13 Obiceiurile celor condamnați la sărăcie - țara mamei

12 ani de practică psihologică mi-au permis să identific un număr de obiceiuri inerente oamenilor săraci. Este interesant să observați cum săracii respectă aceste obiceiuri din nou și din nou. Dar, cel mai interesant se întâmplă atunci când oamenii talentați repetă obiceiurile celor săraci și se transformă astfel. Îți împărtășesc observațiile mele. Verifică-te.







Obiceiul 1: săracii caută mereu vinovații

Sărmanul nu-și asumă niciodată responsabilitatea pentru sine. El ar fi mai de vină pe colegii săi, pe șeful sau pe sistemul pentru eșecuri, decât recunoaște că este înfrânt. Poor crede astfel: "Dacă nu ar fi, atunci aș fi avut succes de multă vreme", "Toată lumea este în calea mea, nu pot face nimic".

Obiceiul 2: Trageți timpul

De la copilărie, am impus vechea "înțelepciune" a oamenilor: "Șapte ori măsoară - o tăietură". Timpul trece și voi toți gândiți, măsurați și, în cele din urmă, există cineva mai entuziasmat, care taie piesa "ta" și se îndepărtează. Câștigătorul este cel care nu se teme să facă primul pas și să-și asume riscuri, unul care își folosește ideile și nu îi îngropa în colțurile memoriei sale.

Un om cu gândul săracului mereu ia timp și, din nou, își atribuie ineficiența în contul altcuiva.

Obișnuința 3: Acționați sigur

Săracii nu-și asumă riscuri. Ei preferă un venit stabil, deși nu mare. Ca rezultat, ele trăiesc de la salariu la salariu, dar sub o aripă imaginară de stabilitate.

Obiceiul 4: Învață gratuit

Un reprezentant tipic al săracilor este abonat la un număr mare de cursuri și seminarii gratuite, dintre care majoritatea nu le va asculta niciodată. Ca urmare, o persoană trăiește în iluzia învățării, dar, de fapt, nu există o dezvoltare. Brânza gratuită este cunoscută în cazul în care ... Pentru a deveni un antreprenor de succes trebuie să trăiți comunicarea cu mentorul dvs., aveți nevoie de un curs clar de acțiune în direcția atingerii scopului. Prețul antrenamentului nu este doar un indicator al succesului viitor, ci și prețul motivării.

Obiceiul 5: Nu plătiți alții pentru munca lor

O persoană cu mintea unui om sărac îi place să trăiască în detrimentul altora. Muzică, antrenament, filme sau software - pompează torrentele. Filozofia sa este căutarea unei oportunități de a obține servicii sau bunuri cu plată - gratuit. Și viața lui este simplificată de servicii (torrente, prăbușiri, site-uri piratate) create de aceiași săraci pentru cei săraci. Descărcați produsul plătit gratuit = furați. Furtul de proprietate intelectuală străină și înșelăciune doom persoana să trăiască pentru totdeauna în sărăcie.

Obișnuința 6: mila ta

Deseori, oamenii văd rădăcina problemelor lor în mediul lor - fie defecte dezavantajate geografic, figura, născut educație slabă, inadecvate, nu locuiește în țară, etc. În arsenalul de om sărac are zeci de ocazii eu regret, iar capitalul pe mila. nu vei câștiga.







Habit 7: plâns și plâns

Nu este un secret faptul că lipsa banilor - cauza emoțiilor negative. Spre deosebire de omul sărac, omul cu gândirea omului bogat vede eșecul ca un pas spre scopul său, el nu a fost folosit pentru a se văita și se plâng de destin. Uneori, vrei să vorbești cu tine milă, dar este mai ușor de la aceasta nu devine, iar suma de bani în portofel nu sa schimbat - ambele nu a fost, și nu.

Obiceiul 8: gândiți-vă ce vor spune ceilalți

O persoană de succes își apreciază individualitatea și nu depinde de opiniile altora. Slăbiciunea, de regulă, dimpotrivă - partea de leu a timpului și energiei sale, el își petrece în a-și păstra reputația în ochii altor oameni. În același timp, el se concentrează pe oameni care sunt mai norocoși și mai puternici. Comparația nu este în favoarea sa, ceea ce îi dă un alt motiv major pentru plânsul și plânsul.

Obiceiul 9: risipirea banilor

Sărmanul nu are o strategie financiară. Scopul lui este de a câștiga și de a cheltui. Bogații, la rândul lor, câștigați bani investesc în crearea de capital. O greșeală obișnuită de a gândi în această situație: "Ce pot investi dacă nu sunt bani?". Nu există bani, pentru că o persoană nu se gândește la viitor. Bogații nu devin cei care câștigă mult, ci cei care au învățat să-și gestioneze venitul în mod competent.

Obișnuința 10: Găsirea câștigurilor pe termen scurt

Săracii nu vor să învețe lucruri noi, nu lucrează pentru viitor, dar vor să câștige bani chiar acum. Acesta este un exemplu viu al comportamentului consumatorului. O persoană vrea totul dintr-o dată, pentru un efort minim. Este ca un țăran care mănâncă cartofi de sămânță în timpul iernii, fără să se gândească la ce să semene în primăvară.

Obiceiul 11: Faceți ceea ce nu vă place

Omul sărac are întotdeauna 10 vinovăți, 100 scuze și 1000 de motive pentru care ar trebui să meargă la munca neimaginată. El trăiește doar gândindu-se vineri, blesteme autorități, dar totuși în fiecare lună, fără un murmur, intră în birou. Pentru a se angaja în afacerea sa, el, de regulă, nu are curaj. Deci, fără a schimba nimic, o persoană își trăiește propria viață. An după an.

Obiceiul 12: pierderea timpului pierdut

Un om cu gândul săracului se întreabă cum să-și ucidă timpul. Această atitudine extrem de negativă ar trebui transformată în întrebarea corectă: cum pot folosi timpul cu beneficii maxime? În cele din urmă, toată lumea primește ceea ce dorește - săracii "ucid" timpul și viața lor, iar bogații își folosesc timpul și cresc mai bogați.

Obișnuința 13: Să trăiești cu viața altcuiva

Oamenii săraci au o greșeală serioasă de a gândi - de a proiecta viața altor oameni pe cont propriu. Numeroase seriale, cărți de artă și povestiri de stele îi încurajează doar pe acestea. Bucurându-se de aventurile altor oameni, săracii trăiesc în iluzii și umbra succesului idolilor lor. Nu risca trecerea peste îndoielile și temerile. Fii frică să începi mici și să construiești cărămizi singur.

Poate că, în aceste descrieri te-ai văzut, dar asta nu este un motiv de frustrare. Utilizați acest text ca indiciu pentru ceea ce trebuie schimbat în voi înșivă. Utilizați descrierea obiceiurilor ca motivație pentru acțiune. Mult noroc.

Toate bune!
Evgeny Deineko

Astăzi, în dimineața a trebuit să ia fiul ei la lecții. Held-to-door, a dat CO, mă întorc să mă întorc. Și apoi bunica coleg din spatele meu a spus: „Knit-tricot, dar chiar la copiii copiilor abandonați trebuie să fie tratate!“ Acesta este motivul pentru care este așa, pentru că eu fac brodată în detrimentul propriei lor timp liber, somn, în general, mai degrabă decât în ​​timp cu copiii.

A decis să scrie, ca și în cazul meu, cel mai mare buget al familiei. Știi, eu însumi nu am învățat șapte pași pe frunte și, prin încercări și erori, am învățat cum să fac contabilitatea gospodăriei. Pentru mine, am găsit "mijlocul de aur" și am calculat "regula de aur".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: