5 Surse de lumină interioară

5 Surse de lumină interioară

Este în valoare de vorbele ei - în jurul valorii de toate sunt tăcute, ca bewitched. Cu apariția sa, el atrage punctele de vedere ale multor oameni. Ne-am întâlnit cu toții oameni norocoși, care atrage atenția asupra lor înșiși, evocă respect, admirație și chiar iubire universală cu modul în care se ținea. În ele există ceva special. Un fel de lovitură. Ceva pe care chiar proprietarul norocos al farmecului neobișnuit nu poate defini. "Deseori nu putem determina ce anume ne face atractivi", spune terapeutul Gestalt Maria Andreeva. - Atunci când, de exemplu, unul dintre partenerii în câțiva ani după prima ședință întreabă un alt: „Ce ai nevoie de mine găsi?“ - ca răspuns, el poate auzi entuziasmul cauzat tocmai aceste trăsături, caracteristici ale aspectului sau stilul de comportament, pe care a încercat să se ascundă “. Dimpotrivă, de multe ori se dovedește că calitățile pe care le pun un accent deosebit, avand in vedere propriile lor merite, să nu stârnească simpatia altora, ci dimpotrivă, le enerva. Există vreun motiv să se îndoiască de eficacitatea formării în cadrul motto-ului "Deveniți cel mai fermecător și atractiv!".







"Alegerea unei școli de farmec merită să fie lizibilă", spune terapeutul Gestalt Nifont Dolgopolov. - oamenii buni sunt învățați să zâmbească, să fie atenți, sociabili, binevoitori, naturali - și toate acestea, desigur, afectează calitatea comunicării și impresia pe care o facem asupra altora. Un alt lucru - de formare, în cazul în care ei preda carisma prudentă, înșelăciune, manipulare. Trebuie să ne amintim că farmecul nu suferă nici auto-control, nici pretenție ". De ce? Ceea ce ne atinge, inspiră sau fascinează oamenii, se manifestă în comportamentul nostru involuntar. Farmecul se naște undeva în adâncul ființei noastre.

Experții noștri numesc cinci surse de farmec și vorbesc despre ele.

Antrenarea carismei

Ce sa întâmplat în timpul întâlnirii? Ce te-ai simțit atunci? Ce au spus ei?

Determinați ce a făcut comunicarea dvs. atât de deschisă, bogată, plăcută. Adesea ați zâmbit unul pe celălalt, ați râs, ați glumit, ați spus cu bună știință, ați fost unanim și, dacă într-un fel, opiniile nu au fost de acord, au discutat acest lucru cu demnitate și respect ...

Ceea ce sa manifestat în comportamentul dvs. și ce ați putea simți (de exemplu, starea de spirit)?

5 moduri franceze de a crește stima de sine

După ce a petrecut sute de interviuri și studii în Franța, jurnalista Kate Jamie Kallan a aflat că femeile franceze reușesc mereu să rămână încrezătoare și mulțumite de ei înșiși.

Urât. dar absolut irezistibil!

Ei cuceri inimile celor mai frumoase femei, deși aspectul lor încalcă standardele general acceptate ale frumuseții. Secretele unui farmec cu adevărat masculin ... pe care îl puteți învăța.

5 Surse de lumină interioară

1. Nu depindeți de opiniile altora "Nu contează, ca mine sau nu!"

"Noi fascinează și alți oameni atunci când nu încercăm să le mulțumim", acesta este paradoxul ", spune Maria Andreeva. "Și ne atragem atenția asupra noastră atunci când nu ne gândim cum să impresionăm". Dacă nu vom juca publicului, si se comporta in mod natural in jurul nostru vad ca o persoana vie care face ceea ce el crede de cuviință, auzi alții, nici o presiune asupra lor, nu le priva de libertatea de alegere - să se alăture sau nu să-l susțină sau nu, fi fermecat sau nu. " Atunci când nu așteptăm nimic concret de la o altă persoană (nu ne străduim, de exemplu, că ne atrage neapărat atenție), comunicăm cu el în mod liber, cu interes și respect. A devenit un ascultător atent, natural, sigur ... Și o astfel de persoană este mereu simpatică față de ceilalți.

2. Crede în tine "Mă pot baza pe mine"

Vă rog pe ceilalți dacă nu vă placeți? Va fi posibil să îi convingi pe ceilalți în bunăstarea ta, dacă trăiești într-o situație care nu este în armonie cu tine însuți? Cum să îi inspirați pe ceilalți dacă nu sunteți încrezători în abilitățile voastre? Nu, carisma nu este un privilegiu al personalităților narcisiste, dar dragostea pentru sine însuși ne permite să acceptăm slăbiciunile și virtuțile noastre, iar încrederea în sine ne ajută să facem față nenorocirilor vieții. "În mod ideal, aceste sentimente vin de la părinți", a spus Maria Andreeva. - Când un adult are o mulțime de dragoste, încrederea în sine este dificil de distrus. Dacă nu este acolo, este mai ușor pentru noi să ne iubim în comunicarea cu ceilalți ". Dar de ce este cineva care se crede atat de fermecator? Când suntem buni pentru noi înșine, în acest sens al iubirii de sine, atragem energia pentru rezolvarea problemelor pe care alții le pot părea insuportabile. Încrederea și calmul nostru sunt transmise altora și o astfel de forță calmă, desigur, atrage.







5 Surse de lumină interioară

3. Stați întregi "Eu spun și fac ceea ce cred"

Oamenii percep meritele noastre nu separat, ci ca ceva integrat, consecvent, congruent. Când emoții, gânduri, acțiuni și fapte de consistență atunci când nu Apărăm doar opiniile și valorile noastre în cuvinte, ci să le întruchipeze în modul lor de viață noastre, ne simțim coerența unii cu alții și să știe că noi trăim dreapta. Această armonie interioară este resimțită în fiecare gest al nostru și fiecare cuvânt pe care noi nu disimula nici o particulă a ființei noastre, nostru „da“, pe deplin, îndoielile noastre sunt exprimate în mod clar, argumentele noastre convingătoare. Congruența nu numai că ne îmbogățește viața, ci îi afectează în mod pozitiv pe alții. "Când totul bulează înăuntrul nostru, dar în exterior încercăm să apară calm, farmecul nu apare", spune Maria Andreeva. - Conflictul care apare, conflictul dintre cauzele interne și externe cauzează disconfort și perplexitate neclară printre altele ".

4. A fi adevărat pentru tine "am dreptul să fiu așa"

O persoană timidă sau, de exemplu, foarte ciudată se poate dovedi a fi cea mai fermecătoare în mediul nostru - tocmai pentru că nu ascunde unicitatea naturii sale, nu ezită de sine. "Oamenii fermecători ne impresionează și fascinează faptul că nu se tem să fie ei înșiși", spune Nifont Dolgopolov. - În circumstanțe diferite, ei nu își ascund punctele slabe, lipsurile caracterului sau figurii. Sunt indivizi întregi care știu să trăiască aici și acum. " Dar a fi tu chiar nu e ușor. Mulți dintre noi sunt împiedicați în primul rând de ideea inconștientă că, pentru a se comporta corect, trebuie să fie rezervată și circumspectivă. Iar secretul carismei, dimpotrivă, este ascuns în nemijlocită, sinceritate și chiar și în unele insecurități. "Prin urmare, este atât de important pentru noi să înțelegem profundul nostru, adevărat" eu ", contradicțiile și conflictele lui, continuă Maria Andreeva. - Bineînțeles că este puțin probabil să fiți întotdeauna în pace cu toate aspectele personalității voastre, dar puteți învăța să vă exprimați fără teamă și liber, acceptându-vă propria unicitate. Și nu ascunde (de la sine și de la alții) slăbiciunile, vulnerabilitatea și neajunsurile sale ". O astfel de persoană devine un exemplu de curaj și sinceritate pentru alții, surprinde și inspiră: la urma urmei, oricine poate deveni la fel de fermecător dacă decide să recunoască dreptul de a fi la fel.

5 Surse de lumină interioară

5. Rămâne deschis "ascult alții și vorbesc în așa fel încât să mă înțeleagă"

Putem estima gradul carismei noastre răspunzând la câteva întrebări. Este plăcut pentru alții să comunice cu noi? Sunt liberi în același timp? Se dezvăluie în comunicare? Dacă este așa, atunci suntem suficient de deschise cu ceilalți, adică nu prețuim interlocutorii noștri, suntem capabili să ascultăm, să fim atenți la ei, în ciuda diferențelor de opinii. Contactul real are loc numai atunci când oamenii sunt gata să dialogheze unul cu celălalt. "Simțind încrederea noastră, interlocutorul se calmează și vrea să fie la fel de deschis pentru noi, deoarece nu are nici o șansă", a spus Maria Andreeva. "Prin urmare, este atât de important să stăpânești arta comunicării: să vorbești clar și clar, să folosești metafore care să ajute ascultătorul să vadă, să audă, să simtă situația". Când înțelegem pe cineva cu jumătate de cuvânt, ne simțim mai deștepți. și să cedeze farmecul acestui om.

Ce este congruența?

Potrivit terapeutului Gestalt Maria Andreeva, acest concept este unul din cheia atractivității noastre.

Psihologie: Ce înseamnă să fii congruent?

Maria Andreeva: înseamnă să te potrivești. Congruența este coerența dintre esența profundă a unei persoane (credințele noastre, valorile) și modul în care privim, ceea ce simțim, spunem și facem. Aceasta este integritatea: lumea noastră interioară și manifestările externe sunt în armonie, se completează armonios reciproc.

De unde știm dacă suntem congruenți?

Într-o situație în care există îndoieli, încercați să vă puneți câteva întrebări. Mi se pare ce fac? Este acest comportament potrivit pentru mine? Corespunde convingerilor mele? Acțiunile mele contravin punctului meu de vedere? Simt puterea de a acționa în conformitate cu dorințele mele?

De ce unii dintre noi îl fac mai bine decât alții?

În primul rând, este legat de experiența noastră de viață: ne servește ca punct de referință principal. În plus, congruența depinde de faptul dacă suntem capabili să auzim ce ne spun oamenii despre noi înșine și să coreleze evaluările și reacțiile lor cu așteptările lor. Numai prin realizarea și acceptarea neconcordanței noastre, putem încerca să ne lămurim colțurile ascuțite și mai mult pentru a ne încadra în noi.

Scăzut stima de sine: cum să-l îmbunătățească?

Nivel scăzut al stimei de sine - ca o imunitate slabă: ne face să fim neprotejați de eșecurile zilnice mici. Ce ar trebui să fac?

Giselle Arryus-Revidi: "Îmi place cel care a simțit valoarea sa"

Suntem departe de a ne egala in capacitatea noastra de a ne placa altor oameni. De ce unii dintre noi au un farmec deosebit, iar alții nu se opresc? Opinia psihanalistului.

Ce este inteligența emoțională?

În momentele critice, inima domină mintea: emoțiile ne ghidează atunci când ne confruntăm cu sarcini prea importante, a căror soluție nu poate fi dată exclusiv intelectului.

Ne place ... diferit

Vrem să fim irezistibili, să avem farmec, carisma ... Dar, de fapt, este sensul pe care îl punem în toate aceste cuvinte? Să încercăm să înțelegem cum funcționează mecanismele misterioase ale atractivității noastre.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: