7 Întrebări pentru determinarea nivelului inteligenței emoționale într-un interviu

Întreprinzătorul și culturaIQ lucrează pentru a găsi cele mai bune culturi de înaltă performanță care vor fi prezentate pe lista noastră anuală. Credeți că compania dvs. ar trebui să fie, de asemenea, în ea?







Înțelegerea și determinarea persoanei pe care o angajați pentru a lucra joacă un rol important în modelarea culturii corporative a companiei și asigurarea succesului său în viitor. Alegerea întrebărilor informative pentru interviuri poate fi un factor-cheie în găsirea unor angajați adecvați (și, de asemenea, pentru examinarea celor care nu sunt). Răspunsurile la candidați vă pot spune foarte mult.

În timp ce diverse companii susțin valori și culturi diferite, succes la locul de muncă depinde în întregime de inteligența umană emoțională, iar această calitate ar trebui să fie, fără îndoială, la momentul de selecție a candidaților, spune Meraya DeLeon (Mariah DeLeon), vice-presedinte de oameni (vicepreședinte al oamenilor) în Glassdoor.

Iată șapte întrebări care vă vor ajuta să obțineți răspunsuri sincere din partea candidaților în timpul interviurilor, astfel încât să puteți găsi angajați viitori cu inteligență emoțională strălucitoare.

1. Cine vă inspiră și de ce?

răspunsul candidat permite intervievatorului să înțeleagă cine este inspirat, precum și tipuri de relații comportamentale, pe care le respectă, spune Craig Chinkotta (Craig Cincotta), șeful de personal și de vicepreședinte, Comunicațiile în Pridvor. unde participă activ la expansiunea echipei și la angajare.

2. Dacă ați deschis mâine compania dvs., care ar fi cele trei valori fundamentale ale acesteia?







Toate relațiile bune încep cu încredere și valori bine definite. Potrivit lui Robert Alvarez (Robert Alvarez), directorul general al Bigcommerce. răspunsul candidatului ne oferă ocazia de a înțelege adevăratele sale valori, în special onestitatea și decența sa.

3. Dacă prioritățile afacerii s-au schimbat, descrieți cum ați ajuta echipa să le înțeleagă și să le implementeze?

4. Poți construi prietenii de lungă durată în timp ce faci altă muncă?

Acest lucru necesită timp, iar dacă o persoană poate face acest lucru, după cum spune Alvarez, este un semn al unei puternice inteligențe emoționale. "Prietenia puternică arată că relațiile și îngrijirea oamenilor sunt importante pentru această persoană".

5. Ce abilități și experiență aveți lipsă?

Curiozitatea și dorința de a învăța sunt semne importante că un potențial angajat dorește să îmbunătățească ceva. "Oamenii care au dificultăți în a răspunde la această întrebare, cred că știu totul", avertizează Alvarez. "Aceștia sunt oamenii de care aveți nevoie să vă îndepărtați."

6. Poți să-mi înveți ceva, cum n-am auzit niciodată despre asta? (Acest lucru poate fi orice: pricepere, lecție sau puzzle)

Răspunsul la această întrebare vă poate arăta prezența a mai multe calități:

  • Candidatul are nevoie de timp să se gândească mai întâi și apoi să dea răspunsul său.
  • Este candidatul capabil să explice ceva unei persoane care înțelege mai puțin (sau nu este deloc cunoștință) într-un anumit subiect.
  • În ceea ce privește candidatul, el are grijă de studentul său.

7. Care sunt cei trei factori principali responsabili pentru succesul dvs.?

Răspunsul la această întrebare poate determina dacă o persoană este dezinteresată sau egoistă, spune Alvarez. "Când oamenii vorbesc despre succesul lor, observați dacă folosesc adesea" eu "sau" noi "în povestea lor.

„Uita-te pentru un jucător de echipă care aduce ceva pozitiv companiei,“ sfatuieste Chinkotta. „Cineva poate fi cel mai deștept persoană în cameră, dar dacă crezi că vei fi mulțumit să lucreze cu el (pentru ca el sa concentrat mai mult pe cont propriu succes decât succesul companiei), nu va fi omul potrivit pentru tine“ .

Carolyn Sun, antreprenor.com. Traducere: Tatiana Gorban







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: