12 Hadisuri despre dragostea oamenilor, despre lumea Shiismului

Vezi de asemenea

Mulți dintre cititorii noștri, studiind tradițiile existente de la Profet și familia sa, Allah să-l binecuvânteze și familia lui, probabil, cauta printre aceste hadisuri despre iubire și care se încadrează în dragoste. Prin urmare, ne-am colectat și zicători dopereveli ale Profetului și Baqir imamilor și Sadiq, pacea fie asupra tuturor, avantajele pe care Creatorul a plasat în iubirea poporului, și instruirea lor în dragoste credincioși.







1. Imam Sadyk, pacea față de el, a spus: "Dacă chiar iubiți pe cineva, atunci spuneți-i despre el" (Bihar al-Anwar, vol. 74, p. 181).

2. Mesagerul lui Allah, el și familia lui binecuvinteze Allah, a spus: „Cele două inimi iubitoare este cel mai bun rezultat - o căsătorie“ ( „Bihar al-Anwar“, adică 103, 228 ..).

3. Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus, când a fost întrebat despre dragoste: „Dacă cineva se încadrează în dragoste, și ascunde dragostea mea, și să fie caste, dacă el moare în această poziție - va muri moartea unui martir ( shahid) "(" Ma'ani al-ahbar ", pagina 132).

4. Mesagerul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah, a spus: „Dragostea credinciosului pentru credincios, de dragul lui Allah este ramura cea mai sublimă a credinței. Cunoașteți pe cineva care iubește pentru Allah, urăște Allah, dă Allah și păstrează dragul lui Allah se referă la slujitorii aleși ai lui Allah "(" Al-Kafi“, vol. 2, p. 125).

5. Fuzail Ibn Yasar a relatat: "l-am întrebat pe Imam Sadyk, lăsați pacea cu el:" Se referă dragostea și ura față de credință? ". El a spus: "Credința este altceva decât iubirea și ura?". Apoi a citit acest verset: "Allah a înălțat în voi o dragoste de credință și a împodobit-o în inimile voastre și a făcut să vă urăști necredință, nelegiuire și neascultare. Ei sunt cei care merg pe drumul cel bun "(49: 7)" (Al-Kafi, vol. 2, p. 125).







6. Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a dat cuvinte de Mesagerul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah, a întrebat tovarășii săi: „Care este credința nodurilor este cea mai puternică?“. Ei au răspuns: "Allah și trimisul Său știu cel mai bine." Apoi, unii dintre ei a spus, „rugăciune“, unii au spus: „Zakat“, unii au spus: „post“, unii au spus: „Hajj și Umra,“ unii au spus „lupta pe calea lui Allah“. Apoi Trimisul lui Allah a spus: "Tot ce ați enumerat are merite. Dar ele nu sunt cel mai puternic nod. Cel mai puternic nod de credință - este iubirea pentru Dumnezeu și ura de dragul lui Allah, prietenia cu prietenii lui Allah și renunțarea la dușmanii lui Allah „(“ Al-Kafi“, adică 2, 125 ..).

7. Imam Bakir, pacea asupra lui, a spus: "Dacă vrei să știi dacă este ceva bun în tine, uită-te la inima ta. Dacă îi iubești pe cei care ascultă de Allah și îi urăște pe cei care se împotrivesc Lui, atunci este bine în tine și Allah te iubește. Dar dacă urăști pe cei care ascultă de Allah și îi iubești pe cei care se împotrivesc Lui, atunci nu este nimic bun în tine și Allah nu te iubește. O persoană va fi cu cei pe care îi iubește "(Al-Kafi, vol. 2, p. 126).

8. Imam Sadyk, pacea asupra lui, a spus: "Există dragoste de dragul lui Allah și a trimisului Său și iubire de dragul lumii apropiate. Pentru Allah și pentru trimisul Său, dragostea va fi răsplătită de către Allah și în dragoste pentru dragul lumii apropiate nu există nimic "(Al-Kafi, vol. 2, pag. 127).

9. Imam Bakir, pacea asupra lui, a spus: "Un arab din tribul lui Banu Tamim a venit la Trimisul lui Allah și la întrebat:" Învățați-mă ". Și printre instrucțiunile sale a fost: "Arătați dragostea oamenilor și ei vă vor iubi" "(Al-Kafi, vol.2, p. 642).

10. Imam Sadyk, pacea asupra lui, a spus: "Dragostea femeilor aparține calităților morale ale profeților" (Al-Kafi, vol.5, p.320).

11. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „Nu-mi pot imagina că un om de credință a crescut beneficiu, dar nu ar crește dragostea femeilor“ ( „Al-Kafi“, 5: 320 ..).

12. Trimisul lui Allah, el și familia lui binecuvinteze Allah, a spus: „Cuvintele bărbatului“ Te iubesc „a spus femeia că nu va lăsa niciodată inima ei“ ( „Al-Kafi“, 5: cu 569 ..).







Trimiteți-le prietenilor: