15 Fapte foarte interesante Chineză, pe care am învățat după ce am locuit în China timp de 2 ani - factum

Factum publică o colecție de observații ale lui Masha despre obiceiurile, obiceiurile și caracteristicile rezidenților chinezi.

Conceptul de "proprie" pentru chinezi este decisiv în relația cu omul. Dacă sunteți un concetățeni, unul pe altul, un prieten și chiar mai mult o rudă - indiferent de ce interval - vă puteți aștepta la o relație specială. Dacă sunteți "dvs.", atunci sunteți de încredere, vă sunt oferite un preț mai bun, veți fi întotdeauna ajutați, dar, desigur, sunteți așteptat în schimbul aceluiași lucru. China este o societate bazată pe favoruri reciproce. Aici funcționează mai bine decât banii.







În conversația cu chinezii, contextul este foarte important. "Da" sună rareori și "nu" este chiar mai rar. Dacă vi se spune "poate", atunci, în funcție de situație, aceasta ar putea însemna "da", adică "voi încerca foarte mult, dar numai cerul știe dacă se va întoarce". „Nu“ - „Eu doar nu pot, pur și simplu nu vreau să jignesc să refuzați“ sau „poate“, „Mi-ar face acest lucru, dar nu sunt sigur pentru a reuși.“ O asemenea multitudine de sensuri îi determină pe europenii occidentali să se confrunte cu stres constant, dar oamenii care au crescut în Rusia, care, oricum ar putea spune, și totuși Asia, după ceva timp devine mai ușor. Ei bine, în orice caz, personal. (Deși patch-urile încă se întâmplă.)

Conform observațiilor mele, toți chinezii au o capacitate rară de a dormi oriunde și oriunde, ignorând complet zgomotul sau lumina din jur. Se simte ca ei au un buton "oprit". Apropo, practica de somn în timpul zilei este practicată de aproape toată lumea, cu excepția locuitorilor orașelor mari. De exemplu, în micul oraș unde am trăit, de la 12:00 până la 14:00 închis aproape toate magazinele, și, desigur, toate instituțiile statului, în cazul în care pauza de prânz durează de la 11:30 la 14:30: să mănânce o oră și două ore de somn .

Nu există nici un fel de "bucătărie chineză" în China. Există tradiții regionale foarte specifice. În funcție de locul în care vă aflați în China, vor fi utilizate diferite produse, mirodenii diferite și diferite metode de preparare. Provincia Sichuan este renumit pentru mâncărurile sale picante, nord - găluște, orașul Wuhan - tăiței cu sos de arahide și gât de rață picante, etc turism culinar - .. Una dintre cele mai populare activități de agrement printre chinezi. Bucătăria regională este aceeași atracție ca munții, temple și muzee. Când am întrebat ce facem în Chengdu, un oraș renumit pentru rezervația naturală imensă și pentru centrul de creștere panda, prietenii mei chinezi mi-au privit cu uimire și mi-au spus: "Cum? Acolo!

Cel mai obișnuit produs medicamentos din medicina tradițională chineză este apa fierbinte. Nu contează dacă aveți o răceală, dacă stomacul sau capul vă doare, veți fi sfătuiți să beți multă apă fierbinte. Apa caldă este beată aici, indiferent dacă este bolnavă sau sănătoasă. Titanii mari cu apă clocotită se găsesc în toate locurile publice - de la aeroporturi și gări până la parcuri. Prin urmare, toaletele publice aici la fiecare pas, inclusiv metroul.

În trenurile chinezești, lenjeria nu se schimbă cu fiecare pasager nou. Dacă, de exemplu, ați stat pe o stație intermediară și nu pe o stație terminală, atunci cel mai bun lucru pe care vă puteți baza este un pat mic care a fost preluat de dirijor. Dar este complet necunoscut câți oameni în același pat înainte de a dormi.







În restaurantele chinezești, ustensilele sunt adesea servite ambalate în folie de polietilenă - arată foarte igienică. Dar prietenii chinezi înainte de a începe să mănânce, clătiți întotdeauna aceste "feluri de mâncare curată" cu apă fiartă (pe care o serviți imediat).

Scutecele pentru copii sunt un semn al unui oras foarte mare. În toate celelalte locuri ale copiilor chinezi poarte pantaloni cu o tăietură la papa (în orice vreme) și, dacă este necesar, pentru a ușura la partea pe trotuar, desigur, sub supravegherea strictă a părinților.

Descriind aspectul, chinezii au dezmembrat fața părților componente. Ei spun: "Ești frumoasă, pentru că ai ochi mari / nas înalt (nas mare) / gură mică / piele albă". Un proverb vechi chinez spune: "Pielea albă șterge trei deformări". Toți doamnele locale (și, adesea, tinerii) fac eforturi inimaginabile pentru a-și albina pielea și pentru a evita expunerea la soare. Pentru a face acest lucru, ei poartă umbrele într-o zi însorită, își pun capacele cu o mască de sticlă întunecată în felul unui sudor și utilizează în mod constant creme de albire. Ideea că există oameni undeva unde petrec timpul și banii pentru a face pielea mai întunecată pare chinezilor absurde. După cum știți, în China nu există nici un solar.

Relațiile încep întotdeauna cu ideea căsătoriei. Pentru majoritatea covârșitoare a chinezilor, familia și copiii sunt scopul principal al vieții. Oamenii chinezi sunt incredibil de îngrijiți și îi plac foarte mult pe copii. O mulțime de copii de douăzeci de ani, care strică copii, este o viziune foarte obișnuită. Așa cum spune prietenul meu chinez, de la un prieten chinez este de așteptat ca el să curățeze camera, să pregătească mâncarea și să curețe strugurii pentru tine. Și asta nu eo glumă.

În China tradițională, nu este acceptat să arătăm public sentimentele și să ne atingem unul pe celălalt. Cuplurile ținând mâinile în marile orașe sunt mult mai probabil influența Occidentului. Îmbrățișările publice și, mai mult, sărutările sunt considerate indecente. Mai mult, dacă un om atinge o femeie, atunci toată lumea va crede că este într-o relație. Prietenii chinezi (chiar și de un singur sex) nu se îmbrățișează unul pe celălalt: chinezii nu le place să fie atinși când sunt atinși, aglomerarea în metrou nu se ia în considerare. Cuvintele "Te iubesc" sunt foarte rare chiar între soț și soție și între părinți și copii. Sentimentele sunt exprimate în îngrijire și în hrănirea intensă a obiectului simțurilor.

Fusta și pantaloni scurți de femei chineze pot fi arbitrar de scurte, nu există nimic condamnabil în privința lor, în timp ce pieptul și umerii sunt întotdeauna închise. Ei nu poartă decolot, dar în timpul căldurii bărbații chinezi își înfășoară cămășile în felul unor vârfuri scurte, deschizându-și burțile. Acesta este semnul popular: "Dacă bărbații chinezi își îmbrăcau burta - vara a venit".

A învăța limba chineză într-o carte de frază este cea mai inutilă lecție care te poți gândi. Să nu mai vorbim de faptul că sunetele chinezilor sunt foarte diferite de cele ruse, principala problemă este că limba chineză este o limbă tonică. Aceasta înseamnă că același cuvânt, rostit cu diferite intonații, poate însemna lucruri complet diferite. Încercarea de a explica ceea ce vrei, folosind cărți similare, este cam la fel ca încercarea de a cânta un cântec necunoscut, cuvintele pe care le ai în fața ochilor tăi. Sunetele pot fi similare, dar nu cunoașteți melodiile și fără melodia pe care o cântați acolo este imposibil de înțeles. Cu același succes puteți vorbi în limba rusă. În orașele mari există o șansă bună să întâlnești pe cei care cunosc engleza puțin, dar mergi spre stânga, mergi spre dreapta - și nimeni nu te înțelege. Mai bine umili-te imediat. Va fi inutil. Vestea bună: sunteți foarte nerăbdător să înțelegeți, așa că vor face tot posibilul pentru a încerca.

Toate problemele lor se explică prin cantitatea de oameni. Ecologia este rea? Pentru că sunt mulți oameni. Nu respectați regulile drumului? Pentru că sunt mulți oameni. Și așa mai departe ad infinitum.

Rușii sunt iubiți în China. Rusia este un prieten și un vecin. Tot ce știu chinezii despre Rusia, explică cu o singură frază: "Pentru că sunteți foarte frig acolo". În Rusia, beau foarte mult. Este pentru că este foarte rece. După ce fetele se căsătoresc, întotdeauna câștigă greutate (există un astfel de stereotip despre rușii din China). Pentru că este foarte rece. Dar fetele din Rusia sunt foarte frumoase. Ochii mari, nasul înalt și pielea albă.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Trimiteți-le prietenilor: