Raisa smetanin din familia păstorilor de ren în campioni olimpici, dosar, olimpiada 2018, argumente și fapte

Raisa smântână din familia păstorilor de ren în campioni olimpici, dosar, olimpiada 2014, argumente și fapte

Pentru a fi angajat în schi pentru fetița Rae a fost destinat destin. Mai degrabă, soarta ia pus pe Raisa Smetanina alegerea: cerb sau sport, pentru că sa născut în familia păstorilor eretici de ren în satul Mokhcha din Republica Komi.

Căpriorul ar putea fi îndepărtat imediat, fata era prea ambițioasă și activă chiar și pentru anii ei. Aici schiurile sunt o altă problemă. Raya a fost un avantaj incontestabil de la mulți alți schiori de la naștere. Atunci când rivalii ei pentru schi din copilărie au fost doar de divertisment, sport max, apoi să-i au fost un mod de viață - drumul spre și de la școală a fost de departe-departe, iar în regiunea de nord cea mai mare parte a anului acoperit cu zăpadă, și care a trebuit să se deplaseze în jurul valorii de pe schiuri. Da, și directorul celor două școli învecinate, unde a studiat Smetanin, au fost fani avid de schi și în mod constant concurează între ele, organizarea de concursuri între secțiile lor.

Regina pistei de schi - Raisa Smetanina, 1979. Foto: RIA Novosti / Serghei Guneyev

Inițial, Raisa a devenit dependentă de schi datorită fraților ei mai mari - ea a încercat pur și simplu să repete pentru ei, și datorită ambiției ei, chiar și să depășească ceva. Una dintre cele mai rapide din școală a fost trimisă la concursurile raionale, apoi la cele republicane, ținute în apropiere - în Pechora. În campionatul de tineret din regiune, Raisa a obținut o medalie de argint, dar chiar și după aceea nu sa angajat serios în schi, puțin amânând acest moment.

Intrând pedagogic în Syktyvkar, sa întors la hobby-ul ei și a încercat să-l aducă la nivel profesional sub îndrumarea antrenorului Herman Kharitonov. El a pregătit-o pentru concursuri și datorită faptului că locuia într-un oraș mare, nu putea să-și piardă cele mai importante start-up-uri. Pe una dintre ele, o fată rapidă cu tehnică excelentă și a observat antrenorul echipei naționale ruse în schi Ivanov, inclusiv în echipa națională. A fost în 1972.

Și acum, după doi ani de eforturi grele, sesiuni de 15-20 de minute pe săptămână, care a durat de la 2 la 10 ore, la Raisa vine primul mare succes - o victorie la campionatul mondial în releu femeilor. Fără ajutorul prietenilor din echipă, ea a reușit să ajungă pe locul trei în cursa de cinci kilometri în acel an. Dar nu o deranja, dimpotrivă, o provoca. A început să se antreneze cu mai multă negare de sine și totul pentru următorul început - Jocurile Olimpice din 1976.

În paralel, câștigând campionatul mondial al aceluiași an în cursa de 5 și 10 kilometri, Rais Smetanina călătorea ca lider al echipei naționale de schi din URSS. Apoi, la Innsbruck, ea abia ajunsese să ia tot aurul care era posibilă. A câștigat cursa releu, a câștigat cursa individuală pentru 10 kilometri, dar pentru cinci kilometri a pierdut locul doi la rivalul din Finlanda și a ocupat locul doi. În ciuda faptului că a fost un succes răsunător, Raisa a fost foarte supărată din cauza argintului, realizând că ar putea lua al treilea aur.

Apoi au avut victorii în campionatele mondiale și în alte competiții. Patru ani mai târziu, la Jocurile Olimpice din Lake Placid, Smetanin a învins încă 5 kilometri și a devenit al doilea în cursa releu. Patru ani mai târziu, Regina de schi, așa cum a fost poreclită de fani, Smetanina a câștigat două medalii de argint la Jocurile Olimpice de la Sarajevo, în curse de 10 și 20 de kilometri. În 1988, cea mai nereușită pentru Jocurile Olimpice de la Smetanina a fost jocul din Calgary, unde o fată de 36 de ani, la aceleași distanțe, a luat "doar" bronz și argint, foarte supărat de rezultat. În acea perioadă, mulți care au început să joace sporturi în același timp cu ea, au terminat de mult o carieră și nu a putut să se ferească de faptul că nu a câștigat.

- Fă-te mai tare, spuse fata. Ulterior, această expresie a devenit deviza ei.

Ar fi de dorit, desigur, pentru a câștiga o medalie individuală, unul care ar fi aparținut numai ei, dar în cursa de 10 km, în vârstă de 40 de ani, Smetanin a fost „numai“ al patrulea, ușor scurt a podiumului. Dar bezrybe bastonul de aur bine, mai ales în cazul în care, câștigând primul loc la Jocurile Olimpice de la 40 de ani, trebuie să setați înregistrări pentru sport pentru femei.

Smetanina mai deține un alt record, de această dată referindu-se la toți sportivii. Ea - prima și la acel moment singurul atlet din istoria Jocurilor Olimpice, care a câștigat premii în cinci competiții la rând. Până în prezent, rămâne una dintre cele două fete, în colecția cărora sunt 10 premii olimpice. Al doilea este italianul Stefania Belmondo. În total, 26 de medalii la Campionatele Mondiale și Jocurile Olimpice sunt în contul ei.