16 Obiceiul celor săraci, bani

16 Obiceiul celor săraci, bani
Ce face oamenii săraci? Ce îi împiedică să iasă din sărăcie sau sărăcie?

Buna ziua tuturor! Acest MoneyPapa este un expert în finanțele familiei.

1. Faceți achiziții impulsive

Potrivit statisticilor, oamenii cheltuiesc zeci și sute de mii de ruble pe an pentru achiziții sau achiziții inutile, pe care le regret după câteva zile.







Faceți o listă de cumpărături (cu prețuri) și urmați cu strictețe în magazin.

2. "Păstrați toate ouăle într-un coș"

Dacă nu știți ce să faceți, schimbați 40-50% din economiile dvs. într-o monedă dificilă (de exemplu, un dolar), reducând astfel riscul valutar oriunde mergeți.

3. Nu vreau să studiez

Cele mai bune investiții pe această planetă sunt investițiile în tine. Amintiți-vă că o persoană nu poate sta în picioare, poate să avanseze sau să se mute înapoi. În continuare, o persoană se degradează, atât material cât și personal, în timp ce pierde zeci și sute de mii de ruble pe an.

Modernizarea și schimbarea salariului cu 5.000 de ruble, oferă 60.000 de ruble doar pentru un an. Suma este suficientă pentru a merge în vacanță sau pentru a cumpăra un calculator bun pentru un copil.

4. Lipsa de economii pentru situațiile de bătrânețe și de urgență

Cele două greșeli clasice care conduc la sărăcie sunt de a gândi că lucrurile rele nu se vor întâmpla cu mine și că bătrânețea este prea departe. Dacă o persoană crede că nici o situație nu se va întâmpla cu el la fiecare 10-15 ani - el este un străin! 🙂

5. Împrumuturi și carduri de credit

Creditele sunt paraziți care ne devorează viitorul și viitorul copiilor noștri. Acestea sunt unul dintre principalele motive pentru certuri și divorțuri în familie. Pentru dorința de a avea ceva pe care nu l-ați câștigat, va trebui să plătiți oribila scumpă. În plus, cheltuim cu până la 30% mai mulți bani când plătim cu carduri de credit. decât atunci când plătim în numerar.

Cumpărați un apartament cu un împrumut de 5.000.000 de ruble timp de 10 ani, la o rată de 14% pe an, veți plăti 9,3 milioane de ruble pe acest împrumut!

6. Să nu se angajeze în sport și sănătatea lor

Chiar și mașinile de fier fără trafic sunt distruse. Ce să spun despre oameni. Costurile medicale obișnuite sunt din ce în ce mai costisitoare. Odată cu vârsta, bolile se vor suprapune unul pe celălalt, iar costurile medicale pot să vă ruineze complet familia și copiii.







7. TV vs cărți

78% dintre persoanele sărace urmăresc spectacolele de realitate și emisiunile TV mai mult de o oră pe zi, spre deosebire de 6% dintre cei bogați. În același timp, 88% dintre cei bogați citiți de la 30 de minute sau mai mult pe zi de literatură educațională. (Statistici americane, adevărate).

8. Plângerea vieții

Cei săraci se plâng de viață, de stat, de autorități, de angajator, de nedreptate, de alte lucruri pe care nu le pot schimba, în loc să "lucreze" cu lucrurile pe care le pot schimba - educația, sănătatea, , atitudine față de viață, bani, etc.

9. Regretă și răsfăț

"Eu lucrez atât de mult și merit," "Banii sunt necesari pentru ao cheltui", "la urma urmei, nu îmi pot permite să cumpăr acest lucru?", Iar alte atitudini ale cerșetorilor îi determină pe săraci să cheltuiască mai mulți bani decât au nevoie sau ce își pot permite.

10. Comunicați cu cei învinși

Obțineți sfatul unei persoane care a obținut ceva în viață nu este întotdeauna ușor. Pierzătorii, dimpotrivă, dă voie sfatul. Este important să vă protejați de oamenii care nu cred în tine și care nu au obținut nimic în viață, sfatul lor are valoare negativă.

11. Protejați-vă copiii de problemele de muncă și de auto-ajutorare

Ca rezultat, nu "vulturul" crește din copii, ci "curcanii", care nu pot să aibă grijă de ei înșiși. Prin urmare, părinții, până la vârsta foarte înaintată, trebuie să aibă grijă de acești copii.

12. "După cum au venit banii, au plecat"

Cei săraci cred că dacă banii au venit ușor sau neașteptat, atunci este necesar să-l cheltuiți repede.

13. Nu ai goluri în viață

Biata spune: „Trăim o zi“, „Live astăzi, ca și în cazul în care mâine va fi“, „Eu nu știu ce mi se va întâmpla mâine și vă întreb despre următoarea lună / an, etc“, și așa mai departe. Cei săraci sau Ei nu au obiective la toate, sau obiectivele sau imposibil de atins non-specifice, cum ar fi „vreau să se îmbogățească“, „vreau să fac atât de mult“, și așa mai departe. ca urmare, cei săraci opta întotdeauna pentru un mic câștig pe termen scurt, a pierdut cea mai mare parte pe termen lung.

14. Nu aveți plan financiar

"Dacă nu știți unde mergeți, orice drum vă va duce acolo". A trăi fără un plan financiar este ca și cum ai mers pe o barcă la mare deschisă, fără să știi direcția, fără a avea o busolă, dispoziții și cunoștințe, ce să faci în situații dificile.

Faceți un plan pentru 1-3-5-10 ani înainte. Și, începeți la sfârșit, rupând obiectivele mari în pași cât mai mici, întorcându-vă până în prezent.

15. Sărăcia nu are un buget și nu știe unde se duc banii.

"Cât de mult nu câștigi, dar banii merg, ca apa prin degete!"

"Nu poți controla ceea ce nu poți măsura" - "Este imposibil să controlezi ceea ce nu poate fi măsurat".

Descărcați fișierul excel "Bugetul anual al familiei" din MoneyPapa aici.

16. Nu învățați cunoștințele financiare

Gestionarea banilor nu este o știință ușoară, care necesită cunoștințe și practici constante, pe tot parcursul vieții. Aceasta nu este știința despre cum să se îmbogățească. Acesta include o multitudine de abilități și cunoștințe - disciplină, contabilitate, stabilirea obiectivelor, organizare, părinți, relații de familie, gestionarea creditelor și a economiilor etc.

concluzie

Apropo, eu numesc oamenii săraci și săraci nu cei care câștigă puțin, dar cei care nu au rămas nimic, indiferent cât de mult câștigă! Dacă o persoană primește 10.000 $ (700.000 de ruble) pe lună și cheltuiește totul până la ultimul cenți și are o ipotecă de 200.000 $, este cerșetor. El este cu adevărat mai sărac decât o persoană care câștigă 1.000 de dolari pe lună, dar nu are datorii și are economii.

Cu tine ai fost MoneyPapa - un expert în finanțele familiei.

Alăturați-vă mii de familii cu succes financiar aici

S-ar putea să te intereseze:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: