7 - Xiii

„Filozofică Letter“ P. Chaadaev, Herzen spune în „Trecut și gândurile mele“: „A fost un fel de ultim cuvînt, a fost o lovitură piatră de hotar a răsunat în noaptea întunecată, fie că a fost scufunda si a anuntat moartea lui, fie că a fost un semnal. apel pentru ajutor, știrile de dimineață, sau că nu va fi, oricum, a trebuit să mă trezesc. "







Primul care a apărat Rusia a fost fostul "elev" Chaadaev
- Pușkin. Pușkin a respins hotărât ideea de bază a primului
"Scrisoarea filosofică", că tot trecutul Rusiei este un loc gol, zero.
După listarea celor mai importante evenimente din trecutul istoric rusesc, Puskin îi întreabă pe Chaadeev:

"Cum, nu este într-adevăr o poveste, ci doar un vis palid, uitat?
Nu găsești ceva maiestuos în situația actuală
Rusia, ceva care ar trebui să lovească viitorul istoric? ". Cu toate că eu personal ca Împăratul, eu nu sunt înclinat să minuna tot ce văd în jur. Ca scriitor, mă deranjează; ca un om de prejudecată de clasă afectează stima mea de sine. Dar jur să vă răsplătim, nu pentru nimic în lume nu aș schimba patria și istoria natală a strămoșilor mei, dat nouă de Dumnezeu „Aceste linii semnificative ale Pușkin se termină scrisoarea -. Protestul fostului său mentor, europenism pe care el deja depășit spiritual.
Pușkin a înțeles minciuna de bază a primei "Scrisori filosofice" -
Am dat seama că nu se uite rus la aspectele negative ale trecutului istoric al Rusiei și a punctelor slabe ale realității contemporane din Rusia, si uita-te la origine rusă europeană rusă. Omul înțelept al epocii sale Pușkin destul reacționează diferit la „Scrisoarea Filosofică“ decât Herzen, Belinski și alți occidentali care au fost doar în căutarea unui pretext convenabil pentru a începe din nou lupta împotriva tradițiilor istorice rusești. Pușkin a obiectat puternic Chaadayev că toate necazurile din Rusia, au loc, deoarece se presupune că poporul rus nu au reunit cu Biserica Catolică, dar a rămas fidel Ortodoxiei, să-l separe de restul popoarelor Europei. Pușkin intră cu Chaadayev într-o adevărată dispută teologică. El respinge cu fermitate afirmația Chaadaeva că „am luat creștinismul din necurat (adică bizantină) sursa“ că Bizanțul a fost un demn de dispreț și disprețuit „și așa mai departe.







"Dar, prietenul meu", scrie Pușkin, "nu sa născut Cristos
un evreu și un Ierusalim nu era o parabolă în neamuri? Este evanghelia mai puțin minunată? Am luat de la greci și tradiția Evangheliei, dar nu a luat de la ei spiritul meschinaria copilărești și dezbatere. clerul rus la Teofan, a fost demn de respect: niciodată nu se necinstește spurcăciunilor papalității și, desigur, nu ar fi condus la Reformă în momentul în care omenirea este nevoie de unitate. Sunt de acord că actualul nostru cler este în urmă. Dar vrei să știi motivul? Ea poartă o barbă, asta e tot, nu face parte din binele societății. "
Pușkin Chaadayev indică faptul că superioritatea culturală a clerului de Vest, la fel ca restul Europei datorează Rusiei; dezvoltarea spirituală a Europei a fost cumpărată cu prețul de înrobire a mongolilor din Rusia. „Aceasta - a scris Pușkin - a fost salvat de cultura creștină în acest scop, am fost nevoiți să o existență complet separată, care ne-a făcut străin față de restul lumii creștine martiriului nostru a dat Europa catolică stânjenită de dezvoltare energetica ....“

Spre deosebire de Chaadaev, Belinski, Herzen, Bakunin, Pușkin dă un scor foarte mare pentru ortodocși existență clerul era patriarhat. Petru I, și apoi Ecaterina a II - asta care, în opinia lui Pușkin vinovat că clerul ortodox a fost mai mic împotriva lui sarcini Ortodoxia. „Sărăcia și ignoranța acestor oameni - a scris Pușkin -. Necesare în stat, să le umilească și să le răpește de însăși posibilitatea de a ocupa un important scroafă pozitii Din aceasta vine poporul dispreț nostru pentru preoți și indiferență față de religia națională“.

Disputa dintre Pușkin și Chaadaev este de mare importanță în istoria ideologiei naționale ruse după perfectă Petru revoluție: această dispută geniul poporului rus, care este primele idei spirituale învingeau pestilențială Voltairianism și Francmasoneria - un rus, care s-au găsit într-una din perioadele de dezvoltare intelectuală în întregime în puterea ideilor europene și a judecat Rusia din punctul de vedere al Uniunii Europene.

Pușkin Chaadayev scrisoare, scrisă cu puțin timp înainte de moartea sa, este o expresie a opiniilor trecut matur spiritual Pușkin, prezentul și viitorul Rusiei. M. Gershenzon afirmă în monografia despre Chaadaev. că, dacă nu existent, nici unul dintre poezia și proza ​​lui Pușkin, și singurul din răspunsul la Chaadaev, în care a prezentat opiniile sale istorice cu privire la Rusia și Europa, atunci acest lucru ar fi de ajuns pentru a recunoaște persoana geniului Nicolaev epocii sale.







Trimiteți-le prietenilor: