15 Idei pentru un blog despre călătorii

15 Idei pentru un blog despre călătorii
Creativul stupor sa strecurat neobservat? Deseori am o lipsă de idei atunci când se referă la adăugarea de noi articole pe site. Este mult mai ușor să mă angajez în scrierea obiectivă, să descriu fapte, date și cifre și să nu conduc note subiective despre idei, opinii și sentimentele mele.







Doar pentru că știți orașul ca cinci degete nu înseamnă că se cunosc atât de multe despre el și pe alții. În calitate de călători, avem tendința să uităm că locul de unde ne străduim în mod constant să scăpăm poate fi pe lista "must-see" pentru altcineva. Când plec într-o excursie, prefer să petrec timpul cu localnicii, care pot arăta mai bine orașul mai bine decât ei? Această regulă funcționează și în direcția opusă: cine mai bine decât puteți spune unui turist despre locul său natal?

După ce ați vizitat un loc, probabil că aveți câteva cuvinte despre el. Mâncăruri locale care merită încercate, atracții care trebuie văzute - toate merită atenție. De ce nu scrie un scurt ghid, menționând pașii pe care i-ați făcut, împreună cu sfaturile pe care le merită - nu merită să le faci cititorilor dvs. Ca liste, aceste instrucțiuni sunt ușor de recunoscut de motoarele de căutare și vor fi o modalitate bună de a atrage un public larg.

Îmi amintesc cum în urmă cu câțiva ani disputa cu privire la diferența dintre cuvintele "turist" și "călător" a izbucnit în forță. Cu toate acestea, cred că fiecare călător poate fi considerat un turist, și, bineînțeles, în orice turist există ceva de la călător. Prin urmare, în calitate de turist și călător într-o singură persoană, cred că referințele la fapte, personalități și evenimente istorice sunt cu adevărat valoroase. Majoritatea materialelor scrise se referă la cele mai populare locuri și activități - lucruri moderne, lăsând în același timp povestea din spatele lor. Comparația istoriei cu locul pe care vor vizita-o va ajuta călătorii să o aprecieze. În plus, cunoașterea de perechi de trivia de evenimente istorice importante față de voi localnici, așa cum se întâmplă întotdeauna cu limba, atunci când încearcă să explice câteva cuvinte stângace, ci în propria lor limbă.

Să spunem că tocmai v-ați întors din Germania. Deși ați putea crede că toată lumea știe lucruri atât de simple precum faptul că Berlinul este capitala Germaniei, nu este rău să se refere la el ca la un răspuns într-un articol nou. Nu veți crede câte cereri cu cele mai simple întrebări obțineți de la Google, iar acest lucru este destul de logic. Nu toți locuitorii provin din punct de vedere geografic, iar locuitorii din diferite părți ale lumii cunosc diferite părți ale hărții. Nu vă așteptați ca toată lumea să știe ceva, doar pentru că sunteți familiarizați cu aceasta. Adăugați mai multă semnificație la articol prin includerea unui pic de istorie, fapte cheie și alte informații. Adesea, răspunsurile la mai multe întrebări decât cineva va cere nu pot fi decât utile.







Ca un călător și scriitor, am descrie de multe ori materiale sau corporale experiențele, cum ar fi apariția sinagogii vechi sau enchilada, gătită pe un grătar improvizat improvizat dintr-un camion furat de la supermarket. Cu toate acestea, uneori este util să scrieți despre sentimentele și sentimentele voastre și despre ceea ce a venit în mintea voastră. Poți să dedici observarea de sine la observarea de sine a unui post întreg la fiecare câteva luni. Acest lucru va oferi cititorilor o idee mai profundă despre ceea ce te face să călătorești și, poate, îi va face să se simtă mai aproape de tine la unele nivele.

Recent, industria turismului se poate lăuda întotdeauna de evoluții, evenimente și incidente interesante, însă majoritatea nu intră niciodată în știri și titluri. Scrie o dată pe săptămână sau o dată pe lună pe cele mai recente știri din lume de călătorie - o modalitate foarte bună de a păstra oamenii la zi, și-l va ajuta să evidențiați site sau pe blog, printre multe altele. Nu-ți fie frică să scrie despre chiar triviale, în opinia dumneavoastră, evenimentele - unii vor aprecia faptul că ați menționat noua pensiune low-cost, care sa deschis în Quito, sau că greva piloților a avut loc la Paris.

Culturile din întreaga lume și diferențele dintre ele mă impresionează, și îmi place să învețe fapte mici chiar despre fiecare dintre ele, pentru că ajută-mă să simt o legătură mai puternică cu oamenii pe care îi întâlnesc, sau pur și simplu au întâlnit. Să spunem că atunci când călătoriți, întâlniți un nativ și vă spune legenda locală în spatele unui pahar de bere. Astfel de povești fac blogul dvs. mai convingător pentru cititori, cu siguranță vor aprecia un plus interesant în ghidurile lor.

Deși nu sunt gourmet ca atare, îmi place foarte mult mâncarea locală în diferitele locuri în care călătoresc. Când scrieți despre călătorie, menționați locurile și direcțiile preferate, experiența, povestea vieții de noapte și a oamenilor, de ce nu puneți rețeta acelui minunat fel de mâncare pe care l-ați încercat recent? Acest lucru va aduce site-ul dvs. la un nou nivel și vă va ajuta să ieșiți în evidență printre alte bloguri similare.

În SUA, pot găsi cu ușurință rețete din diferite colțuri ale globului, online sau altfel, dar acestea nu vor fi niciodată cu adevărat autentice. Pe site-uri ca AllRecipes.com mulți oameni adăuga propriile lor variante de diferite feluri de mâncare, dar nu ar fi grozav pentru a obține o rețetă autentică feluri de mâncare indoneziană sătura Ayam din bătrânica ai întâlnit în Badung, în loc de mii de versiuni de la utilizatori necunoscuți on-line? Pentru a explica cititorilor dvs. că rețeta pe care ați primit-o este cu adevărat autentică și spuneți-i că fundalul primirii sale este o modalitate excelentă de a obține aprobarea cititorilor și feedback-ul pozitiv.

Ca rețete, este posibil să fi memorat mai multe fraze conversaționale atunci când ați fost în străinătate și s-au dovedit a fi foarte utile, dar ele nu pot fi găsite întotdeauna în cărțile de expresii. Împărțiți-le cu cititorii dvs., descrieți contextul și pronunția corectă și, mai devreme sau mai târziu, cineva vă va mulțumi pentru asta.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: