7 Sfaturi pentru fotografiere cu blițul încorporat - o rețea foto-socială

Weekend-ul trecut am fost la o petrecere cu aparatul meu compact și am luat câteva poze pentru a vă aminti. Problema este că camera a fost puternic aprinsă și a trebuit să folosesc o bliț. Ca rezultat, au fost obținute numeroase fotografii luminate. Focarul a fost foarte puternic! Ce ar trebui să fac data viitoare? Întrebă Sally.







7 Sfaturi pentru fotografiere cu blițul încorporat - o rețea foto-socială

Sally, tu nu ești singurul care are probleme similare. Văd o mulțime de fotografii realizate cu bliț, cu un sindrom de fotografii luminoase, dintre care multe sunt înregistrate pe un aparat foto digital compact. De fapt, aceasta este una dintre cele mai frecvente probleme cu care se confruntă fanii în fotografia digitală, pentru că, atunci când am fost un material de colectare pentru un articol, am găsit pe Flickr o mulțime de fotografii.

Problema cu care se confruntă proprietarii de camere digitale compacte, atunci când este vorba de utilizarea unui flash este că este dificil de a controla puterea și direcția de acțiune a blițului (în comparație cu camerele oglindă echipate cu bliț extern, care poate fi direcționat în orice direcție)

Cu toate acestea, nu fi descurajat și împiedicat de această circumstanță - nu totul este pierdut. Mai jos sunt 7 sfaturi pentru proprietarii de camere digitale compacte (acestea sunt potrivite pentru proprietarii camerelor SLR care doresc să utilizeze flash-ul)

Aflați cum să utilizați blițul ca sursă suplimentară

Înainte de a da sfaturi concrete privind reducerea impactului focarului, permiteți-mi să împărtășesc sfatul care mi-a dat un fotograf mai experimentat și mai înțelept.

Blițul trebuie considerat întotdeauna doar ca o sursă suplimentară de lumină. În aproape toate situațiile, când tragi, există un anumit nivel de lumină naturală. Această iluminare este foarte importantă, deoarece încercați să faceți o imagine așa cum o vedeți cu ochii. Blițul dvs. ar trebui să fie utilizat în plus față de lumina existentă și nu ca sursă principală pentru iluminarea scenei fotografiate. Dacă utilizați blițul ca sursă principală de lumină, imaginea va arăta artificial (un interpret, aș spune, ca o fotografie tipică cu un bliț încorporat).

Ca urmare, știind această cerință de bază, veți vedea că majoritatea sfaturilor următoare lucrează doar pentru a atenua lumina blițului sau a face mai puțin vizibil.

OK, să aruncăm o privire la metodele de bază care pot evita apariția unor erori.

1. Faceți un pas înapoi

Una dintre cele mai ușoare căi de a reduce impactul luminii de la un bliț este de a crește distanța dintre tine și subiect. Deși, de obicei, îi sfătuiesc pe oameni să se apropie de subiect pentru a umple cadranul - acest lucru poate adesea exacerba doar efectul blițului din bliț. Multe cadre sunt obținute cu expunere doar pentru că fotograful este prea aproape de obiectul împușcat.

7 Sfaturi pentru fotografiere cu blițul încorporat - o rețea foto-socială

Fotografie de biotron

Dacă vă îndepărtați de obiect, aceasta nu înseamnă că nu puteți umple cadranul. Puteți utiliza obiectivul zoom al camerei (deși acest lucru poate provoca un efect de agitare) sau pur și simplu să decupați cadrul de pe computer.







2. Imprastierea luminii

Dacă camera digitală nu vă permite să controlați ieșirea blițului (pentru mai multe detalii, vedeți mai jos), puteți încerca să o faceți manual utilizând alte metode. Proprietarii camerelor SLR cu un blitz extern pot folosi difuzoare special realizate, dar pentru camerele compacte, va trebui să arătați o inventivitate.

Una dintre cele mai eficiente metode este să folosiți un material translucid, trebuie doar să îl fixați pe bliț. Am văzut pe niște foi mici de hârtie albă fixată în fața unui bliț sau un material polimeric translucid. Trebuie doar să vă amintiți că nuanța materialului pe care îl utilizați va afecta culoarea luminii provenite de la bliț și, prin urmare, nuanța imaginii. Prin urmare, utilizați o bandă albă, o cârpă sau o hârtie de utilizat. Acest lucru va oferi o culoare mai naturală decât utilizarea materialului vopsit.

3. Redirecționarea luminii

O altă modalitate, utilizată adesea atunci când fotografiați cu un bliț extern, este direcția luminii la tavan sau la o altă suprafață reflectorizantă. Acest lucru este posibil, datorită capului blițului rotativ, astfel încât să poată emite lumină în direcții diferite.

7 Sfaturi pentru fotografiere cu blițul încorporat - o rețea foto-socială

Proprietarii camerelor compacte nu pot schimba direcția blițului încorporat, dar puteți încerca un truc. Am vazut niste fotografi care fac acest lucru, pur și simplu prin a lua o mică bucată de carton alb și puneți-l la un unghi în fața blițului la lumina redirecționat pe tavan sau pe perete.

Vor fi necesare experimente pentru a determina unghiul corect al hărții reflectorizante. Rezultatele vor varia, de asemenea, în funcție de condițiile de fotografiere (distanța față de subiect, înălțimea tavanului, intensitatea luminii ambientale, etc.). Din nou, este mai bine să utilizați o carte albă și, de asemenea, să acorde o atenție la culoarea tavanului și a pereților, care pot introduce o nuanță extraterestră în imagine.

4. Modul de noapte

7 Sfaturi pentru fotografiere cu blițul încorporat - o rețea foto-socială

Cele mai multe camere digitale compacte au o așa-numită fotografiere pe timp de noapte. În acest mod, camera utilizează o sincronizare lentă a blitz-ului. Am vorbit deja despre asta în Școala de Fotografie digitală, dar pur și simplu a pus, aceasta înseamnă că fotografia este făcută cu o viteză mai mare a obturatorului și se utilizează o bliț. Asta înseamnă că veți obține o iluminare ambientală puțin mai mică în cadru, în timp ce în același timp înghețați cu blițul. Fotografiile realizate în acest mod nu vor avea o claritate mare, dar ele pot fi foarte amuzante și spectaculoase (mai ales dacă în cameră există o lumină multicoloră).

5. Reducerea ieșirii blițului

Unele camere digitale compacte au capacitatea de a regla o anumită putere a blițului. Pentru a afla și pentru a putea utiliza, citiți manualul de instrucțiuni al aparatului foto. Dacă este disponibilă o ajustare, încercați reducerea ieșirii blițului cu un pas sau două pentru a vedea cum afectează imaginea. Experimentele pot dura ceva timp, dar acest lucru vă va ajuta să faceți fotografii mult mai naturale.

6. Adăugarea luminii

Pentru aceasta, este posibil să fiți bătuți de la petrecere, dar adăugând încă lumină scena filmată este o modalitate destul de evidentă de a remedia situația. Nu ne vom grăbi la extreme și vom include toată lumina disponibilă, deoarece va ucide pur și simplu atmosfera imaginii. Cea mai bună cale este să te miști cu oameni care sunt fotografiați mai aproape de orice sursă de lumină. Am făcut asta când am făcut o nuntă - tocmai stăteau în fața unei uși deschise într-o cameră luminată, iar lumina, urcând pe ringul de dans, luminează oaspeții mult mai bine.

Un alt mod de a spori efectul luminii naturale asupra subiectului fotografiei este de a gândi la reflectarea luminii. De exemplu, dacă fotografiez pe cineva care stă alături de un perete alb, acesta va fi iluminat mai bine decât dacă stau în fața unui perete negru. Este ca și cum ai folosi un reflector.

7. ISO, viteza obturatorului, diafragma

Și, în sfârșit, ultima modalitate de a reduce impactul blițului este de a schimba setările camerei, în special cele care afectează percepția luminii de către cameră. Acesta este ISO, viteza obturatorului și diafragma.

7 Sfaturi pentru fotografiere cu blițul încorporat - o rețea foto-socială

Fotografie de katyray

Nu voi explica elementele de bază aici, dar dacă aparatul foto are capacitatea de a ajusta oricare dintre acești parametri, poate fi foarte util. Pe scurt:

Rețineți că nu toate camerele compacte au capacitatea de a ajusta aceste setări. Citiți instrucțiunile, mai ales dacă aparatul foto are moduri de prioritate a timpului de expunere și diafragmă. Personal, am început să crească ISO, apoi se trece la o deschidere mai mare, și timpul de expunere utilizarea de viteză în cazul în care aveți de gând pentru a trage cu sincronizare lentă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: