10 Fapte despre insula Bali

Acasă> Indonezia> Bali diary. Ziua 19. Zece lucruri care m-au surprins

10 Fapte despre insula Bali
Noaptea trecută am planificat o excursie la plaja din Nusa Dua și templul Ulu Watu, care sunt situate aproape unul de altul, dar dimineața punctat «i» - un strat dens de locuri nori de plumb pe cer și o prognoza dezamăgitoare m-au forțat să renunțe la această călătorie. Internetul a spus că situația de pe coastă este aceeași, de aceea este anulată fără echivoc pentru ziua de azi.







De când m-am dedicat astăzi chestiunilor economice și economice, am decis să scriu o notă despre zece lucruri în Bali, pe care îmi amintesc în mod special. Ordinea acestor fapte nu are nimic de a face cu semnificația lor pentru mine. Tocmai am scris în ordinea în care au venit la mine.

1. Templele din Bali
Numărul de temple este uimitor. Sunt peste tot. Există temple publice în care se desfășoară servicii comune. Acestea sunt de obicei disponibile pentru vizitatori, dar de obicei nu întregul teritoriu este deschis, ci numai curtea, poate și alte câteva locuri. De asemenea, există temple de familie care se află chiar în case. Pentru decorare și lux, uneori acestea nu sunt inferioare templelor publice, cu excepția faptului că acestea sunt mai mici. Cu toate acestea, toate templele balineze sunt de același tip, astfel încât, în timp, luxul decorării lor nu mai face decât să acorde atenție. Toate aceste sculpturi în piatră și lemn sunt atât de răspândite în Bali, ceea ce devine norma, pe care o obișnuiești repede și nu mai plătești atenția :)

10 Fapte despre insula Bali

Chiar iubesc câinii, dar aceste animale aici nu corespund cu noțiunea noastră obișnuită de "cel mai bun prieten al unui bărbat". Câinii din Bali sunt o vedere mizerabilă. Aproape toți sunt bătuți cumva, uneori cu răni grave pe corp și foarte des agitați.

Câinii balini nu le plac deloc mângâieri, nu răspund la apelurile de bun venit și mai degrabă se răstoarnă, mai degrabă decât să se lase în pace. Agresiunea este rară, mai degrabă sunt în mod constant într-un fel de prostare, se află undeva la umbra sau se execută de-a lungul drumului, absolut fără a acorda atenție motocicletei sau mașinii care se apropie.

Câinii din Bali sunt mulți și toți sunt aproape aceeași persoană ...

Cu pisicile, situația este și mai gravă. În primul rând, există foarte puțini dintre aceștia, și în al doilea rând, mulți dintre ei fără coadă sau cu un ciot. Se pare a fi o pisica - un simbol al răului din Bali, asa ca nu le place și taie cozile lor, dar am citit undeva că aceasta este bicicleta pentru turiști și, de fapt, există doar o astfel de rasa de pisici ... Nu cred într-adevăr, pentru că astfel de „rasa "Am văzut în Filipine și chiar am dat peste specimene cu o coadă bine ruptă. Dar nu pot spune 100%.

10 Fapte despre insula Bali

3. Traficul rutier

Trebuie să te obișnuiești cu asta. În dreapta, se pare că nimeni nu învață, și de a gestiona scuterul în general, nu sunt necesare drepturi. Ei chiar împart copiii de vreo zece ani și a trebuit să văd că elevii se întorc de la școală, împreună cu patru pe un scuter cu motor. Prin urmare, este clar că situația de pe drumuri este extrem de nesigură.

În zona Denpasar și Kuta, unde traficul este tensionat și drumurile sunt largi, într-o zi obișnuită vă simțiți ca o parte a haosului. Există puține să fie disuasive, trebuie să calculeze, de asemenea, potențial acțiunile posibile în jurul tău participanți la acest haos, și din moment ce zbura la o viteză de un an și jumătate până la două ori mai multe ale tale, atunci trebuie să fii foarte atent. Pot exista decupării pe fiecare parte, depășind pe dreapta și pe stânga, și atât de aproape, încât, uneori, la fel de mult adrenalină în sânge este aruncat afară ca să-și imagineze ce s-ar fi întâmplat dacă un alt centimetru mai aproape ... am început crezut că dacă mă duc de la marginea drumului, nu este nimic Risesc ... Da ... Taxi pe drumul de pe străzile adiacente ale Ukhari nu se poate uita chiar în jur! Uneori, ei zboară la o viteză decentă, cu intenția de a încetini pe undeva deja pe drum și există toate șansele de a fi împușcați sau zburați pe roata din față a unei astfel de dune.

Lipsa regulilor de trafic este, de asemenea, oarecum descurajatoare. În mod repetat, un întreg flux a mers la roșu sau sa întors sub semnul "întoarcerea spre stânga este interzisă". Ei bine, atunci când o mișcare circulară în Denpasar transformat într-o „mișcare de-a lungul calea cea mai scurtă“, care este, pe un opus la rever dreapta, și așa sa mutat aici tot creierul meu tocmai am dat și a acceptat realitatea ...

Mulți au citit recenzii despre ofițerii de poliție care au amendat turiștii pentru lipsa unei cască sau pentru oprirea la o semaforă în afara liniei. Eu însumi nu am încă venit peste și opresc întotdeauna la un semafor în locul potrivit, dar lipsa unei casca este considerată o crimă în fața lui, ca să-și piardă capul în această mișcare browniană este foarte simplu.

În Bali, am fost șocat de numărul de lucruri făcute de mână. Da, aproape totul se face manual sau într-un mod ușor automatizat, adică folosind unelte electrice. Străzile pe kilometri, de-a lungul cărora există magazine de artizani cu munca lor, puse în vânzare, mă uimesc de fiecare dată când trec. Cât de multă muncă manuală umană este ascunsă în spatele sutelor de produse care stau pe stradă. Toate acestea la standardele europene merită un penny, dar producția aceluiași Buddha de lemn durează cel puțin o zi întreagă a vieții maestrului. Și nici un Buddha pentru toată lucrarea creativă a maestrului nu va fi complet același cu cel precedent.

Specializarea artizanilor este de asemenea vizibilă imediat. Cineva taie copacul și numai Buddha, cineva taie celelalte figuri, cineva face un fel de mobilier, cum ar fi scaune, cineva face doar scânduri late și lungi plate, care sunt apoi utilizate pentru mese și bănci. Sunt incredibil de fericit că, chiar și într-o casă construită din buget, toate materialele sunt naturale. În casa mea de oaspeți și în casa mea închiriată, patul era făcut din lemn real cu spate și picioare sculptate, fără plăci aglomerate, plăci aglomerate și alte semi-chimicale. Același lucru este valabil și pentru orice altceva - uși, rame de ferestre, mese și scaune. Plăcile și pietrele pentru decorarea templelor și caselor sunt de asemenea tăiate aproape manual.







În general, acest lucru mă face să mă întreb tot timpul și nu mă pot obișnui. În lumea noastră europeană, unde chiar marmura este modelată artificial, toate aceste lucruri balienești-comune costă bani fabulos. Aici este norma vieții și acest lucru este incredibil de plăcut pentru mine!

10 Fapte despre insula Bali

Bali este o oază de hinduism în Indonezia. Toate celelalte insule din Indonezia sunt în mare parte musulmani. În India, știam că există mulți zei în hinduism, literalmente milioane. Dar aici, în Bali, am aflat despre acest lucru nu din cărți sau articole de pe Internet, ci de la locuitorii locali. În mod literal, totul are patronul său. Există zei de câmp și fertilitate, precum și zei mai specializați de orez, soia și porumb. Toți sunt venerați și primesc în mod regulat partea lor de daruri. Altarul pentru ofrande poate fi găsit peste tot - pe un câmp de orez, pe un curs de apă, pe un copac, pe un pod sau pe mare. În fiecare casă balineză trebuie să fie un altar, iar la intrare este Ganesha, care aduce noroc.

Baliții din cele mai abundente au un templu familial pe teritoriul casei și așa trebuie spus mai multe. Templele familiale, adesea în ceea ce privește bogăția mobilierului, nu sunt în nici un caz inferioare templelor publice și uneori chiar le depășesc.

10 Fapte despre insula Bali

La început vă simțiți extrem de ciudat de mers pe jos în jos dimineața în stradă și în mod constant lovind frumos pus pe trotuar coșuri mici decorate cu flori și umplut cu orez, dulciuri și fructe.

Acestea sunt sacrificiile care se fac în fiecare zi și toate balienele. Dimineața se găsesc literalmente la fiecare casă sau magazin. Creează sentimentul că ziua oricărui balienian începe cu acest lucru.

Putu, Bali cu care ne-am întâlnit în Yeh Pulu. Mi sa spus că în anumite zile, când are nevoie să-și creeze sacrificii în locuri diferite, este nevoie de 3-4 ore!

Aceste oferte sunt concepute pentru a convinge spiritele și orice familie bileziană le face în mod necesar.

Pregătirea unor asemenea daruri este o artă întreagă. Coșurile pentru sacrificii sunt făcute de femei. Dacă nu există timp pentru acest lucru în familie, atunci astfel de daruri sunt cumpărate spiritelor și zeilor. Există o mulțime de vânzători pe piață care vând mărfuri "însoțitoare" - flori pentru decor, coșuri, betisoare aromatizate și așa mai departe.

10 Fapte despre insula Bali

Câmpurile de orez din Bali sunt peste tot. În zonele turistice, cum ar fi Kuta, câmpurile de orez au înlocuit treptat hotelurile și saloanele spa. Acest lucru nu-i place localnicilor, cel puțin am auzit despre asta de la același Putu.

Orezul este produsul principal al oricărei familii balineze, iar Putu mi-a spus că în familia sa orezul este mâncat în fiecare zi. Chiar procesul de cultivare a orezului nu sa schimbat în câteva sute de ani. Singurul lucru care este folosit aproape toate - este un cap tractor sau motocicleta pentru arat câmpurile înainte de plantare, dar este încă unele agricultori aplicate în acest scop, vaci sau tauri și un plug special. Pixuri acoperite cu vaci se găsesc periodic în apropierea câmpului. Restul procesului de cultivare și recoltare se face manual de către familia gazdei. Ei bine, aproape ca avem plantarea si culesul cartofilor :)

Culoarea câmpurilor de orez este uimitoare. În spatele acestor culori, tăcere și liniște, mulți oameni călătoresc în Ubud.

10 Fapte despre insula Bali

Dacă vorbim despre lucruri care, dacă nu surprinzător, nu ne lasă indiferenți, aceasta este bunăvoința balienilor. Fiind în Bali, m-am obișnuit să zâmbesc. Se întâmplă oarecum de la sine. Este suficient doar câteva secunde să te uiți la rezidentul local și el îți va da un zâmbet prietenos. Poate și nu se întâmplă întotdeauna, dar foarte des. Într-o astfel de atmosferă este pur și simplu imposibil să fii tensionat și serios.

Îmi amintesc de Moscova metrou și mulțimile de oameni care se nasc undeva despre afacerea lor, cu o astfel de viziune serioasă și potrivnice, care se pune întrebarea, și în cazul în care se bucură de ceva în această viață, sau ea au aceeași gri cu care se confruntă?

10 Fapte despre insula Bali

Deja pentru mult timp filtrez serios tot ce mi-a ajuns în stomac, deoarece cred că suntem ceea ce mâncăm. Călătorind în India, m-am întrebat cum pot supraviețui oamenii acolo pe o mâncare atât de slabă. Deși cea mai mare parte a Indiei este vegetariană, dieta lor zilnică este orezul alb cu diferite condimente super-picante, precum și diferite produse de panificație făcute din făină. Fructele și legumele pe care le consumă în cantități foarte modeste. În Filipine, situația era și mai gravă. Această țară este obsedată de carne și fast-food. Pentru mine, ca vegetarian, care este în esență o hrană vie, în restaurantele filipineze, alegerea nu a fost foarte mare și în cele din urmă am mâncat orez cu diverse legume. Mai mult fructe, în special banane și mango. Tangierul mango decât în ​​Filipine, nu am încercat încă.

Deci, ceea ce a fost surpriza mea când în Ubud am găsit o duzină de cafenele și restaurante, care nu sunt numai produse ecologice pe meniu, apoi mânca alimente cultivate fără chimicale, dar, de asemenea, servește pentru foodists prime. În Bali, este foarte simplu să găsiți produse ecologice sau produse din materiale organice. Adevărat, moda europeană pentru toate organice, ridică prețurile pentru bunuri, de îndată ce cuvântul "Organic" este inclus în numele său. Dar nu este chiar important. În magazinele rutiere puteți cumpăra fructe și legume cultivate în condiții normale și cu un gust, spre deosebire de setul de produse plastic-gmoshnogo oferit în supermarketurile europene. Prețurile pentru aceste produse, conform acelorași standarde europene, sunt foarte acceptabile, chiar dacă europenii cu fața înfrunzită înșală și înșeală complet :)

Bali pe tot parcursul anului de vară, astfel încât fructele și legumele proaspete pot fi consumate pe tot parcursul anului.

10 Fapte despre insula Bali

10. Insecte și reptile

Mi-am petrecut copilăria în Caucaz, în principiu, de asemenea, în sud, și obișnuiți cu o mare varietate de animale sălbatice, dar la Bali pentru prima noapte, am fost surprins de numărul de creaturi sa strecurat afară pe timp de noapte pentru a vâna. Pentru cei care nu-i plac deloc gandacii - gandacii din Bali nu vor fi foarte confortabili, pentru ca par a fi peste tot. Ei bine, despre furnici și să nu spui nimic. Există cinci specii în casa mea, dacă nu mai mult. De la cel mai mic negru și portocaliu la cel mai lung într-un centimetru, care apare spre seară. Aceste creaturi sunt omniprezente și ar trebui să fie distras pentru o secundă atunci când pregătesc alimente, ca și pe bordul de tăiere puteți găsi deja o furnică târându-și piesa spre ieșire :)

De fapt, abundența de insecte la început sperie și tot timpul încercați să le aruncați, să le aruncați sau să le îndepărtați, dar apoi vă veți obișnui și veți trăi cu ei în simbioză. Ei bine, asta pe podea în casă, pe timp de noapte furnicile creep, de stabilire a unei căi întregi de-a lungul camerei. Dimineata dispar :)

Reptilele sub formă de șopârle și geci - acest lucru este, în general, un lucru obișnuit. Se pare că șopârlele sunt peste tot, aproape sub orice tufiș, iar geckii trăiesc în orice casă. Sunetele sunete fac neobișnuite, dar apoi vă obișnuiți. Chiar și seara, o mulțime de broaște, care, de asemenea, par a fi nu prost :)

Șerpi în Bali, cum ar fi situația nesigure, deoarece există multe specii otrăvitoare, dar rareori se atacă șerpii și trebuie doar să urmăriți pas atunci când mersul pe jos prin câmpurile de junglă și orez. Am văzut șerpi de două ori și poate odată otrăvitori, dar în ambele cazuri au fugit de mine atât de repede încât nici măcar nu am avut timp să ridic camera.

10 Fapte despre insula Bali

10 Fapte despre insula Bali

10 Fapte despre insula Bali

10 Fapte despre insula Bali

10 Fapte despre insula Bali

10 Fapte despre insula Bali







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: