10 Cele mai neobișnuite ciuperci

În acest post am decis să colectez primele zece cele mai neobișnuite și, în unele cazuri, cele mai urâte ciuperci din întreaga lume. Să mergem)

1) Ciuperca "dinte sângerare"
Are și nume. "Dinte de diavol", "Capsuni cu smântână"






Deși, în opinia mea, crema nu miroase aici, ciuperca este foarte amară și, prin urmare, este considerată inacceptabilă, deși nu este otrăvitoare.
Acest miracol crește în toamnă în pădurile de conifere din America de Nord, Pacificul de Nord-Vest, Europa, Iran și Coreea.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

2) "Yezhovik Comb"
Nu, nu e „Rollton“, și ciuperci comestibile destul, pentru gustul său amintește de carne krevetok.V formă finită amintește, de asemenea, fructe de mare.
Creste pe copaci morti si vii, desi nu am vazut asta inainte, sincer.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

Numele provine de la zeitatea falică romană Mutinus Mutunus, care însemna "ca un câine". Interesant, vârful mutinusa întunecat atrage insectele și are un miros ca ekskrementy.Ne pisica știu cine a comparat mirosul, dar așa să fie. În timp ce ciuperca este în formă de ou, este potrivit pentru hrană.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

4) "Țigrul diavolului"
Ciuperca este numit destul de original, atunci când este în formă închisă, ea amintește într-adevăr sigaru.Hotya în cazul în care nu diavolul - neponyatno.Skoree toate, numele a fost dat din cauza să emită un sunet fluierat în timpul propagării spor.Kstati vorbind, ciuperca este considerat unul dintre cele mai rare, asa modul în care a fost găsit doar de stat „Texas“, în centru, care ia dat un alt nume pentru „Texas star“ .De asemenea aceasta ciuperca se gaseste in Japonia, cu toate acestea, este foarte rar.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci






5) "Aseroe rubra" sau ciuperci de mare.
Ea creste din abundenta in Australia, arata ca o floare, dar emana mirosul de carne putred, asa ca este inca confuz cu "crinul cadaver".
Personal, îmi amintesc acele piese din "Half-Life", crescând pe tavan, care te-au apucat și mâncau meticulos la sosire.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

6) "Degetele diavolului"
La prima vedere seamănă cu tentaculele unei caracatițe, deși eu, ca un fan S.T.A.L.K.E.R ciuperci a amintit imediat tentaculele lipitoare))
Ca ciuperca marin destul de urât mirositoare, mirosul atrage nasekomyh.Grib destul de comestibile, dar se pare că nimeni nu îndrăznește să încerce această delicatesă minunat.
Ea crește mai întâi într-o capsulă ovoidă albă, apoi izbucnește și din ea "tentacule"
Nimeni, apropo, știe de ce toate cele mai urâte sunt comparate cu diavolul?

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

7) "Urechea lui Iuda"
Creste in grupuri pe copaci vii sau putrezici. Foarte asemanator cu forma urechii umane, pentru care un astfel de nume, desigur, a ajuns.
În China și Japonia este considerată o delicatesă populară, este utilizată în scopuri medicale, de la reducerea colesterolului până la trestie, hemoroizii.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

8) "mai mult fals"
Apare imediat o asociere cu creierul, când vedeți această ciupercă.
Apropo, îmi amintesc foarte mult peștele "Fugu".
De ce? Destul de ciuperca prosto.Etot este foarte toxic, dar este potrivit pentru produsele alimentare cu țările potrivite prigotovlenii.V în cazul în care aceasta apare, există maeștri care te pot găti această delicatesă.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

9) "Golovach Giant"
Ciupercă, care seamănă cu un dinozaur de ou în dimensiunile sale.
Foarte valoros în medicină și, în plus complet comestibile, cu toate acestea, la o vârstă fragedă, atunci când culoarea este încă albă și carnea elastică.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci

10) "Cuibul păsărilor"
Mold fungus. Apare în principal în Noua Zeelandă, datorită formei sale neobișnuite, a primit numele)
Când plouă, ciuperca "umple" și apoi explodează, răspândind sporii la o distanță de până la 1 metru.

10 Cele mai neobișnuite ciuperci







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: