10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Continuăm să ne cunoaștem pisicile mari. Ultima dată a fost vorba despre leii, iar astăzi se vor întâmpla despre rudele lor din genul panter - leoparzi. Apropo, cuvântul "leopard" provine din combinația cuvintelor grecești leon (leu) și pardus (panter).







10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Deci, care sunt acești oameni frumos remarcabili?

Dintre toți reprezentanții genului panter, leopardul este cel mai mic. Bărbații cântăresc de la 60-80 kg, iar femelele de la 40 la 60. Pentru comparație, greutatea leului poate ajunge la 250 kg.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

În ciuda dimensiunilor sale relativ mici, leopardul este capabil să vâneze animale de trei ori mai mari decât greutatea sa.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Leoparzii au o structură specială a gleznei care îi ajută să urce rapid copacii. Coboară din copac întotdeauna cu capul în jos.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Leopardul este singura pisică care își trage prada într-un copac.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Petele de pe pielea fiecărui individ sunt unice. Ele pot distinge cu ușurință un leopard de altul.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Ca leii, leopardii stiu sa faca o mormaire, dar mult mai linistiti decat un leu. De asemenea, leopardi, cum ar fi pisicile domestice.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Audierea leoparzilor este de aproximativ cinci ori mai bună decât cea umană.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

În ciuda faptului că leopardul este cel mai mic membru al familiei panterei, are cea mai puternică mușcătură dintre toate pisicile sălbatice.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!






De asemenea, leoparzii au o vedere minunată, permițându-le să vadă pradă de doi kilometri.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Leopardul fumător (Neofelis nebulosa) - în ciuda numelui, se referă la un gen complet diferit.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Leopard - cel mai comun reprezentant al familiei de pisici după o pisică domestică, cu toate acestea, mai multe subspecii sale sunt amenințate cu dispariția completă, iar unele sunt expuse riscului:

- Leopardul din Arabia de Sud (P. pardus nimr) - pe punctul de a dispărea
- Leopardul din Orientul Îndepărtat (P. pardus orientalis) - pe punctul de a dispărea
- Leopardul asiatic (P. pardussaxicolor) este o amenințare
- Leopardul Ceylon (P. pardus kotiya) este o amenințare
- leopardul Javanese (P. pardus melas) - pe punctul de a dispărea

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Leopardul este un animal invizibil. Uneori, pentru a găsi un leopard în savană, este nevoie de câteva zile, chiar dacă cunoașteți bine teritoriul în care trăiește acest individ sau acel individ. Mereu mi sa întâmplat să fiu la doi pași de leopard, dar nu am observat-o în iarbă sau pe copac. Dacă un leopard nu dorește să fie descoperit, probabil că nu va fi găsit. Foarte atenți sunt femelele leopard când au pisoi.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

De la colegi au aflat că în vecinătatea râului Talek a văzut o mare femeie leopardă Bagati cu doi pisoi foarte mici. Desigur, a trebuit să o găsesc. Aveam foarte puțin timp. Prognoza promite ploaie, iar cunoscut faptul că, după râu Talek ploaie nivelul apei în ea crește puternic și pentru un timp devine un râu de munte mic. În mod literal, acum o săptămână a spălat un jeep uriaș, și cu o săptămână mai devreme, un om a fost ucis în pârâu. În căutarea leopardului, trebuia să traversăm râul prin bord și înapoi era necesar să ne întoarcem înainte ca ploaia să înceapă.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

Până la prânz am ajuns în locul presupus unde Bagati își putea ascunde pisoii. De obicei, leoparzii aleg pentru astfel de scopuri o stâncă sau un arbust dens. Există multe astfel de locuri în vecinătatea râului. Câteva ore de căutări nu au dus la succes. Era o căldură sălbatică, eram obosiți, iar la orizont norii gri se adunau deja. A trebuit să mergem la bază, dar pe drum am întâlnit un monitor mare, de care am făcut fotografii

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!

In jurul a fost tăcere completă, se pare că clicurile camerei ar putea fi auzit o sută de metri, dar chiar și în ciuda acestui fapt tăcere, nu am auzit din spatele nostru a venit Bhagat. Imaginați-vă că o pisică cântărind 70 kilograme și chiar dimensiuni impresionante ne-a apropiat absolut fără zgomot la o distanță de două sau trei metri. Dacă o persoană făcea parte din dieta leopardă, nu am fi observat cum au devenit o cină pentru pisoi.

Din păcate, a trebuit să plecăm, așa că era imposibil să-l urmăm pe Bagati să găsească pisoii. Mai mult, ar putea fi destul de departe de adăpost. Am lucrat cu leoparzi de câțiva ani, dar tot nu pot să fiu surprins de capacitatea lor de a fi invizibili. Awesome animal.

10 Interesante despre leoparzi, proaspăt - cele mai bune din Runet pentru o zi!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: