1 Formular și 2 trimiteți

1 Formular și 2 trimiteți

Un timp foarte îndelungat a inventat ce fel de titlu pentru acest articol și nimic mai bine ar putea veni cu. Acesta este singurul nume care reflectă într-un fel esența celor de mai sus. Sincer, nu știu ce se numește în mod corespunzător, așa că am numit articolul și cum am încercat să găsesc cel puțin câteva informații în motorul de căutare pe această temă.







Pe unul dintre site-uri aveam nevoie să folosesc două butoane de trimitere într-o singură formă. care ar transmite datele completate către diferiți "agenți de procesare" din PHP, în funcție de clic pe buton. Google nu mi-a răspuns nimic, se pare că nu am cerut-o, așa că am trebuit să inventez singur.

Așa că am pus-o în curte.

Esența problemei

După auto-implementare, am găsit încă câteva soluții bazate pe utilizarea butoanelor convenționale, pe care JS le-a înșurubat.

Am implementat-o ​​aproape la fel de bine, dar am folosit modelul de tip standard. Totul pare să funcționeze și, în opinia mea, decizia mea este mai logică.







Această soluție va funcționa la fel de bine atât pe hosting gratuit, cât și în cazul în care alegeți hosting profesional. Această metodă este implementată în întregime pe partea clientului și nu trebuie să încetinească serverul.

Pentru a face mai ușor să înțeleg ce vreau și cum funcționează, acesta este un exemplu real de lucru, sub forma unui formular care are 2 trimiteri, trimiterea de date către diferite pagini:

Cum se face 1 formular 2 submit`а?

Totul se dovedește a fi simplu. Pentru toate aceste acțiuni există o mică bucată de cod, care este prezentat mai jos:

funcția OnSubmitForm () dacă (document.pressed == 'SUBMIT numărul 1') document.myform.action = "/";
> altfel dacă (document.pressed == 'SUBMIT numărul 2') document.myform.action = "/ html";
>
return true;
>



În exemplu, aceste două butoane trimit date: la pagina principală și la una din secțiunile blogului. Acesta este doar un exemplu și de aceea tu însuți poți conduce acest proces așa cum îți place. În loc de link-urile mele, puteți specifica fișierele php care vor funcționa cu aceste date.

Nu susțin că această decizie este un fel unic și poate că altcineva și-a dat seama de această nevoie. Poate că există chiar și modalități de a face mai bine, dar pentru mine, ca o persoană care a ajuns în mod independent în prealabil, se pare că acest mod este cel mai bun. )

agromnae chilavechiskaya pasiba)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: