Raisa smântână

Timp de două decenii, Raisa Smetanina a fost liderul echipei naționale de schi a URSS. Pentru numeroasele ei victorii, a primit titlul de "regina de schi", care a confirmat în mod constant victorii în numeroase concursuri.

părinții Raisa, Peter P. și Matroana Afanasyevna Smets erau crescători de animale, atât de obișnuiți cu schi fata inca din copilarie. La urma urmei, pe parcursul lungilor călătorii prin schiurile de tundră adesea au ajutat oamenii să supraviețuiască. Tatăl meu a făcut primele schiuri pentru Raisa când avea doar trei ani. Primul profesor a fost fratele mai mare al Ilyei, apoi profesorul de educație fizică a supravegheat pregătirea fetei. Paradise a participat în mod regulat la concursurile școlare și raionale în schi. Încă deține o diplomă pentru locul al doilea în competițiile școlare în schiuri. Apoi a alergat 3 kilometri în 13 minute și 16 secunde. Antrenorul Uniunii Sovietice a văzut în timpul campionate naționale și rusă majore începe din 1970, în cazul în care o fată de Komi persistent luptat pentru primele locuri și au arătat un timp excelent. Antrenorul ei, Viktor Ivanov a reamintit că a atras atenția asupra Raisa pe una din competiție, în cazul în care ea a fost în plumb pentru o lungă perioadă de timp, la un segment foarte dificil al pistei. Numai atunci când liderii echipei de sindicate, care a pornit de ultimii, și-au preluat slujba, fata i-a pierdut poziția față de ei. În 1972, Smetanin a fost invitat în echipa națională de schi fond a URSS. Din primele taxe Raisa impresionat antrenori cu curajul lor, ea fără teamă de a dezvolta o viteză mare în zonele cele mai dificile în cazul în care riscul de rănire a fost foarte mare. În plus, sportivul cu plăcere a fost angajat pe simulatoare, formatori, uneori, chiar a trebuit să-i oprească, în timp ce alți schiori sunt adesea personalizate. Deja în primul campionat al URSS, Smetanina a luat locul al doilea la o distanță de zece kilometri. Dar când ea a intrat în top zece în cursa pentru cinci kilometri, în cazul în care orice mișcare greșită poate arunca petrecere la câteva locuri din tabel, antrenori a dat seama că nu este greșit în alegerea lor. Au văzut marele potențial al lui Raisa, caracterul său sportiv și voința de a câștiga, pentru că tehnica ei era departe de a fi perfectă.

Primul succes a avut-o Raisa Smetanina în 1974, când a câștigat medalia de aur a campionatului mondial în echipa sovietică a femeilor. Doi ani mai tarziu, Smetanina si-a confirmat succesul in curse individuale, devenind primul la o distanta de 5 si 10 kilometri.

Și apoi au fost Jocurile Olimpice din Innsbruck. Olimpiada, care a devenit un test pentru Raisa Smetanina. De două ori totul a fost decis de o singură secundă. La început nu ia permis să câștige și apoi - ca și cum ar fi răscumpărat datoria. Dar, mai întâi lucrurile primele.

Dreptul de a merge la Jocurile Olimpice era încă de câștigat, iar Raisa a trecut printr-o sită de turnee de calificare. În Murmansk Smetanin a fost câștigătorul la o distanță de 10 kilometri, iar apoi a câștigat cursa în Krasnogorsk și în cele din urmă a ajuns la ultima cursa din patru dintre cele mai puternice din Bakuriani. La Jocurile Olimpice de la Innsbruck, a fost liderul echipei naționale a URSS. Se aștepta să câștige două distanțe: 5 și 10 kilometri. Înainte de începerea cursei, a fost făcută o remiză, care a determinat ordinea ieșirii sportivilor pe pistă. Și Raisa a renunțat la unul din primele numere. Asta însemna că principalii ei rivali, mergând pe pistă, vor cunoaște deja rezultatul lui Smetanina și se vor adapta la el. Desigur, acest lucru a complicat sarcina de sportivi sovietici, pentru că ea are nevoie să stabilească un ritm care rivalii nu ar permite. Raisa a trecut perfect o linie și, pentru 500 de metri, a terminat-o înainte de programul de timp estimat timp de 5 secunde! Ahead este o creștere ușoară, care duce la finisare. Rais a stabilit o sută la sută, realizând că fiecare moment poate decide soarta medaliei. Se pare că rezultatul ei ar fi suficient pentru a câștiga. Cu toate acestea, atlanta finlandeză blondă Helena Tokala, care fugea, era încă mai rapidă. A intrat în fața lui Smetanin pentru o secundă ...

În acea seară, fanii finlandezi s-au dus la Innsbruck cu steaguri și bannere, cântând din când în când numele câștigătorului. După ce Tokalo a reușit să întrerupă seria extrem de nereușită pentru ei: trei jocuri olimpice la rând fără "aur" în cursele de schi!

Două zile mai târziu a apărut un nou început, de data aceasta la o distanță de 10 kilometri. Din nou, Smetanina a scos unul dintre primele numere. Și din nou, a alergat cât de repede putea, încercând să nu lase adversarul să-și dea seama de ea însăși, înspăimântându-i cu tempo-ul ei. Din nou, antrenorii finlandezi "au condus" Helen Tokalo la distanță, în conformitate cu programul Smetanina, determinând în mod constant schimbările necesare în tempo. Pentru 5 kilometri până la finisare, Tokalo a pierdut Smetanina timp de 11 secunde. Se părea că lupta sa terminat, dar schiorul finlandez a umflat în mod neașteptat ritmul și a început să reducă rapid decalajul. Aproape a reușit să ajungă din nou pe Smetanin. "Aproape" a dus la un al doilea lag. Aceeași secundă, care cu câteva zile înainte nu a fost suficientă Raisa. Poate că acest rezultat a fost o manifestare a celei mai înalte justiții sportive.

Cea mai înaltă clasă a lui Smetanin a confirmat în releu, în care echipa URSS nu a lăsat nici o șansă să rivalizeze. Baldychev, Amosov, Smetanin, Kulakov - schiorii au fost prezenți în această ordine. Raisa a fugit pe segmentul mai îndepărtat decât oricine a ieșit în acea zi pe pistă. Pentru incredibilă voință de a câștiga, prezentată la Innsbruck, ea a primit de la organizatori un titlu neoficial "Miss Olympiad-76".

„Smetanin căi ale echipei naționale sovietice călcate la“ aur „- a spus el, apoi într-un interviu cu campion olimpic Helena actual - stabilirea unei curse ritm, care ne experimentat Heikki Kuntola stand, desigur, nu a putut ... am bucura uitam de grațioasă care rulează Raisa de la“ .

În 1980, în Lake Placid, Raisa Smetanina a reluat din nou cu succes. La o distanță de 5 km a pierdut-o pe Barbara Petsold din Germania de Est, dar câteva zile mai târziu, într-o cursă de zece kilometri, a luat o răzbunare convingătoare. Chiar și atunci succesul schiorului sovietic de 27 de ani părea ceva incredibil. Puțini ar fi putut ghici că Smetanin ar câștiga la 40 de ani! În releu, echipa sovietică a fost doar a doua, pierzând la echipa națională a GDR cu magnifica Barbara Petsold. La sfârșitul anului, Smetanina a câștigat două etape ale Cupei Mondiale, în Davos, Elveția și în Ramsau austriac.

La Sarajevo, în 1984, Raisa nu a reușit să câștige medalia de aur olimpică. Ea a ocupat de două ori locul al doilea la o distanță de 5 și 10 kilometri. Am avut o șansă de a obține o altă medalie în releu de femei, dar finalizarea schior sovietic a pierdut Marie Liis Hyamyalaynen, iar locul al treilea a fost câștigat de echipa finlandeză.

Prin urmare, puțini au crezut că la Jocurile Olimpice de la Calgary Smetanina va putea lupta serios pentru victorie. La urma urmei, era deja 36 de ani - o vârstă fără precedent pentru schi. Dar Raisa a dovedit că, cu o atitudine profesională față de formare și, mai presus de toate, față de tine, o persoană este capabilă să realizeze mult mai mult decât era de așteptat. Smetanin până la ultimul metru a susținut "aurul" în cursa de 10 kilometri, dar totuși a pierdut și a fost mulțumit de medalia de argint. În curând, ea a adăugat "bronzul" ei, la o distanță de 20 de kilometri, forțând întreaga lume să vorbească despre ea din nou ca un atlet fenomenal.

Raisa Smetanina are mai multe înregistrări simultan. Ea este singurul atlet care a câștigat zece olimpiade la Jocurile Olimpice. Raisa a participat la cinci meciuri olimpice la rând, ceea ce reprezintă, de asemenea, o figură record. Ea este printre cei trei sportivi care au câștigat cinci medalii de argint la Jocurile Olimpice - o realizare mai puțin onorabilă, dar totuși foarte plăcută.

Smetanina a fost dată de prietenie cu Galina Kulakova, liderul echipei naționale de la începutul anilor 1970. Pe pista de schi, Raisa și Galina erau rivali ireconciliabili care au luptat împotriva vieții și a morții pentru a câștiga și din competiție - cei mai buni prieteni. Kulakova a împărtășit cu Smetanina experiența sa neprețuită, care uneori a ajutat mai mult decât instrucțiunile de coaching. Mai târziu, Raisa a spus că a fost învățată să schieze de fratele ei Ilya, dar Galina Kulakova a făcut un adevărat atlet.

În ciuda faimei și a oportunităților din întreaga lume, datorită ei, Raisa Smetanina își iubește foarte mult pământul natal. Înapoi în 1980 în Lake Placid, oferind un interviu jurnaliștilor americani, ea a spus că pentru ea cel mai frumos loc de pe pământ - nativ Mohcha și râu Izhma.