3 Categorii de angajați

3 Categorii de angajați

BUSINESS Sexul de sex masculin 1. Care este sursa de venit? 2. întreprindere de afaceri.
"Puțin b."

WELFARE Genul mijlociu. 1. Viața odihnitoare, fericită în mulțumire. 2. Securitate totală.






"Vă urez toată prosperitatea razg."

Să ne gândim

La început, cei care sunt foarte supărat când citesc articolele mele. Aceasta nu este definiția mea personală a cuvintelor, este din dicționar. Dacă cineva are o definiție sau un concept sau o temă proprie ... ce să spun ... Apoi va vorbi despre ceva, despre el)))
Nu mă prefac că sunt un guru în mintea ta și în afacerile tale. Formatul articolului nu vă permite să răspundeți la toate întrebările dvs. și cu siguranță la obiecțiile dumneavoastră. Nu mă prefac că sunt un model pentru fiecare persoană în scris, în scris, a unui text sau a unei persoane "literate". Toate acestea îmi dau oponenții mei. Deși nu scriu pentru ei.

Omul, spre deosebire de un animal, poate gândi. Să o facem, ceea ce este mai important pentru o persoană, pentru bunăstarea sa sau afacerea sa.

Prima condiție de reflecție - în cazul nostru, luați prima definiție a interpretării cuvântului:
Tranquillitate - 1. O viață fericită și fericită în mulțumire. De exemplu, în rolul unui dependent sau moștenitor.
Afaceri - 1. Care este sursa venitului. De exemplu, salariul unui angajat.

A doua condiție de reflecție - Considerăm activitatea omului însuși în aceste două state, ceea ce omul produce ca rezultat al activității sau inactivității sale. Într-o stare de bunăstare (din punctul său de vedere) și activitate într-un mediu de afaceri, adică într-o stare de câștig de venit.

Ce spune literatura despre asta?

Lucrul la roman a fost lent, 12 ani. Goncharov a scris: "După ce am citit cu atenție scrise, am văzut că totul a mers la extrem, că nu m-am ocupat atât de mult de subiect, încât trebuie schimbat, celălalt să fie eliberat <…> La mine lucrul este dezvoltat într-un cap încet și cu greu "

În vara anului 1849, când a fost gata să „Oblomov Visul lui“, Goncearov a făcut o casă excursie la Simbirsk, o viață care păstrează amprenta antichității patriarhal. În acest mic oraș scriitorul a văzut multe exemple ale acelui "vis" pe care l-au dormit locuitorii ficționalului Oblomov.

Prin propria sa recunoaștere, Goncharov, el însuși era un sibarit, iubea pacea senină, dând naștere creativității.

Romanul povesteste despre viata lui Ilie Iliich Oblomov. Ilya Iliich, alături de slujitorul său Zakhar, locuiește la Petersburg, pe strada Gorokhovaya, practic fără să părăsească casa sau chiar să se ridice de pe canapea. El nu este implicat în nicio activitate care nu este publicat, dar se complace în gânduri despre cum ar trebui să trăim, și visează la o viață confortabilă liniștită, în domeniul său natal Oblomovka. Nu există probleme - declinul economiei, amenințarea evacuării din apartament - nu o pot muta din locul său.

Prietenul său din copilărie Andrew Stolz, de rusificați germani, exact opusul lui Ilie apatic de vis face ca eroul de ceva timp să se trezească, să plonja în viață. Se îndrăgostește. Are un fiu.

La sfârșitul istoriei, Stolz vizitează Oblomov. Un bolnav și devreme lovit de un accident vascular cerebral datorită unui stil de viață sedentar, anticipând o moarte rapidă, Ilya Ilici îi întreabă pe prietenul său să nu-și lase fiul. Doi ani mai târziu Oblomov moare de un accident vascular cerebral repetat. Fiul său a fost rugat să fie crescut de Andrei.

Semnificația numelor personajelor principale din romanul "Oblomov"

Numele Ilya este o versiune rusă a ebraicului Eliyahu, adică "Dumnezeul meu este Domn", și poate fi, de asemenea, tradus ca "credincios".
Numele Andrei în traducerea din limba greacă veche (Andreas) înseamnă "curajos", "curajos". Există, de asemenea, o traducere a "omului", a "omului".

Ce vedem în mediul nostru

Este interesant să observăm candidații pentru angajare. Nu contează: bătrân sau tânăr, înalt sau scurt, bărbat sau femeie. O persoană groasă sau subțire.

Primul grup. Mai multe detalii. Acestea sunt oameni, ca Andrew Stolz! Ei întotdeauna folosesc munca grea. Primind de la această plăcere, plăcere, plăcere. Apropo, acest grup este cel mai bine plătit în afacerea potrivită.
Al doilea grup. Aceasta este compoziția de bază a oricărei companii mijlocii. Ele pot funcționa bine și rațiune.
Al treilea grup. Sunt oameni, dacă sunt forțați să muncească, atunci - "El nu va fugi" La el - "terciul din gură devine frig". Ea necesită multă atenție, costuri și nervi. Ei sunt foarte vicleni și inventivi. Și ei știu perfect cum să "argumenteze" - în loc să "producă un produs". Adesea vedem o asemenea "durere a muncitorilor" în rețelele sociale. Sunt în companii. Mai ales ca le place sa se imperecheze in organizatii gresite. Ca și cum acest lucru este ceva pe care îl selectează în mod specific.

Pro și contra lucrătorilor aparținând unui anumit grup

Persoanele din primul grup au doar un dezavantaj. Ei cred că alți oameni sunt la fel de buni ca ei.

Oamenii din cel de-al treilea grup nu au merit. Ei pot fi "vtumnuyu" (nu în mod explicit) să folosească elemente antinravstvennye pentru a-și rezolva obiectivele pentru prăbușirea organizației dumneavoastră. Acestea sunt pasagerii din jurul gâtului angajaților muncitori ai organizației dvs.

Lucrătorii aparținând celui de-al doilea grup - pot funcționa ca angajați ai primului grup sau ca angajați ai celui de-al treilea grup. Totul depinde de cine se ocupă de bilele din afacerea dvs.






Mai ales este necesar să se acorde atenție oamenilor antinvituali. Sunt puțini. Dar activitatea lor contraproductivă în legătură cu afacerea dvs. poate avea consecințe teribile.

Cum să facem față acestor angajați?

Angajații - care lucrează rapid și cu o calitate corespunzătoare, ar trebui încurajați. Poate că nu trebuie să-ți atârnă portretele de pretutindeni și, în nici un caz, nu le poți reproșa cu exemplul celor de odihnă, cum ar fi - aici este bine și tu ești un fals. Acești oameni nu necesită o atenție specială și, prin urmare, munca lor este uneori descurajată. Nu uitați să încurajați statisticile lor de producție în creștere.

Ei bine, și cu personalități antinravstvennymi - rupe relația pentru totdeauna.

3 Categorii de angajați

Puteți afla pur și simplu candidatul pentru a deveni membru al echipei dvs.:
1. Un cal de lucru, ca tine, sau 2. o frână sau 3. un dușman în viață pentru toate moralele.

După ce discutați, puneți câteva întrebări pe care le puteți face, bazându-vă pe romanul "Oblomov", despre experiența personală. Exemple de mediu.

Ei bine, de exemplu, vă place să vă culcați pe canapea. Cine este cel mai interesant personaj pentru tine în "Casa-2". Câte zile pe an aveți o vacanță? Desigur, există o serie de întrebări profesionale, dar judecând după răspunsurile și întrebările dvs., veți simți deja ceva în candidat.

Puteți lucra câteva, în termen de 5-10 ani pentru a vă compila chestionarul. Încă comunicați cu candidații.

De exemplu, nu aveți o mahmureală din mirele (mirese). Il dorești să-ți închiriezi camera, sau intri într-o excursie pe o rută complexă de tovarăși.

Puteți pune întrebări neoficial. Doar în timpul unei comunicări prietenoase.

Vadim, da, susțin în fiecare zi cu mine.
Dar linia generală, direcția directă,
cum spun tancatorii.

Și îndrăzneală nepăsătoare întărită de bestial
fler. ca comandant al navei.

Cu toate acestea, toate "mecanismele" trebuie să fie depanate
în cazul unui atac militar.

Astfel de mecanisme în afaceri sunt elementele
tehnologie de administrare.

Puteți să le aplicați în felul dvs. - dar aveți la îndemână și
masterfully le stăpânească util! Uneori. Când statistici
va acoperi vânzările produsului dvs.

Sau, atunci când boom-ul vine vânzările dvs. și
clientul va cădea!

Unul dintre mecanismele managerului este abilitatea
Pentru a vedea statutul angajaților și a ști cum să-i ajuți
este mai bine să facem față unei căderi sau unei creșteri ascuțite
producție.

SCOP Genul feminin 1. Un loc in care trebuie sa loviti cand tragi sau aruncati, o tinta.
"Pentru a intra." 2. trans. Ce vor, ce trebuie făcut. "Stabiliți-vă ca un scop"

Vrei un exemplu din practica mea. Am slujit pe navă. Și printre comandanții navelor se află mândria - "ca o săpat pe partea laterală a digului". Nu este de până la baril, sau de a ancora. Aceasta este întreaga masă uriașă a navei, cu o singură manevră de lipire.

Și comandantul nostru Palvinsky a făcut-o. Și eram mândri de comandantul nostru. Și alții, ca niște pisoi orbi, merg la atingere. Și apoi echipa trebuie să scoată nava "manuală" pe dig. Mai ales când vântul este o strângere - nu este suficient pentru o duzină de minute. Și toate într-o sudoare echipa de top.

O rușine apoi ce.

Dar, flota nu ia pe cei care se îndoiesc de puterea lor de spirit. Ordinea nu va îndeplini comanda de luptă și o veți distruge.

3 Categorii de angajați

Alexey, sunt oameni stupizi și muncitori. Mai știu și acești oameni, în momentul de față doi oameni lucrează lângă mine, că au nevoie de ochi și de ochi, dacă nu. Cu toate acestea! Cu toate acestea, cred că o persoană complet proastă, care nu este capabilă să învețe nimic în orice domeniu (adică oameni sănătoși din punct de vedere mental) este la fel de rară ca un talent remarcabil. Cel mai probabil, acești oameni și-au luat pur și simplu propria afacere și continuă să "tragă cureaua" (cele două, pe care le-am menționat - la vârsta de pensionare). Care este motivul - un orizont îngust? infantilism? timiditate? lenea elementară? - Poate, poate. În orice caz, există patru tipuri principale de activități: "om-om", "om-natură", "om-mașină" și "om-semn". Toată lumea are înclinații mai mari și mai mici la una și la celelalte tipuri de activitate, și cu cât determină mai repede ce este mai potrivit, cu atât mai bine pentru el și pentru toată lumea.

Important, în opinia mea, momentul în romanul lui Goncharov Oblomov: activul Stolz se căsătorește cu o fată frumoasă și inteligentă, căreia îi era îndrăgostită prietenul său Oblomov; și Ilya Iliich (personajul principal) - pe o văduvă semi-educată, dar foarte domestișată, cu doi copii, noul său proprietar de apartament (această femeie este mama fiului său). Firește, în aceste condiții, că Oblomov însuși a creat lenea, sfârșitul lui a fost o concluzie dinainte: nivelul de comunicare cu rudele soției sale, trăiește în suburbiile de la distanță, în cazul în care apartamentele sunt mai ieftine. Acolo, și nimic nu distruge, nimic nu era necesar: totul sa prăbușit de la sine. Cel puțin fiul meu a fost crescut în Stolz. Și dacă - pentru unchiul mamei mele? Proprietarul companiei este cel care pune singur și angajații săi în condiții favorabile (sau invers) pentru dezvoltarea afacerilor, iar apoi 20% din angajați fac 80% din muncă. Nu sunt necesare grupuri.

Nu-mi place să fiu printre oameni mai mult de 15 minute, m-am săturat de ei, așa că nu am nevoie de nimeni, cu excepția soției mele.
Bună între oameni în biserică, pe stadion, în palatul de gheață, în teatru, în cinema, pe plajă etc.
Pricajit printre oamenii din piețe, în magazine, atunci când vin să viziteze și nu au dispărut, în transportul public, la locul de muncă, atunci când oamenii Bazaar, bârfa, bea ceai - bautura cea mai dăunătoare, unghiile vopsea, păr vopsit, tocuri Stomp miros fum , fumul de țigară, vomita invidie și ură reciproc în tăcere și cu voce tare interferează concentrat și de muncă.
concluzie:
Este bine ca oamenii să se odihnească cu sufletul și cu trupul lor, toți oamenii aceștia sunt oameni asemănători.
Rău este locul în care oamenii lucrează, cumpără sau împărtășesc ceva.
Când dați bani băncii, toată lumea vă zâmbește când o luați - o urăsc în liniște.

Căutați muncă. Cum vei lucra?
Și dacă încerci pofrilansit?

Paul, scrie câteva cuvinte despre tine,
eu în PM. sau pe p.y.

Dacă vă referiți la primul grup de angajați, atunci nu veți aștepta ca cineva să ofere dreptul de muncă, dar veți găsi-o singură. Aceasta este libertatea.

Eu cer să nu exprime în aer.
Șeful primului grup de curățenie este Sharikov.

Returnați timpul petrecut la acest articol!

Ești șomer.

Ca șef al unui serviciu tehnic mic, eu pot vedea doar un singur lucru - să se gândească în cursul punerii în aplicare a termenilor de referință refuză 80% din personal, dar dacă problema este extinsă și dolgotekuschaya, procentul implicat în rezolvarea problemelor crește în mod dramatic în timpul punerii în aplicare. Practic, 10-20% din personalul va fi tot felul de moduri de a sabota activitatea de 60% - trebuie doar să-și îndeplinească salariul, dar aici, atunci când accentele plasate în mod corespunzător (interes, intrigi, bani nu este suficient, nu contează) - 40% trece pe partea luminoasă a afacerii (20%, 60 - și vor practica salariul), alte 20% va fi angajată constant în proiectul ațâță. Și linia de jos este de 5-10% din personal, care încearcă să facă ceva cel puțin la locul de muncă, în sensul de extindere a ideilor productive, planuri reale pentru punerea în aplicare a sarcinii. Dar aici e experienta - 5-10% dintre acestea sunt, de obicei, oamenii care au ei înșiși au scăpat, dar cei 10-20% din sabotori, destul de ciudat, persoana aproape de corp a împăratului. Și întrebarea este - și cum să lucreze?

dar cei 10% care va lucra bate mâinile prea manual, pentru că de fapt efectua sarcini, mai degrabă decât viguros capul de bumbac.
sunt la fel de liniștiți (și poate nu foarte) urâți de cei 60% care stau la lucru.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: