1988 G

CELE MAI REAL LIFE Teritoriul Khabarovsk Teatrul Young Spectator

Noul sezon teatral, teatrul regional al tânărului spectator al denumirii Lenin Komsomol, conform unei tradiții îndelungate, a început cu premiere. Baza play-jocuri pentru copii „36 din nou și 5“, poezii și povești de Kornei Ciukovski, Samuil Marshak, Agnes Barto, D.Harmsa formate cunoscute. Artiștii încep să se joace și copiii se alătură cu ușurință jocului, performanța nu este doar pe scenă, ci și în sala de spectacole.






Povestea câinilor vagabonzi "La revedere", K.Sergienko, a apărut pe scena datorită regizorului V.Sorvin. Aceasta este o poveste despre câinii abandonați la mila soartei, povestea este cinstită și foarte tristă.
În fiecare zi în teatru se arată ca alta - repetiții, piese. Dar în fiecare zi nu este unul ca altul - repetiții diferite, performanțe diferite.
Piesa "Dancing Boys" ne-a fost trimisă de dramaturgul din Lituania, Juozas Glinskis. Ea a fost interesată de principalul director al teatrului A.Shelygin și artiștii. Ce este această piesă și performanță? Despre elevii școlii speciale pentru băieți. Un subiect destul de trist, unii vor spune. Da, trist. Și ne-ar plăcea să vedem doar spectacole vesele pe scenă. Dar viața dictează și alți subiecți. Și pentru a spune adevărului tinerilor - întotdeauna a fost poziția teatrului. A fost și rămâne. Odată ajuns în conversație A.I.Shelygin a spus, „Curajul nu este să exprime poziția, curajul de a ei, această măsură să apere.“ Asta facem cu publicul: nu este o conversație ușoară pe tema: Este ușor să fii tânăr? Eroii spectacolului sunt băieții care au făcut deja greșeli. Ei nu spun cuvinte mari, trăiesc o anumită viață măsurată și anormală a unei școli speciale, toate în timp ce mutely ne reprosandu: suntem copiii tăi, că aveți astfel de făcut duplicitatea și falsitatea lor, corectitudinea lor în cuvinte, sloganuri, dar nu și în viața reală. Acești băieți urasc cruzimea, dar, neștiind cum să lupte, sunt cruzi. La vizionarea o repetiție, tot timpul cred că adulții ar trebui să tremuri pentru a vedea acești băieți, a căror tineret nu este o distanță de formare, ci o viata reala. Vom reuși să ajungem la cei care nu au abordat încă linia fatală, vom putea să le înțelegem, privindu-ne mai întâi la noi înșine? Sau ne vom ascunde în spatele cuvintelor frumoase despre bunătate și milă, uitând că acestea nu sunt doar concepte, dar sunt acțiuni concrete? Avem destul curaj să ne recunoaștem greșelile? Aceasta este o conversație atât de serioasă.
Da, iar piesa lui V. Rozov nu este mai puțin serioasă. A durat mult timp și a fost dificil să meargă pe scenă. Piesa "The Hog" a fost atât de sinceră încât a fost "ținută" de câțiva ani. Deci sa întâmplat. La urma urmei, este dificil să fii singur cu adevărul, chiar condițional condiționat. Timpul ne cere să ne amintim că există o astfel de lucru ca datorie, onoare, moralitatea, și „persoană morală -. Dal-persoană a scris, care trăiesc în conformitate cu legile inimii curate și onest al cetățeanului“ Pe cap de locuitor ca Alioșa Kashin, un erou „Kabanchik“ joacă fiul unui tată de rang înalt, care a creat crima, a devenit o povară grea de păcatele sale.






Dar piesa nu a fost prea târziu. Iată ce a spus dramaturgul A.Salynsky: "Este păcat că piesa lui Vladimir Rozov nu a putut intra pe scenă imediat și a efectuat o lucrare nobilă de purificare în societatea noastră. E amar să cred asta, dar ce sa întâmplat - cred. Se pare că este nevoie de un shake-up general, perestroika este o sarcină foarte dificilă, pe termen lung, întâlnind o rezistență disperată. Deci jocul de la Rozov are încă timp de lucru. "


SUB RĂDURILE CASEI ACTORULUI


A. Raskin, regizorul trupei de drama a Casei Actorului, - teatrul experimental.


Ce spuneți audientei?

După tratarea repetată a personalului de teatru și a publicului din oraș, ni se dă o clădire care a fost eliberată în cartier. Acest eveniment este un eveniment plin de bucurie care a avut loc în ajunul deschiderii noului sezon. Acum, există o lucrare serioasă privind formarea trupei, reorganizarea teatrului. Suntem îngrijorați de problemele tineretului și de confirmarea acestui fapt - spectacolele noastre - "Dancing Boys" și "Kabanchik", de exemplu.
Dar trebuie să admitem în cele din urmă că arta nu este întotdeauna omnipotentă. Pentru percepția artei teatrale, o persoană trebuie să vină pe sine. Cu privire la problemele de tineret pe care teatrul le-a vorbit înainte, în așa-numitul timp stagnat. Cine a știut să asculte, a înțeles cine este surd la orice artă, el și teatrul vor fi surzi. Va fi neinteresant și plictisitor peste tot. Teatrul nu poate înlocui școala și familia. Spunem că arta educă privitorul. Dar aceasta nu înseamnă că este singurul educator. Și, prin urmare, orașul ar trebui să aibă un singur program de educație estetică. Teatrul trebuie să-și facă treaba.

AI Shelygin, directorul șef al Teatrului de Spectatori Tineri

Îmi place orașul meu. Aici m-am născut și am crescut. Îmi iubesc teatrul, primul și singurul din viața mea. Îmi iubesc audiența - mare și mică. Îmi place să joc în piese pentru copii, copiii sunt cei mai buni spectatori din lume. De la bunătatea copilărească și de la imediate, devii mai blândă. În piesa de dimineață "Din nou - 36 și 5", cântă mai multe roluri: Aibolit, Kit, Chizh, Elephant și. doar un băiat. Seara, am purta un portocaliu strălucitor kimono, eu - pisica Yamamoto în joc sunt serios, inteligent și, în general, este o pisica bun „La revedere, viroaga!“.
Și la repetiție, sunt o persoană serioasă, profesorul Serebryakov din piesa "Unchiul Vanya" de Anton Cehov. Există o discuție serioasă.


Yakov Klid, Artist onorat al RSFSR

În Teatrul pentru tineri spectatori am lucrat numai doi ani, dar mă simt ca un Khabarovsk. Mergând pe scenă, sunt foarte îngrijorat. Fie că este vorba de figuranti, pe care eu nu spun un cuvânt, fie că este un rol catelus Chubrik în piesa „Cine are nevoie de acest Chubrik!“ Sau firimiturile în povestea despre câinii vagabonzi, „La revedere, Ravine.“ Da, cânt câine, dar este foarte dificil, chiar și pentru o vreme, să devină o persoană diferită și doar un câine. Și în spectacolul "Băieții de dans" sunt Mikis, unul dintre elevii unei școli speciale pentru băieți, pe care nimeni nu la iubit vreodată, astfel încât a simțit că are nevoie de cineva. Da, acolo să-i spun! Vino, ne vom cunoaște.


Vladimir Chuvaev, artist

Teatrul a venit relativ recent, cu șapte ani în urmă. Rolul a fost diferit: serios, amuzant, trist, tragic. Dar eu îi iubesc pe toți Old Hare în „Iepurașul-Zaznayka“ Black, care turma câini Verkhovod în piesa „La revedere, Ravine,“ Ghenadi de la „tipul în Gelderlyande“ joc -in fiecare din sufletul meu, înțelegerea mea de viață. Acum, rolul Ogorodnikov în piesa lui V.Rozov "The Kabanchik". Jocul este foarte asemănător, joc onest. De câțiva ani nu li sa permis să o pună, era prea adevărat, dar nimic, își va face treaba.


Valery Gromovikov, artist

Am absolvit Institutul de Arte din Orientul Îndepărtat doar cu șase luni în urmă. Și facem primii pași pe scenă, poate nu foarte sigur, dar primul. Acestea au fost cele mai dificile în piesa - "Din nou 36 și 5". Apoi a fost "La revedere", acolo suntem, ca și în viață, doi prieteni. Acum, băieți de dans. Premiera a avut loc deja. Acest lucru nu este doar interesant, ci este necesar și pentru artiști, în special pentru începători. Și, în general, ne place acest oraș!


Olga Kozachek, Evgenia Godunova, actrița







Trimiteți-le prietenilor: