, corectat, uneori, de-a lungul anilor, dacă este norocos, pentru unii. Dar, înainte de normalizare, vor trece ani, iar apoi pendulul se va schimba în direcția opusă. Iar fetele vor ajunge.

Fetele sunt ca domnii. Dar vârsta domnilor a coincis cu vârsta doamnei, iar doamnele nu au participat la afaceri și nu au concurat cu bărbații. Și, în general, toate acestea reprezintă o idee puternic romantizată a vieții unui strat îngust al societății, lung și neadevărat.

Un adevărat domn este rezultatul unei alegeri conștiente libere și nu al unui obicei drogat. În plus, dacă acum trimite băieți cu atitudini domnilor în lumea prădătorilor de ambele sexe, viața va fi frumoasă, dar de scurtă durată. Domnii mor mai întâi. Deși, în general, de ce nu dai doamnei un loc în metrou? Principalul lucru nu este să răspândim această regulă la toate sferele vieții fără discriminare. Este destul de posibil să iubim și să respectăm un anumit număr de femei, fără a încerca să ne dăm în mod constant probleme vitale.

3. Bine, băiat ascultător.

Mi se pare evident că o persoană reproduce comportamentul încurajat. Încurajarea frumuseții? Fă frumusețea. Încurajați intelectul - obțineți informații. Încurajezi ascultarea? Obțineți ascultare. Încurajarea independenței? Obțineți independență. Cu toate acestea, doar un om ascultător din gospodărie va veni la îndemână. Da, mai ales dacă există un iubit neascultător, un om liber și puternic.

De ce fetele bune cum ar fi huliganii? Libertatea, independența, disponibilitatea de a stabili și menține regulile, puterea spiritului. Ei bine, sau ceva de genul ăsta. Corectează-mă dacă greșesc.

Și ce fac băieții obedienți? Ei locuiesc cu mamele lor, de exemplu, și tragând posturi fără să le citească din zhypega. Pentru că 1) mama mea va fi jignită dacă pleacă să trăiască separat. Și mama este femeia principală din viață, iar fetele nu pot fi ofensate. 2) Mama cere foarte mult, dar "fetele trebuie să renunțe". 3) Cum nu te supui mamei tale?

Astfel de femei disprețuite de femei sunt, de fapt, un obiectiv ridicat și o situație foarte dificilă, acest lucru este fără ironie. Toți au propriile dificultăți și modul lor de depășire. Crezi că un astfel de om este un rahat și ești un om bun? Meritul dvs. personal este că aveți părinți diferiți cu acel țăran și v-au crescut în mod diferit?

Ce vreau să spun în general?

Misoginia înfloritoare este, în opinia mea, mișcarea inversă a pendulului după închinarea femeilor. Acesta este rezultatul prezentării odată a părinților de cerințe speciale pentru băieți. Cei care au crescut și-au dat seama că lumea este diferită, că și-au îndeplinit partea din tratat, dar nu au primit premiul. Și principalul lucru: ca și cum nu e nimeni de vină. Părinții nu dau vina. Și nu este nimic de învinuit de către părinți - au făcut cât au putut. Și toate femeile sunt acuzate în același mod. Este proastă și neconstructivă, ca orice extremă. Dar pentru greșelile părinților, copiii plătesc.

Și, da, chiar și bărbații, uneori, beau. Când mai multe valori sunt în conflict. Aceasta este opinia mea personală că unul dintre motivele pentru alcoolismul masculin este o încercare de a reduce greutatea unor instalații în comparație cu altele, deoarece în starea de conștiență neschimbată pentru acea persoană este imposibilă alegerea. Vodca cade pe o singură cântare și apoi este mai ușor să alegeți o linie de comportament.

Desigur, nu pot face o listă completă a ceea ce băieții nu pot spune. Dar așa cum este. Pot astfel de expresii să creeze o personalitate responsabilă, liberă, de sex masculin, capabilă să ia decizii? Cu greu. Și dacă decizia nu este luată de un bărbat, o femeie îl va accepta și nu deloc în interesul său.

Sa întâmplat astfel încât, pentru o scurtă perioadă de timp, am auzit aceste trei fraze. Acestea sunt probabil cele mai frecvente și într-un sens atât de neclar care dăunează în mod necondiționat psihicului viitorilor oameni. Deși multe femei sunt confortabile. Dacă nu e vorba de fiul tău







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: