Leziune a promisurilor, obiectivul vitelului, super-chord benteke, fotbal

Grupa A. Olanda - Franța - 0: 1 (Pogba, 30). Suedia - Bulgaria - 3: 0 (Toivonen, 39. Hilmark, 45. Lindelöf, 58). Belarus - Luxemburg - 1: 1 (Savitsky, 80 - Joaquim, 85).

În meciul de vineri dintre Olanda și Belarus pe flancul stâng al apărării vecinilor noștri tot neumblate, astfel încât cineva din stadion apelat chiar și numărul situațiilor de urgență locale Ministerul. Dar pompierii nu au reușit să sune, pentru că până la sfârșitul meciului iarba din acea parte a câmpului era deja furioasă. Da, și principalul vinovat al aprinderii, pe numele de Promes, în acel moment a fost deja răcit în duș - a spălat dovezile. A fost de așteptat ca atacantul Spartak de luni să lovească olandezii în meciul cu vice-campioanele europene. Dar, la sfârșitul unui sfert de oră, Promes a primit o traumă proastă - a bătut Pailet la picioarele lui și, evident, a dislocat piciorul. În minutul 16 Depai a înlocuit Spartacus - Quincy, ceea ce este important, el a părăsit terenul însuși.

Pierderea lui Promes nu a fost cea mai proastă pentru olandeză - a doua zi accidentarea a fost marcată de portarul Sillessen, astfel încât locul de la poarta a fost luat de Stekelenburg. Eroarea de la portarul lui Everton a influențat direct rezultatul - Pogba a lovit din afară, dar Stekelenburg sa pregătit pentru o lungă perioadă de timp nu pentru lovitura cea mai dificilă și a ratat. Acest gol a fost singurul: suferințele echipei portocalii continuă și, pentru Astăzi, Olanda nu ajunge nici măcar în play-off-uri.

Belarușii dezamăgit: o lună în urmă, echipa lui Alexandru Khatskevich nu este permis să se înscrie de francezi, și de această dată același scor 0: 0 menținut aproape tot meciul cu luxemburghezii, cu toate că cei de la sfârșitul primei reprize a jucat în minoritate. Cu zece minute înainte de sfârșitul întâlnirii, capul lui Savitsky părea că a adus victoria bielorusă. Dar nu: Joaquim ia dat ricochetului Gordeychuk un cadou oaspeților. Belarusii au pierdut puncte incredibil de importante.

PERSOANELE NU MAI SENSIBILE

A fost al 6-lea-al doilea meci dintre Insulele Feroe și Portugalia, când Cristiano Ronaldo a fost pe picioare pentru prima dată de către adversarul (!) - mijlocașul Benyaminsena. În același timp, a devenit clar că unul dintre liderii neașteptate ai grupului B (și nu portughezii) este serios. Cu toate acestea, un spirit de luptă nu a fost suficient: în parte pentru a păstra islanders Ronaldo sa dovedit, dar după cum sa dovedit, zece oameni juca împotriva Portugaliei. Unul dintre ei - înainte de "Porto" André Silva pentru o pauză a emis un hat-trick. În a doua repriză, Cristiano a marcat încă, exemplul său fiind urmat de doi João-Moutinho și Kansela. 6: 0 - Campioana europeană a înlocuit Insulele Feroe pe locul al doilea.

Leadershipul în acest sextet a fost reținut de Elveția, care a câștigat cu ușurință un alt pitic, Andorra. De fapt, Shaqiri și compania tocmai nu și-au risipit energia - de ce, pentru că vor fi date și trei puncte? A treia linie este acum ocupată de Ungaria, care a fost obligată să învingă Letonia după ce Baits a pierdut casa la Faroam. Maghiarii au urmat pașii insulanilor - exact aceeași victorie cu un scor de 2: 0.

Grupa H. Estonia - Grecia - 0: 2 (Torosidis, 2. Stafildis, 61). Bosnia - Cipru - 2: 0 (Dzeko, 70, 81). Gibraltar - Belgia - 0: 6 (Benteke, 1, 43, 56. Witsel, 19. Mertens, 51. Azar, 79).

ȘAPTE SECȚIUNI BENTECE

Zenitovets Witsel pentru a nu alungare înregistrări, așa că am fost mulțumit de faptul că Gibraltarul a marcat pe 19 minute - în plus, în nominalizarea „Cel mai bun Scopul turului“ la mijlocul terenului va fi un avantaj distinct. Deși în acest caz este mai bine să se organizeze un concurs "cel mai bun gol al meciului": Belgia a marcat șase.