22 - Prințul vagabond

Mitropolitul Nicodim a fost grec. El sa născut, a învățat și a luptat în slujirea monahală în cea mai luminată și mai cultivată stare a lumii, de aceea, la fel ca mulți dintre compatrioții săi, consideră că alte națiuni sunt barbare. Cu un motiv bun. În timp ce regii europeni nu și-au putut zgâria numele, grecii au citit literatura clasică, au argumentat despre filosofia lui Aristotel și Platon, au compus tratate inspirate despre credință și religie. În Constantinopol, începând cu anul 425, universitatea a funcționat, s-au dezvoltat științele naturii și au funcționat spitale de primă clasă. Comercianții greci au înotat în India și Ceylon, ajungând pe țărmurile Chinei. Organizarea publică a Romei era dreaptă. Nobilimea nu a determinat originea, ci calitățile personale. Fiul unui brutar ar putea deveni un logofet, iar un descendent al unor demnitari mai înalți își încheie viața ca scriitor.







Roma a fost prima țară din lume care a respins păgânismul. Acum el a purtat credință altor națiuni. Pentru aceasta, Nicodim a sosit la Kiev. Rusia a fost botezată de mult timp, dar păgânismul nu a renunțat. În pădurea pădurilor s-au ascuns sate, unde idolii s-au purtat prin sacrificii, templele s-au întâlnit și aproape greutăți botezate. Russes nu a considerat rușinos să se roage lui Hristos și lui Veles în același timp. Prinții lor erau numiți nume păgâne, lăsând mărturisitorii și cronicarii baptismului. Pentru biserică un astfel de popor a fost o sarcină dificilă.

Călugării sunt ambițioși în felul lor. Dacă un laic visează de faimă și de aur, apoi de un călugăr - despre canonizarea postumă. Sfinții călugărilor sunt de două feluri: călugării și sfinții. Primii - credincioși și cărți de rugăciune, ale căror fete duhovnicești sunt plăcute lui Dumnezeu. Aceștia din urmă sunt episcopi, metropolitani și patriarhi. Ei botează națiunile și conduc turma în căile Domnului.

Nicodim a vrut să fie un sfânt. A aranjat o biserică și sa luptat cu păgânismul. Cu acesta din urmă - cu succes dubios. Unii prinți au ascultat pe lord, trimițând grupuri pentru a distruge templele (și, în același timp, greutățile păgânilor), alții pretindeau că problema nu există. Prinții nu aveau nici un respect față de biserică. Dacă episcopii nu i-au plăcut, ei i-au alungat, deloc interesați de opinia mitropolitului. Nicodim nu a putut interveni. Interdicția [54] nu a fost practicată în Biserica Ortodoxă, mai mult decât atât, ea a avut consecințe neplăcute: fără hrănirea spirituală a principatului, ei s-au strecurat în erezie.

Rusia a rămas barbară. Oamenii educați sunt puțini aici, dar superstiția este abundentă. Ei au crezut în Hristos aici sălbatic. Am diluat frunțile în arcuri, am sărutat icoanele, nu au tăiat animale bine în temple. Fericitul Rusal nu a fost de ajuns. Și fără el, ce fel de episcop sunteți? În Constantinopol au spus: "Nu!" La cererile Rusiei de a se consacra, ei au fost ofensați. Ei au crezut: posturile lor și cărțile de rugăciune nu sunt mai rele decât greacă. Nicodim nu a crezut asta. Ei i-au spus: în Pecher, călugărul se luptă. Din toată Rusia, oamenii se îndreaptă către el. Ioan (numele călugărului) a fost un adevărat mincinos.

Nicodim a mers la mănăstire. Stăpânul la dus în celulă și ia trimis lui John. Se forțase să aștepte. Mitropolitul a explicat: călugărul lucrează în grădină. El a făcut o regulă de sine până a terminat lecția. Nicodemus clătină din cap. Este o afacere a călugărului să scormonească în noroi? Mănăstirea nu are suficienți novici?

Rus a apărut atunci când mitropolitul sa obosit să aștepte. Lucrătorul minunilor părea jalnic. Micuț, slab, cu o barbă dezordonată pe fața lui plină de obraz. Orezul este pătat cu pământ. Rus nu a făcut nici măcar o îndoială că ar fi trebuit să scape de gunoaie.

Trecând pragul, John se plecă. Fără respect, după cum a remarcat Nicodim.

- De ce m-ai căutat? Întrebă rușinea. "Nu mi-am terminat lecția".

Nicodemus și-a restrâns mânia. Este prea devreme pentru a arunca tunete.

- Voiam să te văd, răspunse el într-o manieră liniștită.

"Nu sunt o icoană care să mă privească", călugărul bâlbâi.

"Cine," mitropolitul nu a fost de acord. Ei spun: vă închinăm.

- Nu sunt Domnul, spuse John.

- Dar faci minuni?

- Un mortal minunat nu este puternic.

- De ce vin la tine?

- Paganii? Mitropolitul a fost surprins.

"Ei au fost botezați, dar nu aveau credință".

- Și tu, instrui? Cum?

- Cuvinte ale Scripturilor.

Nicodim a mormăit. El a avut o opinie nemaipomenită despre cunoașterea textelor sacre din Rus.

"După întâlniri cu tine, orbii încep să vadă, plimbarea relaxată", continuă Mitropolitul. - Așa e?

- Toată lumea este dată conform rugăciunilor sale.

- Cui forță faci asta? Nu este diavol?

"Dacă Satana îl alungă pe Satana", a răspuns Ioan, "cum poate sta împărăția lui?" [55]

Mitropolitul șușa. Impresia lui John era înșelătoare. Rus nu numai citează Scripturile, ci și a reușit să o pună pe Episcop în locul ei.

- Ei spun că preziceți viitorul? A întrebat Nicodim, revenind. - Așa e?

- Nu sunt un magician! John se încruntă.

"De ce să le colectăm?"

"Și totuși," Nicodim nu a căzut în urmă. "Predică-mă." Ce mă așteaptă? Va fi adevărat, ce vreau?

- Nu! A spus John.

"Mama lui Dumnezeu nu o va lăsa să plece". Mă duc, stăpâne? Curând seara, și încă mai trebuie să săpat.

John a ieșit afară, lăsându-l pe Nicodim în celulă. Nu contează cât de rău a fost mitropolitul, dar nu ai putea să-l pedepsi pe impostant. Discursurile blasfemice nu au condus, atribuită sfințeniei nu era mândră. Cât despre profeție, Nicodim a cerut el însuși. Cine știe ce voia domnul? Dintr-odată repede la post?

Cu cât mai mult timp Nicodim a rămas la Kiev, cu atât mai mult a fost fantoma visului de canonizare. Metropolitan temple consacrate, mănăstiri deschise, dar biserica a rămas semi-păgână. Nicodim a chemat din Roma pastori celebri, le-a pus pe scaunele episcopale - situația nu sa schimbat. A venit timpul să disperăm. În acel moment, Ivan a adus o pălărie.

Nicodim nu-și putea crede ochii. Constantinopol a permis bisericii ruse să se desprindă? Incredibil! Chrisovul, cu toate acestea, nu intenționa să interpreteze. Roma, evident, a fost într-un mod jignitor ... Nicodim a fost vesel: Domnul a auzit rugăciunile sale. Primul patriarh este întotdeauna un sfânt. Pentru că el se roagă în temple, numele său este introdus în sinodică [56]. drumul către glorificarea postumă a patriarhului este scurt și direct.

În schimbul scrisorii, Ivan a cerut un pic: citiți spiritualul și luați jurământul. Alteori, Nicodim ar refuza. Ivan îi saluta pe latini și îl ținea pe păgân lângă el. Chrisovul și-a schimbat mințile. Prinții vin și pleacă, rămâne patriarhatul. Mitropolitul a arătat chiar și generozitatea, ordonând episcopilor un prieten al prințului, Arhimandritul Sofronii. Să fie! Nu vă deranjează!







Patriarhul ar trebui să fie ales corect, astfel încât nimeni să nu mustre mai târziu conducătorul. Nicodemus a dezvoltat o activitate eruptivă. În eparhie, scrisorile au fost trimise cu o invitație la consiliul local. Clerici, călugări și laici au fost invitați să numească reprezentanți. Principatele au fost confiscate: afacerea a fost fără precedent. Cărțile au fost citite în biserici, au fost anunțate la vechime, oamenii s-au adunat și au argumentat până la răgușeală. Chiar și prinții voiau să participe, ei, desigur, nu i-au contrazis. Prin mijlocire, în cele din urmă determinată. Catedrala a fost programată pentru Crăciun.

Marele, așa cum a promis, nu sa amestecat. Chiar a refuzat să participe la ceremonie.

- Cred că îmi împing calea, explică metropolitul. - Fără mine, alege.

Nicodim se îndoia că prințul vorbea cu sinceritate și presupunea intrigi. Suspiciunile au fost justificate. Prinții care veniseră la alegători îi făcuseră semn de mângâiere. El ma tratat, mi-a dat un cadou. Nicodim a fost îngrijorat, dar sa calmat repede. Cei care se aflau la prinț au raportat: Marele vorbesc exclusiv de laic. Singurul lucru pe care îl întreabă este acela de a alege cel mai demn.

Pentru rezultatul alegerilor, grecul nu și-a făcut griji. Majoritatea episcopilor erau poporul lui. Pe cine vor fi trimiși prinții, indiferent de modul în care vor fi condamnați alegătorii, cuvântul decisiv va fi pentru domnii. Cine ar îndrăzni să le contrazică?

Catedrala a fost deschisă la Sofia. Templul era plin de alegători, restul oamenilor rămăseseră în spatele ușii - foarte mult pentru supărarea lui. Ocupând pătratul din fața catedralei, au murmurat oamenii. Nu dorind să inflame pasiunile, mitropolitul a ordonat să deschidă ușile templului: dacă nu pot fi prezenți, să audă. Zona a devenit liniștită și liniștită.

Ziua a fost însorită. Zăpadă căzută cu o zi înainte, Kiev transformat. Voalul alb pe acoperișuri și străzi strălucea în lumină puternică. Natura părea să împodobească pământul pentru sărbătoare și toată lumea a văzut-o ca un semn bun.

Întâlnirea a fost deschisă de Hilarion. Episcopul Smolensk era renumit pentru elocvența sa, de aceea a primit misiunea. Grecul era gelos de el. El a scris un discurs, a discutat procedura cu Mitropolitul. Și acum, după ce sa urcat până la amvon, și-a îndeplinit planurile.

După ce au spus de ce s-au adunat (de parcă fără el nu știau!), Illarion a demonstrat alegătorilor alegătorilor. Citiți apoi, în mișcare, traducerea din limba greacă. Când terminase, el a sugerat că cei care doresc ar trebui să fie convinși de autenticitatea pergamentului. Acestea nu au fost găsite. Hilarion a dat servitorului său slujitorul și a început discursul său.

Nicodim stătea în depărtare. Prin regulile consiliului local toți sunt egali. Oricine, chiar și un laic, poate alege un patriarh. Acest lucru nu sa întâmplat, dar cine știe acești Rusi? Nu este nevoie să-i supărați înainte. Lăsați-i să vadă: Mitropolitul este unul dintre ei. Slujitor al lui Dumnezeu, păcătos și modest.

"Fiecare dintre noi ne întreabă pe noi înșine", a spus Hilarion între timp, "în ale cărui mâini îi vom da astăzi bisericii?" Cine o poate ridica? Cine ne va călăuzi în căile drepților? Cine ne va proteja de inculturile neamurilor? Cine este el, cel mai vrednic dintre cele mai valoroase? Multe nopți petrecute fără somn, gândindu-mă la asta, - Illarion privi în jos. "Și a ajuns la concluzie, fraților." Dacă există o persoană demnă printre noi, este, desigur, episcopul Nicodim. Timp de mulți ani a lucrat la departamentul de la Kiev. Lucrarea sa se bazează pe biserică. Nu știu altul, atât de zelos în credință. E așa, frați?

Mulțimea a salutat cu aprobare. Hilarion își îndreptă umerii.

Nicodim a mers la sare și, întorcându-se, sa plecat.

- Exista, a strigat Ilarion, cine va spune raul despre acest om?

Răspunsul la episcop a fost tăcerea.

"Apoi strigați" Axios! "[57] și alegeți patriarhul!

- Axios! - Episcopii care stăteau în fața lor stăteau neliniștiți și tăcuți. Mulțimea nu a susținut exclamarea. În catedrală se făcu tăcere. Nu e bine.

Șefii în Rusia au fost aleși pur și simplu: pentru care a strigat mai tare, a câștigat. Dar alegerile însele erau furtunoase. Fie că este un posadnik în Novgorod, fie un maestru al unui scop de artizanat, a fost o luptă pentru fiecare post. Când nu era posibil să strige, zidul stătea pe perete. Uneori au luat cuțite. Spectacolul a fost spectaculos și a atras atenția. Mergând la Kiev, oamenii se așteptau la asta. Ne-am dat seama că lordii nu-și vor lăsa barba unul pe celălalt (deși de ce nu? Ar fi interesant să se uite!), Dar ei au acordat o acțiune lungă. Și apoi strigă imediat. Shalish!

Nicodim a știut despre asta. Prin urmare, a cerut domnilor să nu tacă. Lasă pe cineva să reproșeze mitropolitul, cealaltă - laudă. Disidenții vor argumenta. Oamenii vor vedea: totul este în adevăr. Acțiunea se va trage, alegătorii se vor obosi și vor începe să strige: "Destul! Nicodim - în patriarhi! "

Illarion a condus mitropolitul. Fascinat de elocvența sa, el a decis că a fost făcut. Acum era pierdut în disperare de la amvon, fără să știe cum să procedeze. Și Nicodim nu știa asta. Se ridică, privindu-și ochii, căutând frenetic pentru o ieșire.

- Mai bine, fraților. - auzit de mulțime și a împins muzhichonka înainte. De sub marginea pielii sale se parea ca un cassock. Mitropolitul îl recunoscu pe John și își încleșta întregul corp.

"Vladika Nikodim", călugărul a început să vorbească, "un soț bun și respectabil". Dar vreau să vă întreb, fraților: ce facem aici? Lumea sau divină?

- Doamne! Am înfruntat mulțimea.

"De ce nu cerem Domnului?"

- Așa e! - A fost chinuit în catedrală.

- Cum să întrebi? - întrebă Ilarion.

Mulțimea a salutat cu aprobare. Lotul a promis un spectacol.

- Cum să tragi mitropolitul? Zâmbi Hilarion. El nu se recupease încă de la înfrângere și se lipi cu sarcasm. - Pentru el?

- Vom găsi pe altcineva! - a asigurat călugărul și, îndreptându-și privirea asupra episcopilor ce-l înfruntă, a arătat un deget la Sofronia. "Veniți, stăpâne!"

Sophronius a ezitat și sa urcat la amvon, luând mâna stângă de la Mitropolit.

Mulțimea a sunat cu aprobare. Ciudat cum se pare, episcopul Galitsky știa. Clerici - în conformitate cu lucrările teologice, prin care a fost citită Rus, laicii s-au întâlnit cu Vladyka la Kiev. Sofrony a participat la întâlnirile prințului cu alegătorii. El a întrebat, a răspuns la întrebări și a fost amintit de oameni ca o persoană inteligentă și bună.

"Aranjat!" A ghicit Nicodim. Ivan îl răsturna. În cuvinte, după ce sa retras din alegeri, el a jucat singur jocul.

"Dacă da, vom arunca loturi!" a încheiat John. - Tu ești! El a arătat tânărului boier care stătea în apropiere. - Adu-l de pe plaz!

Boyarin a fost încântat: vă va spune acasă!

- Pe cine să aleagă? Întrebă cu bucurie.

"Ce fel de glorie este și conduce!" - a ordonat John.

Boyar a fugit. Mulțimea a înghețat în așteptarea spectacolului. Și călugărul, privindu-se la episcopi, sa dus la prințul din Cernigov. Era frumos și important, își ținea un rozar în mână. Acestea consta din margele albe si rosii atasate pe un sir. Judecând după modul în care grecul păstra rozariul, îi plăcea foarte mult.

"Împăcați-mă, domnul meu, pentru lucrarea lui Dumnezeu!" Said John, luând rozariul.

Grecii greșiți nu puteau rezista. Călugărul a scos un cuțit din spatele cizmei și a tăiat-o. Margele, bătând și bătând, s-au grabit la podeaua de piatră. Grecul a respins. Nu deloc jenat, John sa aplecat și a luat două pietricele: roșu și alb.

- Uite! - a arătat întâlnirea. "Oricine scoate pe cel roșu este patriarhul!" Zgoda?

- Da! - a făcut un zgomot ca răspuns.

În pasaj apare un boier. Împingea un băiat de șapte ani înaintea lui. Băiatul se uita în jur în frică.

- Vino aici, copilule! Numit John.

- Bogdan! Băiatul sniffed.

- Numele bun! - a lăudat călugărul. "Cum atragi loturi, știi?"

- Aha! - a confirmat copilul.

Băiatul și-a scos capacul de pe cap și la înmânat călugărului. John a aruncat o talon înăuntru.

"Acum du-te la ei", călugărul a arătat spre Nicodim cu Sofronii, "lăsați-i să tragă".

Bogdan mirosea încă o dată și se îndreptă spre salină. După ce sa urcat, a ezitat un moment și sa dus la Nikodim. Îi dădea pălăria.

Un murmur trecu prin catedrală. Băiatul ținea capacul, întinzându-și marginile. A fost ușor să priviți și să alegeți piatra potrivită. Nicodem a simțit inima lui chiuvetă. Ruses, în ciuda tuturor viclenia lor, sunt încă barbari. În afara marilor, nu au avut grijă de cei mici. Băiatul ar trebui să fie instruit. Atat de mult mai rau pentru ei!

Nicodim a văzut clar margelele roșii. Era foarte apropiată, purpurie în razele soarelui. Metropolitanul și-a coborât mâna și a certat piatra. El, spre surprinderea lui, era rece. - E ciudat, gândi Nicodim, când am reușit să mă răcorez? Au ținut ceva în mâinile lor ... Dar el nu a ezitat. A scos un margei și, fără să se uite, a arătat mulțimea.

Răspunsul a fost un oftat lung, retras. Fețele episcopilor s-au întins. Nicodemus se uită în grabă la piatră în degete. Era alb ...

- Cum sa întâmplat? Întrebă Sofrony, după ce entrenarea se încheiase. (A fost pregătit pentru Nicodim, dar a condus-o pe alta.) - Eu am văzut cum mitropolitul a luat o piatră roșie.

- Într-adevăr? John își strânse ochii.

"Acestea sunt crucea!" Sofronius sa încrucișat.

- Și pe cine ai tras?

- Atunci totul este corect.

"Dar ..." patriarhul nou ales nu a căzut în urmă. - Am văzut ...

"Dacă ochiul tău drept te seduce, scoate-l afară și aruncă-l departe de tine ..." a spus călugărul.

Nicodim a șofat într-o manieră jignitoare.

"Te-ai rugat astăzi?" Întrebat călugărul.

- Da! - Sofronie a fost surprinsă.

- Că Domnul va dezvălui voia lui.

"Aici sunteți!" John ridică din umeri. "Patriarh, dar tu întrebi ..."

"Să vă binecuvânteze!" Întrebat Sofroniy, plecându-se în fața călugărului.

Și el, nemulțumit de o cerere atât de ciudată, la dus pe patriarh la cruce.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: