Tzaktash iertat nu a iertat ska

Fotbalistii "SKA-Khabarovsk", "Sportul sovietic"

Khabarovsk SKA, care a jucat mai mult de o oră în minoritate, a pierdut la Kazan "Ruby" numai în orele suplimentare de la 1/8 finala Cupei Rusiei.

Dacă încă nu știți cine este antrenorul principal al SKA de la Khabarovsk Alexander Grigoryan, corectați acest decalaj mai repede. Unul dintre cei mai neobișnuiți oameni din fotbalul rusesc - atât pe calea creativă cât și pe metodele de lucru. Principalul lucru este la ce ne concentrăm: indiferent de cât de extravagante par să fie cuvintele sale, este mai bine să le luăm în serios.

Când Grigoryan a spus că șansele în meciul cu scorul "Spartacus" în finala 1/16 din Cupa Rusiei - 50-50, l-au crezut puțini. Dar după victoria asupra roșu și alb, el a descifrat planul său de joc. Și a înlăturat îndoielile - șansele erau egale.

"Ruby" merita sa-ti fie frica de SKA, cel putin din doua motive. În primul rând: abilitatea antrenorului oaspeților de a câștiga meciurile de cupă. Cu "Ray", de exemplu, el intra deja în semifinalele turneului. În al doilea rând: pentru ultimele trei curse ale Cupei Rusiei, Grigoryan a întâlnit "Rubin" de trei ori și a câștigat de două ori.

- Mă bucur că jocul va avea loc în Kazan: Îmi place acest oraș, aura de la stadionul local. Șansele? 50 la 50, - a reamintit lui însuși înainte de al patrulea meci antrenorul SKA.

Deși echipa de la Khabarovsk a abordat jocul cu o serie de trei meciuri neînregistrate, iar ultimele trei jocuri "Rubin" s-au încheiat cu victorii încrezătoare.

Dar, așa cum ne amintim, Grigoryan este de a crede.

O CALL TO A FRIEND

Totul a schimbat eliminarea la sfârșitul primei reprize. Din nou, croații din Tsaktash nu au putut fi evitați. Cu cateva ore inainte de meci a devenit cunoscut faptul ca FTC al RFU a anulat cartonașul rosu prezentat mijlocașului "Rubin" în meciul din ultima rundă a Premier League împotriva lui "Terek" (1: 3). Exact în același stil, jucătorul său roșu la luat pe SKA Kireev, numai că a bătut doar la Tsaktash și totul era mult mai evident. Kireev și-a scos piciorul drept prea târziu.

După aceasta, încercările jucătorilor SKA de a păstra tragerea la sorți cu fiecare minut au devenit din ce în ce mai slabe și din ce în ce mai eroice. Unde era o încrucișare încrucișată peste ușă, acum era salvat doar o luptă sau un salt. Dar sa prăbușit Khabarovsk cetate doar în prelungiri - două minute înainte de sancțiunile probabile a intrat în atac fundașul Garcia a adus „Rubin“, în sferturile de finală - 1: 0.