În meciul echipelor combinate din Rusia și Grecia, grecii nu au fost numărați 3 goluri

Președintele RFU Serghei Fursenko explică prin faptul că RAF a decis să se întâlnească cele mai importante cluburi din Rusia, care se va petrece încă două jocuri în Cupa Europeană și campionatul național.

Cea mai puternică linie din echipa națională a Greciei a fost, în mod tradițional, defensivă Deși grecii din calificare au ratat goluri din Malta, din Georgia, și din Letonia # 41; Echipa națională a Rusiei de la Pireu a reușit să spargă apărarea greacă înfrânată deja în minutul 2 al meciului. Dzagoev a făcut în interiorul transmite împușcat Shirokov și Roman, care a fost corectată imediat revenirea de apărător al „Werder“ Papastathopoulos, și ca urmare a zburat mingea în poarta lopețile lângă poartă.

Împreună cu Shirokov și Dzagoev, Denisov, Zyryanov și Arshavin au jucat în prima linie a echipei naționale ruse din primele minute. apărători cvartet făcut Anyukov, Ignashevich, Vasili Berezutski și Zhirkov, a avut loc la poarta Malafeev, iar vârful de lance echipa debutanta situat - atacant „Spartacus“ Dziuba. Pentru Artem recent, este mult mai comună să joci poziția de puncte media, legând mijlocul terenului cu centrul înainte. Și, în locul unui atacant înainte Dziuba a fost neobișnuit, așa cum a fost reflectat în acțiunile sale: Spartak nu a reușit finalizarea atacului, dar schimbat în mod constant și în mod util pe ambele flancuri, întârziat apărătorii, mijlocașii zonele eliberate și rivalii de presiune pune în mod activ.

Curând după un gol rapid echipa rusă aproape sa dublat scorul. O greșeală gravă a fost făcută de portarul grec Tsorvas, care a dus mingea la Shirokov. Mijlocasi „Zenith“, din nou, sa dovedit a fi o inexpresibilitate, oferind un transfer excelent pentru Arshavin, dar Andrew poziția distructivă a mingea a trecut peste poartă. Recuperând din șoc, grecii au continuat activ, iar echipa rusă a început să acționeze ca al doilea număr. După 16 minute, Samaras trimite o pasă în poartă Malafeev, dar lovitura ar fi aplicată după fluierul: de arbitru prin acordarea unui fault împotriva Anyukova Samaras, iar golul a fost anulat.

În prima jumătate, grecii au trimis de două ori mingea în plasa țintă a Rusiei, dar arbitrul nu a mai ținut cont de goluri - acum din cauza adversarilor. Fanii greci, care au fost surprinzător de puțini la joc Aproximativ zece mii de spectatori # 41; frenezia fluieră ca un semn de indignare. Trei goluri nerezolvate le păreau o căutare evidentă, dar arbitrii aveau dreptate, fixând offside-urile.

Grecii erau la poarta lui Malafeev, dar nu acționau prea ingenios și, în plus, au ratat adesea contraatacuri. Echipa națională a Rusiei a lovit cu o lovitură periculoasă Dzagoeva Grecii au învățat portarul # 41; și a lovit capul lui Arshavin după ce a trecut de Denisov, dar mingea a trecut de bar.

În timpul pauzei Dick Advocaat a făcut trei modificări, una dintre care grecii nu au putut fi observat: în loc Vasili Berezutski în locul central a lăsat pe fratele său geamăn Alex. Acesta este un excelent înlocuitor, care poate fi făcut în pauza fiecărui meci, fără a pune chiar judecătorul în cunoștință și, prin urmare, salvarea înlocuirii. Două alte schimbări în echipa rusă a fost mult mai evident: poarta Malafeev înlocuiește Shunin, dar în loc să Dziuba în loc prima linie a venit o alta echipa nou-venit - atacantul „Dynamo“ Kokorin.

Echipa gazdă a avut încă un avantaj teritorial solid, însă situațiile periculoase au avut loc adesea la porțile ambelor echipe. În același timp, ritmul jocului nu era mare: grecii continuau să încetinească, iar rușii repede încetaseră să facă contra-atacuri rapide. În locul lor au avut loc atacuri poziționale prelungite. După una dintre ele, echipa națională a Greciei a fugit la un progres rapid, iar portarul Shunin a salvat echipa de la poartă într-o salvare spectaculoasă.

Și în 58 de minute s-au dovedit a fi, dar cu semnul „minus“, iar celălalt, care la înlocuit Dinamo: Kokorin nu a putut lovi poarta după o-la-unu, care organizează un atacant larg. Romanul a devenit cel mai bun jucător al meciului echipa rusă: golul a fost marcat, și două centrări venite dat, care urmau să devină asistă, în cazul în care nu o acțiune în pretenții în aceste episoade Arshavin și Kokorin.

După câteva minute după ce echipa greacă ratat Kokorin unu-la-unu a egalat: Katsouranis exact Gekas a lovit capul, după o pasă. Cum apărătorii ruși lăsau ambii rivali liberi și rămâne un mister. Scopul a inspirat grecii la noi fapte, iar gazdele au avut mai multe șanse excelente de a lovi victoria.

În mod deosebit, a fost activ înainte de Gekas: una dintre loviturile sale a căzut pe bar, din care a sărit în spatele lui Shunin și aproape sa rostogolit în poarta.

Până la aproximativ 75 de minute la porțile echipei ruse a fost prea cald, dar apoi grecii obosit și nu au putut să mențină ritmul luate de acestea. În general, jocul vesel și deschis se încheia destul de calm. A fost doar un meci amical, iar rivalii nu și-au putut permite să-și dea tot ce pot. La sfârșitul jocului nu este cea mai evidentă șansa de a înscrie un gol ratat suplean Shishkin și Glushakov, iar ultima înlocuire este deja la sfârșitul avocatului jocului lansat pe teren Bilyaletdinov. Jocul cu data 11.11.11 sa încheiat cu un scor ideal pentru această zi - 1: 1.

"A trebuit să jucăm cu dăruire, așa cum face Grecia întotdeauna", a declarat Dick Advocaat după meci, transmite RIA Novosti. - În general, sunt mulțumit de modul în care am jucat, considerând că sfârșitul sezonului este acum și că jucătorii încă mai au meciuri în campionate și în competiția europeană. În prima repriză am avut multe momente minunate, dar am marcat doar un gol. Din cauza greșelilor noastre, am întors grecii la joc. A doua jumătate sa dovedit a fi mai egală. Ambele echipe au vrut să înscrie un cont pentru joc.

În ultimele douăsprezece jocuri Grecia nu a pierdut, este o echipă foarte puternică, care este foarte puternică în luptă. Dar în prima repriză ne-am confruntat cu acest lucru din cauza mișcării și a jocului în trecere. Îi place, dar avem ceva de lucru. Știam că adversarul este puternic, dar am jucat bine. M-am bucurat să văd un astfel de fotbal. "

Grecia - Rusia - 1: 1
0: 1 - Shirokov # 1; 1: 1 - Katsouranis # 40; 60; 41;

Grecia: Tsorvas, Torosidis, Papadopoulos, Papastathopoulos, Holebas, Katsouranis Makos, 88, 41, Karagounis Tsiolis, 57 # 41; Photakis # 38; Liberopulos, 80 # 41; Samaras Charisteas, 56 # 41; Salpingidis Kone, 68, 41, Gekas Mitroglou, 77 # 41;