7 modalități de a obține de atenție, calități personale de carieră și abilități, harvard de afaceri revizuire Rusia

Prin înscrierea la newsletter, sunteți de acord cu termenii acordului de utilizare

Pe termen lung, succesul depinde de capacitatea de a atrage atenția celorlalți. Cum obții o promovare dacă supraveghetorul nu-ți observă munca? Cum să gestionați eficient echipa, dacă subordonații nu vă ascultă? Care sunt perspectivele pentru afacerea sau cariera ta, dacă nu poți atrage atenția clienților?







"Atenția este cea mai valoroasă monedă pe care o poate oferi oricine", mi-a spus odată Steve Rubell, o companie Edelman. "Costă mai mult decât bani, proprietăți și alte lucruri".

Am aflat că există șapte semnale care pot face o persoană "să-și prindă urechile".







"Subminarea fundamentelor." Întotdeauna acordăm atenție oricărui fenomen care nu corespunde așteptărilor noastre. Acest lucru este legat de nevoia noastră interioară pentru a afla ce are acest incident: o amenințare sau o evoluție pozitivă? În cercurile academice, aceasta se numește teoria așteptărilor zdruncinate. Cu cât este mai subversiv evenimentul, cu atât este mai interesant. Pentru a atrage atenția superiorilor săi, clienții și colegii, încercați-le într-o surpriză bună: pun o întrebare neașteptată, rândul său, o sarcină dificilă înainte de termen sau invitați nu într-o cafenea și o plimbare interesantă.

Angajații cei mai eficienți, managerii și managerii de vârf sunt tocmai acei oameni care știu să folosească șapte tehnici pentru a pune ideile, proiectele și echipele lor în centrul atenției. Înțelegerea mecanismelor de atenție este o condiție indispensabilă pentru succesul vârstei noastre de informare.

Înscrieți-vă la buletinul informativ HBR-Rusia

Prin înscrierea la newsletter, sunteți de acord cu termenii acordului de utilizare







Trimiteți-le prietenilor: