Fanul care sa aruncat în pompierul Akinfeev a cerut iertare

După cum spunea Lazarevici, bățul de foc se presupune că a căzut lângă el, după care fanul "la aruncat instinctiv în direcția câmpului", pentru a nu-și arde vecinii și el însuși.

"În timp ce bomba de foc zbura, am văzut că portarul rus se îndrepta spre centrul câmpului, iar pompierul îl lovea pe gât și pe umeri. Eu însumi am fost șocat de ceea ce sa întâmplat și, dacă aș putea merge pe teren, aș face primul ajutor. Regret ce sa întâmplat și îmi cer scuze pentru acel jucător rănit, pentru echipa lor, precum și pentru echipa din Muntenegru și întreaga țară ", - a spus Lazarevici.

Meciul de calificare al Campionatului European de Fotbal între Muntenegru și Rusia a fost întrerupt, fără a avea timp să înceapă. În 20 de secunde de la fluierul de start, fanii gazdelor au aruncat o marfă pe portarul echipei naționale ruse Igor Akinfeev. Pentru prima dată, meciul a fost oprit în primul minut după ce unul dintre fanii echipei muntenegrene a aruncat un portar rus Igor Akinfeev. Petarda a lovit atletul în cap și a fost spitalizat cu o comoție și un ars de gât.

După o întâlnire comună a echipelor sa decis să continue meciul. În locul lui Akinfeev, Yuri Lodygin stătea la poartă. În același timp, crainicul de stadion a avertizat fanii că în cazul unei repetări a incidentului, meciul va fi oprit definitiv.

În minutul 67, Roman Shirokov nu a reușit să pună în aplicare o penalizare. După aceea, din standurile de pe teren, obiectele străine zburau din nou. Judecătorul meciului, Deniz Aitekin, a decis să scoată echipa de pe teren și, în final, să întrerupă jocul cu scorul de 0: 0.