Obiective: Teixeira (10), Teixeira (45 + 2).

Avertismente: Fred - Moroziuk, Checher.

Compoziția minerului. Kanibolotski, Ilsinho, Krivtsov, Ismaili, Costa (Marlos 62), Teixeira, Tyson, Smooth, Fred, Stepanenko, antrenorul.

Compoziția metalurgistului. Bandura, Carvalho, Fedotov, Hovsepian, Nojok, Makridis, Nelson, Morozozuk, Putivtsev, Checher, Baranovski.

Cum a jucat Shakhtar: Gazdele nominale au început meciul foarte puternic și deja în prima clipă Alex Teixeira a putut înscrie un gol, lăsând 1 pe 1 cu portarul, a aruncat atât portarul, cât și golul în sine. Dar acest lucru a întârziat doar scopul mijlocașului brazilian, care a fost astăzi conducătorul principal al atacurilor lui Shakhtar.

Deja în minutul 9, Șahtior a condus în număr și până la minutul 30 el putea chiar să aducă scorul la un loc, dar Donetskers mai tineri au jucat în mod sigur în apărare. După ce a câștigat prima repriză cu scorul de 2: 0, Minerul sa calmat și după pauză aproape a plătit pentru el. Numai eforturile unui arbitru care nu a observat jocul de mâna lui Stepanenko în propria sa zonă de penalizare și Kanibolotski a jucat astăzi calm și fiabil Șahtirul a reușit să nu piardă. A doua repriză a fost mult mai lentă și chiar și în acest ritm, Șahtior putea conta pe câteva goluri marcate.

Cum a jucat Metallurg: Secțiile Pyatenka la începutul întâlnirii au fost copleșite de impulsul atacant al inamicului. Numai după 15 minute de întâlnire, metalurgiștii au început să se reînvie și să găsească oportunități de a deranja portocaliu-negru calm al portarului. După pauză, Checher a câștigat o carte roșie extrem de proastă, dar după acest eveniment Metallurg a jucat mai activ și mai energic.

Junior Donetskers a avut câteva șanse bune de a absorbi scorul, dar nu l-au putut folosi.

Teixeira a jucat peretele în zona de penalizare a metalurgului, pe care Alex a completat-o ​​cu o lovitură precisă spre colțul dinspre poartă.

45 + 2 'Costa și Teixeira se strecurăt într-un contraatac într-o poziție apărată. Douglas a ținut mingea pe întreg terenul și a condus la un partener gratuit care a trimis mingea în plasa goală.

Rezultatul este corect? Confruntarea cu victoria mineri.