3 modalități de a păstra cei mai buni angajați

Arătând indiferență sau zel excesiv, puteți sparge cele mai bune fotografii. Iată câteva modalități simple de a vă interesa și de a face angajații fericiți.







Din fericire, aceste sfaturi simple vă pot ajuta să vă păstrați talentele. Iată cum să faceți acest lucru.

1. Păstrați distanța

Micromanagementul este cel mai prost inamic al muncii productive, dar mulți manageri nu pot permite echipelor lor să lucreze independent. (Dacă sunteți părtinitoare față de micromanagement, faceți un test și aflați-o!) Oferind angajaților libertatea de acțiune, asigurați-vă interesul celui mai bun personal.

Când am lucrat cu prima mea echipă mare, această abordare a funcționat perfect. Cel mai bun angajat al echipei a fost un lider născut, el a învățat rapid și a reușit să găsească un limbaj comun cu colegii. Și-a făcut bine treaba, era ușor de lucrat, așa că am vrut să-i petrec cât mai mult timp cu el. Într-o zi după întâlnire, l-am văzut stând lângă fereastra sălii de conferințe și uitându-mă prost la distanță. Apoi m-am gândit că i-am pus prea multă presiune asupra lui.

Am înțeles indiciul și mi-am slăbit imediat prinderea. Am spus că voi lucra la alte proiecte, încredințându-i controlul asupra proceselor cu care ar putea face față. În același timp, am sugerat să mă contactez pentru ajutor dacă este necesar. Am convenit să ne întâlnim de două ori pe lună pentru verificare.

Rezultatul a depășit toate așteptările mele. Am crezut că un angajat talentat nu ar putea să lucreze mai bine decât înainte, dar în condiții schimbate sa mutat la un nou nivel. Împreună ne-am confruntat cu problemele care au apărut, dar a fost întreaga responsabilitate pentru rezultat.

Oferind angajatului libertatea de acțiune și posibilitatea de a lua decizii manageriale, am primit mult mai multe câștiguri decât mi-aș fi ghicit.

2. Fii interesat de acest proces

Fiecare lider ar trebui să-și limiteze dorința de a-și controla pe deplin angajații, dar el nu ar trebui să fie complet indiferent față de ceea ce fac.

Am învățat asta din propria mea experiență. Când am ocupat prima poziție de conducere, am fost uimită de cantitatea de responsabilități și responsabilități care au căzut asupra mea. Îmi lipsea foarte mult experiența și cunoștințele. Când am angajat un angajat care mai târziu a devenit animalul meu de companie, am fost încântat. Apoi a fost absolvent de facultate, dar el a avut înclinații bune, și i-am spus despre asta. Am asigurat angajatului că ușa mea este întotdeauna deschisă pentru el, dar el și-a verificat munca extrem de rar.







A fost o mare greșeală. Până când am descoperit existența problemei, era deja prea târziu. El a găsit deja un alt loc și a venit să mă informeze despre asta. Am întrebat ce l-a făcut să-și părăsească treaba. El a răspuns că a simțit o lipsă de conducere, sa considerat că a rămas singur și absolut inutil. Era neașteptat.

Am învățat o lecție din această eroare și de atunci am întotdeauna program de întâlniri cu subordonații mei. Toți angajații mei îmi apreciază participarea, fie că este vorba de o cină comună, fie de o întâlnire mai formală în sala de conferințe. Ei știu că mă interesează munca lor, dar nu exercită presiuni excesive. În plus, sunt întotdeauna gata să-i ofer ajutorul sau să-i dau sfaturi, dacă este necesar.

Angajații doresc să știe că aveți încredere în ei, că sunteți conștienți de ceea ce fac în fiecare zi. Verificările regulate îi vor face să înțeleagă că apreciați contribuția lor la cauza comună și că aveți grijă de succesul lor.

3. Cereți ajutor

Unii oameni consideră cererile de ajutor ca o slăbiciune, dar sper că devin din ce în ce mai puțini. După ce am lucrat timp de mai mulți ani ca supraveghetor, m-am gândit că am stăpânit această artă. Când au avut loc schimbări serioase în compania noastră, am simțit că responsabilitatea care mi-a fost încredințată a crescut și nu a fost nimeni care să mă ajute.

La vremea respectivă, în stat erau doi angajați talentați care erau gata să-și extindă puterile și au cerut în mod constant sarcini suplimentare. Ca bureți, au absorbit noi cunoștințe și au căutat să învețe tot ce au putut. Nu i-am refuzat să le ajut, dar nu m-am gândit că mă pot ajuta.

În condițiile schimbate am văzut oportunități deosebite. Subordonații mei ar avea mai multă responsabilitate și aș putea să-mi ușurez puțin programul de lucru. Am contactat angajați talentați, le-am explicat că am fost blocat în proiecte și am cerut să rezolv câteva întrebări pentru mine împreună. Ei au fost flatat de cererea mea și s-au descurcat mai bine decât mi-aș fi manipulat în condiții de resurse și timp limitate.

Arătând angajaților dvs. că le prețuiți cunoștințele și potențialul, veți face un gest larg. Nu vă fie frică să cereți ajutor (aici puteți citi despre cum să faceți acest lucru corect) și veți realiza că ați devenit mai aproape de ei.

Astăzi este dificil să găsești o persoană care ar fi lucrat în aceeași companie pentru mai mult de 30 (sau chiar 3) ani, dar acest lucru nu înseamnă că managerii moderni nu reușesc să-și păstreze angajații. Acordarea de subalternii săi libertatea de acțiune și sprijinirea ei, le permite să lucreze ca productiv posibil și va contribui la cooperarea pe termen lung.

Jennifer Winter, The Muse







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: