7 Fapte despre care trebuie să știți despre serviciul civil alternativ

1: Serviciul alternativ nu durează atâta timp cât pare

„AGS Mă trec prin acest moment a trebuit să lucreze într-un sanatoriu Borodino, care se află în suburbiile orașului Motivul principal pentru care am decis să nu meargă în armată, sunt convingerile mele religioase -... atunci am Martor copilărie eu practic nu intenționează să ia armele și serviciu alternativ doar vă permite să „dea înapoi în patrie“ fără violență și de formare pentru afaceri militare. Dacă vorbim despre calendarul, eu am 1 an și 9 luni de serviciu nu par lung. in timpul serviciului, nimic nu se pierde, deoarece randamentul zona stației taxei gratuit, toate Rim timpul petrecut pe măsură ce va place cred că am mai câștigat decât a pierdut în primul rând, o mulțime de prieteni noi din diferite părți ale țării a existat o - .. Moscova, Sankt-Petersburg, Kazan, Stavropol, regiunea Saratov, etc. În al doilea rând, cele. abilități pe care le-am primit în timpul serviciului va fi, fără îndoială, util pentru mine în viitor viață independentă câteva cuvinte despre lucrarea în sine: ca și în cazul lucrătorilor convenționale cu mine a fost elaborat contract de muncă, adică, 8 ore zi de lucru, sâmbătă și duminică - .. Oricine poate ajunge pe serviciul de alternativă. - cel mai important, dorința și principiile pentru care nu doriți să servească în armată "







2: Nu este deloc dificil să obții un transfer la ACS

Refuzul poate fi numai prin încălcarea cerințelor formale: încălcarea termenului limită, sau sărind peste reuniunea comisiei. În plus, eșecul poate fi cazul în cazul în care comisia are fapte, contrar argumentelor recrutul (în cazul în care o persoană care pretinde că un pacifist, iar Comisia aduce un certificat de la poliție, cu dovada că el a fost implicat într-o luptă, etc.). Este aproape imposibil să refuzați un recrut pentru care nu există încălcări. Inainte de servire AGS trebuie să verifice cu atenție starea de sănătate - oamenii inapt pentru serviciul militar, și, de asemenea nu reușesc să alternativnoy.Na într-adevăr nevoie de doar trei documente: o cerere (formă liberă), caracteristica ultimul loc de studiu sau de muncă (în orice format) și autobiografie scurtă. Un tânăr depune o cerere la biroul de înscriere militară cu șase luni înainte de proiect. Ofițerii comisariatului militar în orice caz (chiar dacă această perioadă este încălcată) trebuie să-și accepte documentele. Cu o declarație, recrutul vine pentru convingerile sale. Disponibilitatea convingerilor proprii pentru a dovedi că nu este necesar, este necesar doar să articuleze de ce aceste credințe sunt contrare serviciului militar. Pot exista, de asemenea, martori - oameni care vor fi în măsură să confirme că tânărul trăiește într-adevăr de principiile în conformitate cu convingerile lor.







3: Trebuie să fii pregătit pentru provocări de către comisariatul militar

Arseny Levinson: Există obstacole în birourile militare de înscriere și înscriere, un tânăr trebuie să poată aplica. Uneori încep să intimideze, să amenințe, să facă tot posibilul pentru a împiedica trecerea documentelor. Când trimiteți documente către ACS, fiți persistenți și nu vă fie teamă de refuzuri. Chiar dacă există probleme în biroul de înscriere și înscriere militară sau în proiectul de comisie, aveți dreptul de a contesta această decizie. Este necesar să se studieze în prealabil legea și textele documentelor. dacă apar probleme, contactați organizațiile publice și organizațiile pentru drepturile omului.

4: Majoritatea ASH-urilor rămân în regiune

Dispoziția privind "extrateritorialitatea" trecerii ACS există. Dar, în același timp, legea prevede că dacă o persoană tânără este trimisă într-o altă regiune, atunci trebuie să i se ofere o pensiune cu toate facilitățile. În prezent, nu există astfel de cămine în organizații. Prin urmare, 80% dintre băieți rămân în serviciul comunității, toți rămân acasă. Și în cealaltă regiune sunt trimiși numai dacă nu există organizații gata să primească AGSnikov în orașul natal al conscriptului.

5: Cererea pentru ACS poate fi orice condamnare

Makar Butkov: Propagarea negativă a serviciilor alternative de către birourile militare de înrolare continuă. Ei intimidează băieții în orice mod posibil, fac tot ce-i stă în putință pentru a face AGS un fenomen marginal. De fapt, nu este așa - puteți aplica pentru ACS din orice motiv, nu numai religios. Au existat copii care au prezentat la ACS nu numai pacifistul sau anti-militaristul, ci și convingerile politice. Aceasta este o gamă foarte largă și funcționează.

„Am de gând doar să se aplice pentru ACS. În opinia mea, principalul avantaj al serviciului de alternativă în absența necesității de a servi în armată. Esența și organizarea serviciului militar sunt în conflict cu convingerile mele personale. Constituția ne garantează libertatea de conștiință și pe care trebuie să le folosim. Eu cred bine AGS mod de a-și îndeplini datoria în țara sa și să nu fie integrate în ierarhia armatei. principiul executării indiscutabilă ordinelor, când a divorțat de nevoia reală, spre deosebire de relațiile umane normale și duce la numeroase probleme. Munca pe ACS nu se alege, dar declarația poate face recomandări, dar, de asemenea, ia în considerare educația. Personal, aș dori să lucreze în domeniul ecologiei. "

6: ACS acoperă o gamă largă de profesii și specialități

7: La AGS, angajatul este asigurat împotriva hărțuirii și violenței

Andrei Shishkin: La AGS, angajatul este pe deplin asigurat împotriva violenței sau a umilinței. Aici nu există nici o lovitură, ca în armată. Dacă ordinul autorităților contravine preceptelor voastre morale, nu puteți să le respectați. Spre deosebire de militarii care sunt obligați să urmeze orice ordin, nu este nevoie să se împotrivească conștiinței lor.

„Am aplicat la ACS, dar pentru a merge și nu, așa cum școala absolvent a intrat și a primit o întârziere de 3 ani. Fratele meu a suferit de intimidare. Apoi mi-am dat seama că în armată pentru a merge eu nu fac. Sfatul meu pentru acei tipi, care nu vrea să servească, să plătească mită, sau să inventeze ei înșiși boala. - să-l scrie declarația ACS și apăra drepturile lor este cea mai bună școală de viață, mai degrabă decât în ​​cazărmi suferă de intimidare“.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: