10 fraze care nu pot fi rostite

Alegerea corectă a cuvintelor este importantă nu numai în comunicarea cu oamenii, ci și la locul de muncă, este important pentru un lider ca toate cuvintele să-i încurajeze pe angajați să lucreze în folosul companiei, dar există 10 fraze care nu pot fi rostite cu voce tare. Declarațiile tabu-urilor pot strica relațiile cu oamenii, precum și pot strica cariera ta, iar creșterea carierei tale va scădea.






10 fraze care nu pot fi rostite cu voce tare la munca

În întreaga lume, există o mulțime de nedreptăți. Colegii și-au majorat salariile, dar, după părerea dvs., nu merita. A dat un bonus, dar nu tu? Nu este corect, pentru că zelul tău era mult mai mult. La locul de muncă, încercați să nu spuneți aceste fraze. Dacă aveți dovezi și fapte de nedreptate flagrantă, le unificați și le acordați în mod rezonabil acelor persoane care în compania dvs. sunt autorizate să găsească soluții la astfel de întrebări.

Nu tăiați din umăr dacă conducerea v-a instruit să faceți o muncă care nu este obligația dvs. profesională. Nu puteți spune la lucru fraza: "Noi nu suntem de acord" sau "Pentru asta nu mă plătesc", așa că nu voi îndeplini această sarcină. În această situație, este mai bine să spunem că în momentul în care sunteți angajat în alte proiecte și pentru a vă face un nou loc de muncă, trebuie să amânați oricare dintre ele, să întrebați conducerea. Astfel, vă amintiți de responsabilitățile dvs. directe și arătați că sunteți gata să lucrați.

Urăsc colegul meu, compania, munca ...

Fiecare estimare bruta este un pas securizat pentru concediere. Nu puteți spune afirmații dure la locul de muncă, dați evaluări dure. În primul rând, acest lucru va duce la faptul că veți fi tratați negativ.







Sunteți sigur că problema nu poate fi rezolvată? Tot ce este posibil, toate metodele pe care le-ați încercat, dar încă te-a făcut să stați liniștit? Astfel de fraze, de regulă, se grăbesc în perioada eșecului total al declinului forțelor. Nu puneți accentul pe faptul că sarcina nu poate fi îndeplinită, ci pe ce metode va ajuta să luați decizia corectă. Nu stați cu mâinile pliate, încercați din nou, din situația actuală, căutați soluții noi.

Nu începeți comunicarea cu colegii, să nu mai vorbim de conducere, cu cuvintele "Poate" sau "Poate". Aceste fraze reduc în mod automat greutatea, corectitudinea și importanța oricăror fapte.

Sunt ocupat, nu am timp

Aceste fraze, de regulă, sunt exprimate cu indignare și cu iritare. Sunteți obligat să îndepliniți alte sarcini și, între timp, aveți o activitate mai importantă, mai urgentă și mai urgentă? Nu faceți mișcări ascuțite, nu vă bucurați de interlocutor. Încercați să explicați politicos și de înțeles că atunci când vă terminați lucrarea, acceptați cu bucurie îndeplinirea cererii sale.

În orice colectiv există situații în care colegii se întreabă reciproc pentru a ajuta la chestiuni mici și neimportante. Dar de multe ori se întâmplă ca situația să fie mai complicată decât s-ar părea la prima vedere. Cei mai mulți dintre noi, în această situație, răspund "nu pentru asta" cuvintelor de recunoștință. Această expresie respinge recunoștința colegului, astfel încât expresia "Vă mulțumim" ar trebui să fie singurul răspuns "Te rog".

Când vi se adresează o întrebare care nu se află în aria dvs. de responsabilitate, chiar dacă este bruscă, ambiguă, proastă și complexă, pregătiți-vă să oferiți un răspuns clar și ușor de înțeles. Răspunsul "Nu știu" vorbește despre incompetența ta.

Fiecare manager nu-i plac angajații care au calități precum încăpățânarea, gândirea stereotipă și inflexibilitatea. Când capul prezintă o nouă propunere, nu puteți spune la lucru fraza "Ne-am uitat deja la ea, am făcut-o și am încercat-o". În caz contrar, sunteți concediat. Liderii în rezolvarea sarcinilor de lucru își asumă valoarea și creativitatea.

După cum puteți vedea 10 fraze care nu pot fi rostite cu voce tare la locul de muncă. destul de dificil, deci nu va fi dificil să le abandonezi sau să încerci să le înlocuiști cu alții, atunci nu vei avea probleme cu șefii tăi sau cu colegii de la serviciu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: