4 moduri de a-ți realiza potențialul de lucru

Nu este necesar să schimbați compania sau domeniul de activitate pentru a începe să tratați lucrarea în mod diferit. Îți poți realiza potențialul în vechiul loc. Cele patru căi principale vă vor ajuta să ridicați nivelul de auto-realizare și să evaluați cât de mulțumiți sunteți de poziția actuală la locul de muncă.







1. Fii inspirat de muncă

Inspirația afectează în mod semnificativ calitatea muncii, precum și atitudinea față de ea. Pentru mulți, este foarte important ca misiunea companiei în care lucrează să îi inspire.

Intreaba-te: „? Am vorbi cu mândrie despre slujba ta“, „Sunt colegi și lideri ai mei inspirat?“, „Do proiecte ma inspira, pe care o fac?“.

Dar chiar dacă nu aveți inspirație, aceasta nu înseamnă că este timpul să căutați un loc nou. Încercați să schimbați ideea de lucru astfel încât să înceapă să vă inspire. Apoi împărtășiți-le cu colegii să le inspirați.

2. Beneficiu

Întrebați-vă: "Pot, prin abilitățile mele, să fac o contribuție semnificativă? Pot ajuta punctele mele forte în rezolvarea problemelor actuale ale echipei mele? ".

Poți fi foarte talentat. dar, probabil, abilitățile dvs. nu sunt pur și simplu cerute de organizația dvs. în acest moment sau în această situație. Uneori, în astfel de cazuri trebuie să dobândești noi abilități. Și uneori ar fi mai bine să găsești un alt loc unde vei face mai mult.







3. Adu-ți respect

Trebuie să simțim că suntem respectați pentru talente și abilități. Nu este același lucru cu a fi util. Poate că tu contribuie foarte mult la dezvoltarea organizației tale, dar dacă nu o apreciezi, te simți frustrat și iritat.

Desigur, pentru a câștiga respect, este nevoie de timp. Dacă tocmai ați început cariera și ați făcut cunoștință cu diferite aspecte ale muncii dvs., veți avea nevoie de timp pentru a vă simți încrezători și pentru a face treaba la un nivel care merită respect.

Bineînțeles, dacă vă aflați într-o situație în care cineva la locul de muncă arată lipsă de respect față de dvs., adresați imediat această problemă conducerii.

4. Dezvoltarea

Este important pentru noi să realizăm că învățăm și dezvoltăm, că nu suntem obosiți în rutină. Că ne dezvoltăm și ne îmbunătățim zi de zi. De exemplu, obținerea de noi cunoștințe tehnice, învățarea rezolvării conflictelor sau îmbunătățirea abilităților interpersonale.

Creșterea profesională poate fi influențată nu numai de modul în care evaluăm activitățile noastre în poziția actuală. Ne ajutăm să ne dezvoltăm, reprezentând ceea ce vrem să realizăm într-un an sau doi și planificând ceea ce trebuie să învățăm pentru acest lucru.

Cum de a crește nivelul de auto-realizare

Destul de des, nu trebuie neapărat să schimbăm compania sau sfera de activitate pentru a începe tratarea muncii noastre în mod diferit.

Determinați ce nu vă convine și ce doriți să schimbați, discutați acest lucru cu managementul și cu colegii și stabiliți-vă obiective specifice. Toate acestea vor contribui la creșterea sentimentului de auto-realizare profesională. Și acest lucru este foarte important, pentru că este la lucru că ne petrecem cea mai mare parte a timpului nostru.







Trimiteți-le prietenilor: