Fotbal club "miner" - site-ul oficial

"Tobol" - "Șahțar" 1: 1

Astăzi, în meciul din a treia rundă a Premier League, clubul nostru de pe teren a jucat o remiză cu Kostanay "Tobol" 0: 0.

"Tobol" - "Șahtior" 0: 0

Avertizat: Irismetov 52, Zhumaskaliev 65, Malyshev 73 - Dordević 70
Eliminat: Ирисметов 55 - Дордевич 79
"Tobol": Petuhov Mukanov, Lotov, Shalekenov, Kharabara, Nurgalijev, Irismetov, copilul, Zhumaskaliev (k) YUrin, Murat Suyumagambetov (Parkhach 46 Travin 57)
Rezerva: Baginsky, Zhatekov, Kuantayev, Bakaev, Turtenvald
"Miner": Hryhorenko (k) Đorđević, Kislitsyn, Bogdanov, Aldin Đidić, Dana, Dubkov, Bildinov destul de noduri (Schaff 53) Finonchenko (Gediminas Vičius 90 + 2)
Rezervați: Sarana, Tarasov, Borantayev, Goryachiy, Kusainov
Judecători: Duzmambetov (Ust-Kamenogorsk), Gusev, Gorda (ambii din Kokshetau)
Zhitikara. "Miner". 3 500 de spectatori.

Din primele minute gazdele au preluat inițiativa, dar Karaganda la prima ocazie a aruncat într-o descoperire rapidă obiectivul nostru Bildinov și Finonchenko. După 7 minute de joc doar din apărător greșită albastru „Șahtior“ Aldin Đidić Igor Jurin jefuit expert bosniac și la un unghi ascuțit a izbucnit în zona de pedeapsă, dar a lucrat Karaganda „plasă de siguranță“, iar mingea a fost în afara limitelor.

"Tobol" a încercat să joace mingea aruncând pe Murat Suyumagambetov. Cu toate acestea, diferența sa de creștere în comparație cu apărătorii lui Șahtiar. Ca rezultat - Murat a câștigat doar câteva "bile de echitatie" dintr-o duzină. Dar, cu toate acestea, momentele cele mai acute au apărut lângă porțile lui Grigorenko. Pentru perioada de la 13 la 18 minute, "Tobol" deținea aproape avantajul total al mingii: 76% față de 24%. După combinația pe flancul drept, Yurin-Mukanov și lumbago-ul următor Malyshev bate periculos, dar mingea se duce deasupra porții.

Din nou, Suyumagambetov a avut din nou un moment bun. Murat la condus pe Danaev, sa apropiat aproape unul de celălalt și a lovit de la distanță. Din păcate, sa dovedit că atacatorul este un pic slab și inexact. Ultimele minute ale jumătății au trecut cu un ușor avantaj al oaspeților. După o lovitură de pedeapsă, Finonchenko Petukhov bate mingea în colțul inferior și o duce la colț.

La a doua oară, "Tobol" a ieșit cu o schimbare în compoziție: în loc de Suyumagambetov Ravil Sabitov a eliberat Parhachev. Dmitry a intrat activ în joc, încercând în mod constant să se îndepărteze de fundaș datorită mișcării rapide pe teren. Cu toate acestea, în minutul 52-lea a fost unul dintre punctele de cotitură ale reuniunii - 2 cartonase galbene primite la intervale de 3 minute, arbitrul sef Duzmambetov respins Irismetova. Imediat urmat de un înlocuitor în echipă: în loc de Parhaciov a venit Travin.

În minutul 65 Zhumaskaliev, cu o viteză de pătrundere în zona de pedeapsă oaspeții, cade pe gazon după contactul cu apărătorul. Cu toate acestea, în acest moment, în opinia judecătorului, căpitanul poporului Kostanay sa prefăcut că încalcă regulile, pentru care a primit un carton galben.

Șahtiar a încercat să apese apărarea lui Kostanay, a atacat puternic. Cu toate acestea, timpul Bilă după ora mingea trimisă în careu, imediat a zburat dincolo sau în afara limitelor, sau jumătate din domeniul Karaganda - protecție a funcționat în mod fiabil. Și în minutul 78, după cum deja 2 cartonașe galbene de pe teren, jucătorul lui Shakhtar a fost deja eliminat. Sasha Đorđević ca Irismetov a câștigat foarte repede un al doilea cartonaș galben - după 9 minute, primul „cartonaș galben“ după.

În ultimul moment, "Tobol" a încercat să smulgă victoria. Cel mai periculos moment al întâlnirii a apărut deja la momentul adițional. Malyshev și Nurgaliev au mers la porțile lui Grigorenko, în fața lor era doar un apărător. Alexei face un transfer la Azat, care, după ce a învins Karaganda, lovește lângă stâlp. 0: 0 - în această confruntare câștigătorul nu a fost identificat.

Vladimir Cheburin, antrenor principal al echipei FC Shakhtar:
"Jocul a fost dublu-marcat cu suficiente puncte. Ar putea înscrie ambele echipe. În a doua jumătate au avut un avantaj numeric, au avut mai multă inițiativă, au avut momente pentru obiectiv, dar nu le-au putut realiza. După al doilea avertisment către apărătorul nostru, jocul sa oprit. Rezultatul a fost un "leagăn". Jocul sa dovedit bun și ar fi trebuit să-i placă fanilor și specialiștilor. "