220 de volți în mașină pe pagina problemei unui automobilist

220 de volți în mașină

Înainte de următoarea călătorie să se odihnească ideea sa ridicat la 220 de volți dracu 'în mașină pentru a ma uit la televizor într-un cort, sau în scopuri mai sofisticate, cum ar fi un uscător de păr, un fier de lipit, ondulator sau ceainic. Există o idee, va exista o întruchipare :)







Ideea este să cumpărați un UPS (sursa de alimentare neîntreruptibilă sau un UPS UPS) și să îl conectați la o baterie de mașină. Pentru a cumpara este nevoie de upsu cu acumulatori moarte - oamenii lor dau doar un unmarket. Mi-am cumpărat o raritate veche de la firma impecabilă APC (conversie de putere americană) ceva de 200 de ruble.

Puterea sursei a fost limitată la 700 de wați. tochnee- a fost scris pe copertă, de fapt, coada a fost scris fin: 220-240, 2.3a, care a dat 220 * 2.3 = 506 wați. Adică, a fost posibil să se conecteze la sursă numai consumatorii care nu au depășit această putere. În caz contrar, sursa a luminat lampa de suprasarcină și a ieșit. Din uscătorul de păr de două kilowați a trebuit să renunțe și să ia un uscător de păr de drum, care în modul "slab" tocmai a consumat aceleași 500W. Fierul de lipit "a mâncat" doar 25 W, fierul curgător 100 W și boilerul 200. Televizorul a decis să nu o ia, deoarece el este foarte mare, și într-adevăr, să se uite la televizor pe natura foppery. Deși televizorul mănâncă numai 300W. Mici, probabil, chiar mai puțin.

Verificând cum funcționează toate cele de la UPS-a fost timpul să finalizeze sursa. La început, am deschis carcasa (era pe clapete) și am scuturat două baterii cu șase volți. Doar cei care au murit. În continuare am sudat la terminalele care fac legătura între lungimea firului bateriei și o grosime de nonweak jumătate de metri (am luat diametrul de cupru catenară 2.5mm în izolație groasă). La celălalt capăt, terminalul pentru conectarea la bateria mașinii. Firurile sunt mai bine pentru a lua multi-colorate (albastru și roșu), astfel încât să nu confunde polaritatea.







În principiu, asta e tot. Am conectat ups la baterie, apăsați butonul și au 220 volți. Pentru comoditate, am făcut o rozetă și i-am înșurubat corpul. Kstati- la UPSA nu dezgustat vizzhala- sursa de sunet poate fi șurubelniță rigid pokorezhit sau (mai bună), pentru a lipi guma de mestecat (nu uitați să-l opriți)

Dar m-am dus puțin mai departe:
În primul rând, am văzut fundul sursei (unde au fost stocate bateriile) și am întors pereții laterali înăuntru. Capacul din spate, de asemenea, tăiat la jumătate, detașând ieșirile inutile. Cazul a devenit de două ori mai compact. A fost posibil să mergem mai departe, dar atunci ar fi necesar să luăm o lampă undeva și butonul de alimentare (și am fost prea leneș). La conectarea cablurilor la baterie este introdus un comutator puternic (am luat un aper 75). Dispozitivul în sine este amplasat în cabină sub panou sau în portbagaj (atunci trebuie să extindeți și să așezați firele). Soclul a rămas să trăiască pe carcasă, dar exista un fir suplimentar (detașabil) pentru conectarea unei rețele cu o priză. Da, da! Când conectați dispozitivul la priză, acesta se încarcă pe acumulator. Este adevărat că curentul de încărcare este mic și pentru o încărcare completă durează foarte mult timp (probabil câteva zile). Sârmă în sine pot fi transportate în interiorul oops în sine (panoul frontal este acolo pe blocuri convenabile, și în interiorul spațiului este suficient, chiar și după scurtarea :))

Iată câteva formule pentru calcule (nu voi deduce, cine trebuie să-și dea seama). nravda - eu însumi nu le-am folosit și am făcut totul cu mare rezervă :)

1. Consumul maxim de curent:
Imax = Pmax / 8.4
unde: Pmax este puterea maximă a sursei (W), Imax este curentul maxim consumat al bateriei (A). Dacă există o siguranță sau un pahar, este mai bine să le luați cu o marjă de 10%

2. Grosimea (diametrul) firului de cupru pentru conectarea la baterie (cu o rată de maxim 17 A / mm2):
F = SQRT (Pmax / 448,4)
unde SQRT reprezintă rădăcina pătrată. Rezultatul va fi în milimetri. Puteți lua cu orice marjă sau fără ea.

3. Timp de descărcare completă a bateriei (ore):
T = 8,4 * A / P
unde A este capacitatea bateriei în ore de amperi (în limba engleză: "Ah"), P este puterea consumatorului conectat (W). Apoi, pe această baterie nu-l descărcați complet, doar jumătate. Ie E timpul să o tăiem în jumătate.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: