Revista Internet solist

La începutul meciului de fotbal, fanii și fotbaliștii au plătit un minut de tăcere memoriei celor care au murit în accidentul avionului AN-24, care zbura de la Odessa la Donetsk. Acest zbor a zburat mulți fani ai fotbalului, "Shakhtar", care doresc să participe la meciul echipei tale preferate.

În centrul de mijloc și Hübschman Mkhitaryan stânga - echipa începător, a cumpărat în afara sezonului de la Metalist - Tyson, dreapta Teixeira, în atac - Luiz Adriano și Fernandinho.

"Borussia" înainte de meciul cu "Șahtiar" a avut mai multă practică de joc, a avut mai multe meciuri oficiale în Bundesliga germană.

Meciul a început cu o "luptă de recunoaștere". A devenit clar faptul că jucătorii ambelor echipe au ieșit gata să lupte fără compromis, să câștige. Nimeni nu avea de gând să stea în apărare.

Șahtior, condus înainte de fanii lor au început să „țese“ combinație marca sa. Chygrynskiy și Rakitskiy bună trece mai întâi a încercat să prezinte jucători de atac, dar jucătorii Borussia aplicate greu de presiune, vdoem, trei blocat fiecare jucător Șahtior, fără a da rapid „implementa“ atac minerilor.

În minutul 15, jucătorii de la Miner au jucat primul corner, dar jucătorii de la Borussia nu au permis să treacă pe teren. Trei minute mai târziu, Borussia întâlnește un contraatac periculos, lovind golul, dar apărarea lui Shakhtar și Andrey Pyatov elimină amenințarea.

"Borussia" încearcă să-și construiască atacurile sistematic și metodic, în stilul clasic german. Iar jucătorii Minerului, atunci când obțin mingea, "includ" viteza și încearcă foarte repede să meargă în atac, jucând un fotbal combinat rapid, folosind transferuri laterale pe cursul de la Srna. Ratsu, Mkhitaryan.

Ei bine, a intrat în compunerea minerului Tyson începător. Primind mingea pe flancul său, el a agravat adesea jocul, a bătut adversarul, combinat cu jucătorii săi, a încercat să spargă poarta, "Borussia".

În minutul 27, a bătut bine pe poarta, "Borussia" Teixer din zona de pedeapsă, dar mingea a mers deasupra poarta. În 2 minute Minerul primește dreptul de a sparge o lovitură liberă. Borussia încalcă regulile la linia propriei zone de penalizare. Penalty punches Srna și un atac magnific în colțul din stânga sus al golului înscrie primul gol! 1-0 în favoarea lui Șahtiar!

„Borussia“ se grăbește să recupereze, și „Miner“ face un excelent contraatac flanc, dar Adriano nu are timp pentru a termina cursa în rival zona portar.

Echipa germană este activată, Shahtar atacă masiv. Mergeți în zona de pedeapsă, în zona de poartă, care vizează poarta Andrew Pyatov. Inițiativa în joc se duce la "Borussia".

Acest meci al echipei germane duce la succes, "Borussia" compară scorul în minutul 41. După altul, atac de flanc bun, mingea se duce la Lewandowski, cel de pe colțul portarului bate cei doi jucători ai lui Șahtior și se lovesc tocmai în colțul din stânga al colțului Pyatov. 1-1.

Minerul răspunde cu un contraatac excelent. Tyson merge pe partea ta, „Wade“, în cutie, dar el nu a dat o lovitură scop, mingea sare lângă poarta la Hyubshmanu dreapta, care, de asemenea, nu poate lovi obiectivul dintr-un unghi dificil.

Prima jumătate se termină cu 1-1, deși Shakhtar ar putea înscrie, așa cum se spune, "în vestiar", în ultimul minut al primei reprize.

A doua jumătate a început din nou cu atacuri reciproce. În minutul 52, Mkhitaryan a făcut un transfer bun în centru, la linia de penalizare a adversarului, dar germanii au eliminat amenințarea. Apoi, aproximativ 10 minute, avantajul a fost posedat de jucatorii de la Borussia, au reusit sa intercepteze mingea in centrul terenului, fara a da randul de a ataca Shakhtar.

Totuși, Șahțar a reușit să facă un atac rapid excelent. Rakitsky a dat un excelent transfer pe distanțe lungi lui Douglas Costa în zona de penalizare a adversarului. Douglas Costa a luat mingea cu o singură atingere, iar a doua atingere, în lupta cu adversarul, a lovit perfect poarta, "Borussia". Gol! Mineralul are cel de-al doilea gol! 2-1! "Șahtior" îi dă fanilor o speranță de victorie în acest meci dificil.

Dar "Borussia" întărește "presiunea" pe porțile lui Andrey Pyatov. "Șahțar" nu se lasă să se "curețe", se apără cu competență, contraatacuri.

Un contraatac bun a fost făcut de Șahtior în minutul 75, Mkhitaryan a intrat pe flancul drept, a făcut un balon pe portar, dar nimeni nu îl susține de la partenerii săi.

"Șahtior", în a doua jumătate a celei de a doua jumătăți, pierde multă luptă de putere, fizic, "Borussia" în formă mai bună decât minerii. Antrenorul echipei Borussia înlocuiește, Blaszczykowski pleacă, Leitner a plecat în minutul 80. Șahtiar a lăsat pe Eduardo în minutul 84 în locul lui Teixeira.

"Borussia" atacă, căutând șanse de egalizare, dă mai multe unghiulare.

Cu un astfel de colț Dortmund "Borussia" poate egaliza scorul. În minutul 87, Hummels a marcat al doilea gol.

În ultimul minut, ambele echipe încearcă să învingă victoria, dar meciul se termină cu o egalitate de 2-2.

Nu este un rezultat foarte favorabil pentru Șahtior Donețk, pentru că următorul meci va juca pe terenul adversarului. Cu toate acestea, Shakhtar a arătat că joacă bine pe contraatacuri, jucătorii sunt în formă bună și vor încerca să "răstoarne" victoria de la Borussia pe drum. Să le dorim mult noroc.

Miner - Borussia - 2: 2
Miner. Andriy Pyatov, Dmytro Chygrynskiy, Razvan Rat, Yaroslav Rakitskiy, Henrikh Mkhitaryan, Darijo Srna, Tyson (Douglas Costa, '62), Tomáš Hübschman, Fernandinho, Luiz Adriano, Alex Teixeira (Eduardo Da Silva, '83).
Borussia. Roman Veydenfeller, Lukasz Piszczek, Marcel Schmelzer, Mats Hummels, Felipe Santana, Mario Goetze, Jakub Błaszczykowski (Moritz Lyayner, '80), Sven Bender, Sebastian Kehl, Robert Lewandowski, Marco Reus (Julian Schieber, '91).
Goluri. Dario Srna, 31 de ani, Douglas Costa, 68 - Robert Lewandowski, 41, Mats Hummels, 87.